Orechové maslá sú v posledných rokoch čoraz obľúbenejšie. Arašidové, pistáciové, mandľové, lieskovo-orieškové, z kešu, či z pekanových orieškov. Vďaka svojmu zloženiu a blahodarnému účinku na zdravie si vybojovali svoje čestné miesto medzi potravinami zdravej výživy.
– Prečo sú orieškové maslá také zdravé?
– Ako si vybrať spomedzi toľkých druhov?
– Koľko si ich denne môžeme dopriať?
Aj na to odpovieme a pridáme tipy na ich využitie v kuchyni.
Čo je vlastne orechové maslo?
Názov „orechové maslo“ by mali niesť iba tie produkty, ktoré obsahujú 100% orechov bez iných pridaných zložiek. Práve tieto maslá sú najviac prospešné pre naše zdravie. Ich trend k nám zavítal z Ameriky, kde je arašidové maslo známe už mnohé desaťročia. V 19. storočí ho do Ameriky dopravili domorodí Mexičania, ktorí ho sprvu používali ako liek a až potom zistili jeho príjemnú chuť. V Amerike majú tejto pochúťke dokonca venovaný aj národný deň, a to konkrétne 24. január.
Okrem delenia masiel podľa toho, z akých orechov sú vyrobené je dôležité aj delenie jeho konzistencie:
- Jemné: má konzistenciu krému a je zomleté tak, aby v ňom neboli žiadne kúsky orechov.
- Chrumkavé: pre tých, ktorí obľubujú chrumkanie medzi zubami je vhodný práve tento typ, v ktorom nájdeme aj nezomleté kúsky orieškov.
Prečo sú orechové maslá zdravé?
Orechy sú bohatým zdrojom zdravých tukov a rastlinných bielkovín. Sú zdrojom minerálnych látok ako je vápnik, selén, zinok a horčík. Pozitívne vplývajú na našu nervovú sústavu, potláčajú stres, zlepšujú koncentráciu a vo veľkej miere ovplyvňujú fungovanie nášho mozgu. Vďaka vysokému obsahu vlákniny dopomáhajú k správnej činnosti čriev a v neposlednom rade sme vďaka nim dlhšie sýty.
Ak máte v hlave varovný signál, že orechy sú predsa tvorené najmä tukom, nemusíte sa obávať. Mastné kyseliny v orechoch pomáhajú k znižovaniu „zlého“ cholesterolu a podporujú práve „dobrý“ cholesterol.
Ktoré maslo je pre vás to „pravé orechové“
Najlepšie je také orechové maslo, ktoré obsahuje 100 % orechov a nič iné. Takéto maslá sa nazývajú jednozložkové. Veľakrát sa však môžete stretnúť aj s alternatívou, kedy je do masla pridané kvôli ľahšiemu mixovaniu aj malé množstvo oleja. V tomto prípade by mal byť podiel orechov v masle znížený na maximálne 95%. Stretnúť sa tiež môžete aj s pridaním malého množstva soli kvôli zvýrazneniu chuti.
Výrobcovia v snahe napodobniť chuť sladkých čokoládových nátierok často vytvárajú kombináciu viacerých druhov orechov a čokolády. V tomto prípade hovoríme o viaczložkových maslách alebo nátierkach. Tento variant je kalorickejší a sladší, no pre tých, ktorí hľadajú alternatívu k známej Nutelle je výživovo prijateľnejší. V zložení by v tomto prípade nemali mať orechy podiel nižší ako 70% a zvyšok by mala ideálne tvoriť čokoláda.
Vyhnúť by ste sa mali maslám, ktoré obsahujú iba 30 – 40 % orechov. Zvyšok je pravdepodobne tvorený cukrom a olejom. Najčastejšie je v takýchto prípadoch používaný palmový olej, kvôli jeho cenovej dostupnosti. Je dokázané, že vysoké množstvo tohto oleja pre naše zdravie nie je vhodné.
Najznámejšie druhy orechových masiel
Kešu maslo
Kešu orechy obsahujú oproti iným orechom pomerne vysoký obsah železa, ale aj selénu, zinku a horčíka. Má pomerne nízky obsah tuku, ale aj vysoký podiel sacharidov.
Arašidové maslo
Toto maslo má spomedzi všetkých ostatných najvyšší podiel bielkovín a aj preto je medzi športovcami tak obľúbené. Okrem toho má vysoký obsah vitamínu E, B1 a B3. Kvôli svojej dostupnosti je radené medzi najlacnejšie.
Pistáciové maslo
Pistácie sú známe ako jedny z najdrahších orechov sveta, no zároveň sú aj tými najzdravšími. Oproti ostatným orechom obsahujú najviac antioxidantov a vitamínu B6. Je taktiež najmenej kalorické a teda vhodné pre tých, ktorí chcú schudnúť.
Mandľové maslo
Z dôvodu najvyššieho podielu vlákniny a naopak najnižšieho obsahu nasýtených tukov je práve mandľové maslo jedno z najvýživnejších. Je taktiež bohatým zdrojom vitamínu E a minerálov ako fosfor, mangán a vápnik. Je však aj jedným z najdrahších na trhu a obľúbené kvôli svojej prirodzene sladkej chuti.
Prečítajte si tiež
Recepty na mandľové maslo, múku a mandľové mlieko.
Všetkého veľa škodí
Je pravda, že orechy a maslá z nich vyrobené sú nabité vitamínmi, minerálmi, vlákninou a bielkovinami, no sú nabité aj energiou a kalóriami. Všeobecne je známe, že orechy by sme mali prijímať na dennej báze a to v množstve niekoľkých orechov, približne menšiu hrsť. Rovnako by ste mali uvažovať aj o konzumácii orechových masiel.
Využitie v kuchyni (nie len nasladko)
- Omáčky: okrem ázijských pokrmov, v ktorých sa arašidové maslo využíva často môžete použiť na zjemnenie akejkoľvek krémovej omáčky práve kešu maslo. Ľudia intolerantní na laktózu dokonca používajú kešu nasiaknuté vodou a následne zmixované ako náhradu smotany.
- Pečenie: maslá vytvoria úžasnú jemnú orieškovú chuť v takmer každom sladkom kréme. Oplatí sa ich pridať aj do rozpustenej čokolády a použiť ako polevu na koláč či tortu. Pridať ich môžete aj do cesta na palacinky, muffiny či dokonca štrúdľu.
- Raňajky: obľubujete raňajkovať lievance, ovsenú kašu či smoothie? Po pridaní čajovej lyžičky do každého z týchto jedál vytvoríte nové chute, vyváženejšiu stravu a budete dlhšie sýty.
Prečítajte si tiež
Čím nahradiť vajíčko pri pečení koláčov, chlebíka, či palaciniek?
- Náhrada masla: ak obľubujete vy alebo vaše deti chlieb s maslom a niečím sladkým ako je džem či med, skúste nahradiť tradičné maslo tým orieškovým. Pridajte kus hocakého ovocia a vyvážená porcia jedla plná vlákniny, zdravých tukov, sacharidov a bielkovín je na stole.
- Zálievky: zmiešajte olivový olej, citrónovú šťavu, sójovú omáčku a cesnak spolu s orieškovým maslom a máte univerzálnu zálievku takmer na každý zeleninový šalát.
- Nátierky: nebojte sa skúsiť nové chute domácich nátierok. Skvelá je hrášková nátierka s arašidovým maslom či šošovicová nátierka s kešu maslom.
- Polievky: ak ste fanúšikom krémových polievok, skúste do nich pridať lyžicu vášho obľúbeného orieškového masla. Polievka bude tak jemnejšia a vytiahnete z nej nové chute.
Foto: Freepik.com, Vecteezy.com