Denník aktívnej matky. Ako prežiť rodinný chaos?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Deti sú neskutočné. Najmä tie vaše vlastné, však? Niekedy pekne potrápia, spôsobia zaručenú migrénu, občas sa vám pri nich zastaví srdce (stačí jeden-dva buchy), ale navždy sú to vaše milované deti, ktoré by ste za nič na svete nevymenili. Presne také sú aj deti aktívnej matky Adely Jasenovcovej. Bežne píše pre magazíny a weby, ale teraz jej konečne vyšla knižka Denník aktívnej matky. Ako tvrdí, žiadne kapitolky o sŕkaní latté s dokonalým mejkapom a účesom. Nie je to ani o tom, ako vyzerať úžasne, hoci ste sa tri noci poriadne nevyspali.

Je to proste denník aktívnej matky, ktorá má dve deti, niekedy neposlušného psa a občas aj neposlušného manžela…teda takého, čo je stále preč. Je to knižka o tom, ako sa nezblázniť, keď vám všetko v domácnosti a rodine prerastá hlavu a že sa dá z toho elegantne vykorčuľovať. Je to o aktívnych deťoch, cestovaní s drobcami aj o sebarealizácii, či športovaní.

Adela ponúka množstvo milých a zábavných a poučných príbehov, ale tiež užitočné tipy. Napríklad Najväčšie chyby žien pri chudnutí (alebo ako si dať postavičku do šejpu). Pre pohodlné (tfuj, povieme to na rovinu – občas aj lenivé 🙂 ) mamičky bude zaujímavá kapitola Ako cvičiť len 30 minút denne.
„Žiadne deti – žiadna kniha,“ tvrdí Adela. „Bez tých dvoch opičiek by som nebola matka a bez ich tatina by som nebola aktívna. Bol by to len denník unudenej ženy, ktorá bez ladu a skladu pláva životom a necháva sa v kaviarni unášať predstavami, ako raz bude všetko inak.“

Som jogamatka
Rovnako ako tá podložka na jogu. Ohybná, gumená, protišmyková a občas ma treba vykúpať. Jogu nevyznávam ako svoj životný štýl, hoci úplne chápem tých, ktorí jej prepadli. I ja by som rada, ale tých závislostí mám viac než dosť. Spomeniem iba zopár: chuť rannej kávy po prebdenej noci, vôňa čistej bielizne, ktorú niekto vyvesí namiesto mňa, detský smiech, ak po ňom nenasleduje plač, a ďalšie radosti. A samozrejme, postaviť sa na podložku do príjemnej tmavej miestnosti, pričom za dverami nepiští malý človek a nemusím sa ponáhľať.

 

Denník aktívnej matky

denník aktívnej matky

„Byť mamou nie je vôbec ľahké,“ tvrdí Adela Jasenovcová. „Ako však zostať aktívnou ženou a zároveň milujúcou matkou na plný úväzok? Zozbierala som to, čo funguje.“

denník aktívnej matky1.Ísť medzi ľudí!

Nielen rýchlo nakúpiť v obchode, ale žiť pravidelným spoločenským životom. Sociálny život matky nie je iba o internete, ale sú to živí ľudia, ich tváre, hlasy a energia. Treba si brať od ľudí čo najviac, vyhľadávať stretnutia, akékoľvek a kdekoľvek. Sociálna sieť tieto bonusy neposkytuje a nenahradí ani pohľad z očí do očí.

denník aktívnej matky2.Vypnúť telku

Aspoň občas. Seriály a správy plné katastrof neodrážajú reálny život a umelo navodzujú situácie, ktoré by možno ani nevznikli. Pri malom dieťati možno nie je priestor a čas na rozhovory, občas však pomôže hudba a suseda, ktorú pozvete na kávu. Dokonca aj pani dôchodkyňa z vedľajších dverí môže byť prínosom. Výnimkou v telke sú programy a filmy v cudzom jazyku, ktoré majú vysokú pridanú hodnotu. Pre osobný rozvoj a pokoj v rodine.

denník aktívnej matky3.Tanec a spev

Že to neovládate? Nič to. Deti to milujú a vy sa pritom zabavíte a uvoľníte. Nie je to síce typická sobotňajšia noc ako kedysi, ale účinok je podobný. S parádnou výhodou – bez alkoholu a so sprchou poruke.

denník aktívnej matky4.Päťhviezdičková starostlivosť o seba

Zavedenie prísneho režimu: kaderník, kozmetika, pedikúra. Existujú šikovní ľudia, ktorí prídu urobiť tieto služby k vám domov. S deťmi je niekedy náročné nastaviť si fixný režim, hlavne prvý rok. Je to len zvyk a hlavne žiadne výčitky. Ste dámy. Zaslúžite si to!

denník aktívnej matky5.Cvičenie, posilňovňa, beh

Ideálne je zvoliť si aktivitu, ktorá sa neviaže na konkrétny čas, dá sa robiť kedykoľvek a nepotrebujete na ňu veľa prostriedkov a času. Už polhodina behu alebo rýchlej chôdze s kočíkom naštartuje metabolizmus a po mesiaci vidno prvé výsledky.

dátum narodeniaPrečítajte si tiež
Aký dôležitý je dátum narodenia? Letné deti to majú ťažšie.

 

denník aktívnej matky6.Matkou budete už navždy

Na plný dvadsaťštyrihodinový úväzok. No zároveň aj ženou, ktorá má ešte stále ambície. Smelo uvažujte o vlastnom biznispláne, prípadne o práci z domu. Aj hodina denne vás posunie vpred a zvýši vám sebavedomie. Treba využiť spánok detí alebo hluché chvíľky, keď sa nič mimoriadne nedeje. Vlastný rozvoj v akejkoľvek podobe je základným pilierom toho, že budete stále in.

denník aktívnej matky7.Čítanie

Ideálne kvalitná literatúra, zmysluplné články, motivačné texty. Rozšírená slovná zásoba sa vám v budúcnosti určite zíde. Vniknutie do iného sveta, pohladenie duše, rozvíjanie fantázie.

denník aktívnej matky8.Život je tu

Netrápte sa kvôli budúcnosti, je rovnako neistá ako predpoveď počasia a často sa nezhoduje s realitou, rovnako ako vaše plány. Nejako bude, povedzte si po každej prebdenej noci. Máte ideálnu príležitosť zažiť ten najkrajší čas, momentálne si dieťa pýta svoje, no to sa čoskoro rýchlo zmení.

denník aktívnej matky9.Skrytý talent

Ak ste ešte v sebe neobjavili skrytý talent a viete, že vo vás drieme, nevzdávajte sa. Pohľadajte ho alebo si to dajte zistiť. A popritom si môžete aj zapisovať výroky vašich detí, ako som to robila ja. Malý príklad:

„Mami, kedy som sa vyrodila?“

„Za dnešný deň získavaš odo mňa dva milióny hviezdičiek. Lujza len štyri, lebo sa pokakala.“

„A keďže som pekne spapala všetok obed, zaslúžim si sladkosť. Nejaký cukrík alebo žuvačku mi dáš, prosím?
Ty si tiež spapala, tak ti dám sladkú pusinku.“

denník aktívnej matky


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.