6 spôsobov, ako využiť silu čakier pri liečbe

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Poznáte najrozšírenejšie metódy, ktoré praktizujúci používajú, keď chcú využiť silu čakier pri liečbe? Ako tieto metódy fungujú a ako ich robiť? Či už je to meditácia, joga, kryštály alebo éterické oleje.
Možno viete, že čakrová liečba je mimoriadne účinné umenie, ktorým si dokážete v každom ohľade skvalitniť život. Čakrový systém môžeme chápať ako akési duchovné krvné riečisko. Krv roznáša kyslík, živiny a hormóny po celom tele, pomáha regulovať a vyvažovať pochody v tele. Chráni ho tým, že vyplavuje produkty látkovej premeny a zráža sa, keď je telo poranené. Podobne ako vaše krvné riečisko spája a podporuje množstvo ďalších sústav fyzického tela, aj váš čakrový systém prepája a podporuje vaše fyzické a energetické bytie.

6 spôsobov, ako využiť silu čakier

Existuje veľké množstvo rôznych metód používaných pri domácom liečení čakier vrátane vizualizácie a meditácie, zmeny starých návykov, jogových cvičení, kryštaloterapie a aromaterapie a maximálneho využitia živín z potravy.
„Všeobecne odporúčam, aby si moji klienti vybrali liečebné techniky, ktoré ich najviac oslovia, pretože jedna technika nemusí byť lepšia než druhá,“ tvrdí licencovaná akupunkturistka a majsterka a učiteľka reiki Margarita Alcantara. V slovenčine jej vyšla praktická príručka Čakrová liečba.

Ak zažívate telesné ťažkosti, podľa Margarity by vám mohlo pomôcť, ak začnete zmenou jedálneho lístka, jogou, masážami, akupunktúrou a ďalšími spôsobmi práce s fyzickým telom. Pokiaľ sa vaše peripetie či vnútorné zápasy týkajú skôr mysle či srdca, môže byť dobrým štartom meditácia, práca s kryštálmi (kryštaloterapia) či s éterickými olejmi (aromaterapia).
Tu je teda 6 spôsobov, ktoré môžete vyskúšať.

cakrova-liecba-kniha

ikona lupa1.MEDITÁCIA A VIZUALIZÁCIA

Meditácia je forma duševného cvičenia, pri ktorom sa myseľ cvičí v sústredení na určitý predmet, cieľ či fyziologický pochod, napríklad na dych.

Pravidelná meditačná prax vedie k transformácii vedomia tým, že kultivuje vnútorný pokoj, jasné myslenie, pozitívne emočné naladenie, hĺbkové poznanie a koncentráciu a takisto vás aj uzemní a sprítomní, ak ste priveľmi rozháraní či vyvedení z rovnováhy. Vďaka udržiavaniu koncentrácie na niečom konkrétnom, napríklad na dychu, mantre či na inom meditačnom predmete, myseľ postupne prestane blúdiť a strácať sa v myšlienkach, pocitoch či v iných mentálnych rozptýleniach.

Ako na to?

Existuje veľa spôsobov, ako meditovať – v sede či v ľahu, bez pohnutia alebo počas nejakej činnosti, napríklad chôdze, pri umeleckej tvorbe, počas hry na hudobnom nástroji či pri písaní denníka. Niektorí ľudia meditujú 5 až 10 minút denne, zatiaľ čo iní meditujú dlhšie. V spomínanej knihe nájdete rôzne meditačné cvičenia na preliečenie jednotlivých čakier. Na väčšinu z nich vám postačí 5 až 10 minút.

ikona lupa2.ZMENA STARÝCH ZVYKOV

Vykorenenie starých zlozvykov môže napomôcť pri liečbe nerovnováhy v čakrách tým, že si vypestujete nové, zdravšie návyky.
Zmeny správania a životosprávy nám pomáhajú narušiť pravidelne sa opakujúce každodenné modely myslenia a reagovania na životné okolnosti a podnety. Nerovnováha v čakrách sa často dá preliečiť aj posunom v chápaní hlboko zakorenených dlhodobých presvedčení o sebe a o našej interakcii s druhými ľuďmi.

Ako na to?

Prvým krokom na odbúranie zaužívaných spôsobov správania je uvedomiť si svoj zlozvyk, ako aj problém, ktorý spočíva v konkrétnej čakre. Keď si dané problémové správanie či zlozvyk uvedomíme, môžeme začať pracovať na zmene svojho správania alebo inak zareagovať.
Napríklad si môžete uvedomiť, kedy sa nezastanete sami seba alebo sa slovne neobhájite v ľúbostnom vzťahu. To, že nevyjadrujete svoje potreby a želania, môže vypovedať o nevyváženej krčnej čakre. V záujme odbúrania tohto modelu správania si ho môžete začať v duchu všímať, keď zaregistrujete, že sa po búrlivej debate uzavriete do seba. Len čo si uvedomíte, že mlčíte, zastavte sa a premyslite si, ako inak by ste mohli zareagovať.

cakry

ikona lupa3.JOGA

V neprebernom množstve rôznych druhov jogy je jednou z najrozšírenejších foriem hatha joga, ktorá sa zameriava na ásány a pránájámu, čiže sériu po sebe nasledujúcich telesných polôh a dychových cvičení, ktorých cieľom je posilniť človeka telesne, duševne aj duchovne.
Ásány sú telesné pozície určené na rozvoj telesnej sily a výdrže. Majú nás priviesť k uvedomovaniu a precíteniu tela prostredníctvom pohybu. Hatha joga je výborným prostriedkom sebatransformácie na rôznych úrovniach – telesnej, duševnej a duchovnej.

Ako na to?

Prostredníctvom telesných cvičení a dýchania sa vedome nalaďujeme na telesné tkanivá. Jednotlivé jogové pozície pomáhajú otvárať rozličné časti tela, vďaka čomu si lepšie uvedomujeme a vyvažujeme čakry. Pri cvičení jogových ásán zaujímame rôzne telesné pozície, v ktorých zotrváme určitý čas. Zároveň rôznym spôsobom regulujeme dýchanie, čím napomáhame prúdenie energie v tele a kultivujeme všímavosť. Napríklad v kundalini joge sa využívajú určité jogové pozície, mantry, dychové techniky a meditácia na prebudenie energie kundalini, ktorá preteká čakrami.

ikona lupa4.KRYŠTÁLY

Kryštály sa používajú na očistenie od negatívnej energie alebo na jej presmerovanie, ako aj na rozvíjanie pozitívnych vlastností spájaných s príslušným kameňom. Takisto sa používajú aj na opätovné vyrovnanie energií a na liečenie.
Práca s kryštálmi nám tiež pomáha uvoľniť to, čo nám už neslúži, čerpať zo svojich vlôh, znovu nastoliť rovnováhu, uzdraviť si a pozdvihnúť vedomie. Kryštály sa dajú použiť na riešenie rozličných problémov mnohorakými spôsobmi.

Ako na to?

Ľudia bežne nosia so sebou malý kryštál, či už vo forme prívesku, náušníc, či náramku, prípadne ho majú vo vrecku. Ak nosíte kryštál na tele, jeho energetická frekvencia s vami rezonuje po celý deň.
„Ďalším spôsobom práce s kryštálmi, najmä v kontexte čakrovej terapie, je ľahnúť si na pohodlné miesto, položiť kryštály na čakry s nimi súvisiace a zameditovať si (alebo si skrátka prečistiť hlavu), zatiaľ čo kamene umocnia to, na čom momentálne pracujete – či už dačo uvoľňujete z niektorej čakry, rozvíjate svoje nadanie, chcete nabúrať zaužívané modely správania, alebo sa usilujete o dosiahnutie nejakého iného cieľa,“ popisuje akupunkturistka a učiteľka reiki Margarita Alcantara v knihe Čakrová liečba.

Ďalším skvelým spôsobom práce s kryštálmi je držať ich v ľavej (prijímajúcej) ruke počas meditácie, aby ste do seba vstrebali blahodarné liečivé vibrácie daného kryštálu.

kniha-cakrova-liecba

ikona lupa5.ÉTERICKÉ OLEJE

Aromaterapia, čiže liečenie éterickými olejmi (silicami) je prastará liečebná metóda, pri ktorej sa využívajú liečivé vlastnosti prírodných, často voňavých zmesí, ktoré sa nachádzajú v mnohých druhoch rastlín.

Ľudia vedia, že éterické oleje príjemne voňajú, každá rastlina však má okrem vonnej kvality aj pre ňu príznačnú energetickú rezonanciu, čo umožňuje liečiť jemnohmotné aj hrubohmotné telo. Aromaterapia je mimoriadne vhodná pre ľudí so sklonom k prílišnému premýšľaniu, lebo obchádza myšlienkové pochody a vibruje v nás na elementárnej úrovni. Je užitočná aj pri psychosomatickej práci, pomáha totiž uvoľniť svalové napätie a zmierniť určité typy bolesti.

Ako na to?

Aplikovaním piatich až šiestich kvapiek príslušného éterického oleja na určitú čakru ju môžeme uzemniť, zharmonizovať, uvoľniť alebo otvoriť, čo prospeje jej liečbe. Zamiešajte zopár kvapiek vybraného éterického oleja do základného (nosného) oleja a aplikujte zmes vatovým tampónom, prípadne ju vmasírujte priamo na mieste čakry.

Pri použití éterických olejov priamo na tele dbajte na to, aby ste ich rozriedili v nosnom oleji – najmä tie, ktoré pri samostatnej aplikácii značne podráždia pokožku. Vhodným nosným olejom je jojobový olej, ktorý kúpite napríklad v biopotravinách. Liečivé pôsobenie éterických olejov umocníte tým, že si hneď po ich aplikácii zameditujete.

esenciálne oleje aromaterapiaPrečítajte si tiež
Správne zvolená vôňa vás zbaví mnohých problémov,
tvrdí odborníčka na aromaterapiu.

ikona lupa6.STRAVA A DIÉTA

Strava je zdrojom živín pre fyzické telo, no rovnako podporuje aj energetické telo, keďže stravou je možné liečiť čakry aj na energetickej úrovni.
Platí, že ste to, čo jete a zdravie sa dá ovplyvniť aj príjmom vody. Vedomou voľbou potravín môžete výrazne ozdraviť svoje telo a rozvibrovať čakry na vyššie frekvencie.

Ako na to?

V ideálnom prípade telo funguje najlepším možným spôsobom, keď jete potraviny priaznivo vplývajúce na jeho orgánové sústavy. Niektoré potraviny môžu vyvolávať zápaly, napríklad po konzumácii mliečnych výrobkov a gluténu sa niekedy zapáli pokožka, tráviaca sústava a kĺby. Takisto aj cukor vyvoláva zápaly v rôznych častiach tela. Sacharidy môžu negatívne vplývať na zdravie, pokiaľ tvoria významnú súčasť stravovania.

Na druhej strane vylúčenie rafinovaných zložiek potravy, napríklad bielej múky a bieleho cukru, zo stravy je jednoduchým opatrením, ktorým si v mnohých ohľadoch zlepšíte zdravie. Keď jete viac čistejších potravín, ktoré sú menej priemyselne spracované, šetrnejším spôsobom zbierané, sú sezónne, organické, pochádzajú od miestnych výrobcov a sú vyrobené s menším množstvom aditív a s väčším podielom bio surovín, vášmu telu to výrazne prospeje. A ak sa darí fyzickému telu, priaznivo sa to odrazí aj na energetickom tele.

 

Zdroj a foto: kniha Čakrová liečba, LepšíDeň.sk, Freepik.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.