Svedomitá príprava na lyžovačku predstavuje zbalenie všetkých potrebných vecí. Kufor na všetky tie objemné bundy, otepľovačky a ďalšie vybavenie musí byť dostatočne veľký. Nižšie vám ponúkame zoznam, ktorý je určený pre deti i dospelých, sezónnych i skúsených lyžiarov. Čo si teda zabaliť? Ako sa pripraviť na lyžovačku?
V prvom rade – ak sa chystáte na lyže, bežky alebo snowboard, musíte mať pred vstupom na svah pripravený výstroj. Riaďte sa podľa toho, aký je sneh, teplota, predpoveď počasia a situácia na svahu. Lyže musia mať nabrúsené hrany a mali by byť navoskované. V každom kvalitnom servise vám to za pár eur urobia.
TERMOBIELIZEŇ
Termobielizeň je základnou spodnou vrstvou dobrého zimného oblečenia. Funkčná bielizeň transportuje vlhkosť preč od pokožky na vonkajšiu stranu a urýchľuje jeho odparenie, pričom ostáva teplé a suché. Pri namočení takáto bielizeň nenaberá príliš na hmotnosti a má schopnosť rýchleho usušenia.
Ideálne je tričko s dlhým rukávom a dlhé spodky, ktoré by mali byť dostatočne obtiahnuté, s plochými švami. Zoženiete ich takmer všade, vyberajte si radšej overené značky z overeného obchodu. Na internete nájdete množstvo kvalitných e-shopov, ktoré sú dobre ovládateľné a nie v poslednom rade majú zabezpečené všetko aj z právneho hľadiska (kvalitne vypracované všeobecné obchodné podmienky, reklamačné podmienky, registrácia na Úrad na ochranu osobných údajov, formulár na odstúpenie od zmluvy, atď.)
Vlastnosti takejto funkčnej bielizne sú na horách na nezaplatenie. Zásadou obliekania do snehu a na lyže je niekoľko vrstiev, ktoré sa môžu odoberať alebo pridávať v závislosti od teploty okolia. Oblečenie by mali tvoriť tri vrstvy: termobielizeň, druhá (ideálne flís) vrstva tepelne izoluje a tretia chráni pred vonkajšími vplyvmi.
PONOŽKY
Špeciálne lyžiarske ponožky majú zosilnenú pätu a vymäkčenia, sú teda oveľa vhodnejšie ako obyčajné ponožky. Najlepšie sú ponožky s obsahom vlny a moderných syntetických materiálov, vďaka ich hydrofóbnym vlastnostiam poskytujú pocit suchého, teplého a izolovaného prostredia.
Nenahrádzajte teplé ponožky viacerými vrstvami tenších ponožiek naraz, koledovali by ste si o otlaky.
LYŽIARSKA BUNDA
Kvalitná lyžiarska bunda je dôležitou súčasťou každej lyžiarskej výbavy. Mala by byť vodeodolná, s podlepenými švami a vetruodolná.
Lyžovanie, snowboardovanie, sánkovanie a ďalšie radovánky v snehu sú fyzicky náročné a človek sa pri nich ľahko spotí.
Paropriepustná vrstva bundy zabezpečí odvod pár a nezostane vám zima. Bunda by mala mať regulovateľné manžety, pružnú ochranu proti vniknutiu snehu, predĺžený zadný diel, ľahko prístupné vrecká a vetracie otvory.
Dajte si pozor na údaje uvedené na produkte. Ak je uvedený vodný stĺpec membrány, odev je odolný aj proti vetru. Naopak to ale neplatí, membrána odolná proti vetru nie je nepremokavá. Nepremokavý materiál má podlepené švy, zatiaľ čo vodoodpudivý nie.
Najlepšou voľbou je tenká technická bunda navrch v kombinácii so spodnou vrstvou s vysokým podielom syntetického alebo prírodného izolačného materiálu.
LYŽIARSKE NOHAVICE
Aj otepľovačky, čiže lyžiarske nohavice by mali byť nepremokavé a paropriepustné. Ideálne je, ak majú okolo členkov manžety s ochranou proti vniknutiu snehu a zosilnený materiál v oblasti kolien a zadku (najmä pre začiatočníkov a deti). Pohodlie zvyšuje ventilácia na stehnách, zvýšený zadný sed, reflexné prvky, odopínateľné traky a pútko na zavesenie rukavíc.
Prečítajte si tiež
Nepodceňujte pred lyžovačkou cestovné poistenie.
RUKAVICE
Rukavíc, podobne ako ponožky, nie je nikdy dosť. Teplé, nepremokavé, polstrované rukavice prekrývajúce zápästie, v ktorých budete mať dobrý úchop lyžiarskych palíc (kožená, príp. gumová úprava na dlani a prstoch) zabezpečte sebe aj deťom. Nemali by byť príliš tesné, aby okolo prstov ostala vzduchová izolačná vrstva. Regulovateľná šírka manžety okolo zápästia zamedzí úniku tepla.
Pre mladšie deti sú vhodnejšie palčiaky miesto prstačiek, vybavené gumičkou vedenou cez rukávy (proti strate). Niektoré rukavice majú háčiky na prichytenie o rukáv a dokonca froté vsadku na palci na utieranie nosa.
ŠÁL, NÁKRČNÍK
Ak mrzne, šál, prípadne nákrčník budete ospevovať. Najpohodlnejší je z hodvábu alebo flísu, vlna môže škrabať. Nákrčník je na účely lyžovačky vhodnejší, nemusíte dolu zjazdovkou riešiť vlajúce konce šálu a v prípade potreby si ho môžete vyhrnúť až na bradu či nos.
TOPÁNKY NA LYŽOVAČKU
Obuv do snehu by mala udržiavať nohy v teple a suchu. Gumáky nie sú príliš vhodné, sú príliš studené a na zľadovatenom povrchu sa šmýkajú.
— PR správa —