Liečivý rumanček kamilkový by nemal chýbať v žiadnej domácnosti. Niekto mu hovorí aj harmanček (ľudovo) alebo kamilka. Táto liečivka pritom rastie voľne na poli ako burina a mnohí si ju ani nevšimnú. Chyba! Harmančeková masť prináša úľavu ranám a kamilkový čaj je doslova balzamom na nervy. Upokojuje, zlepšuje spánok, pomáha pri podráždenom žalúdku. Rumanček je dobrý aj pri prechladnutí, chrípke, bolestiach v nosovej dutine. Vie vyriešiť plynatosť, zmierňuje bolesti pri hemoroidoch.
Takže neváhajte, zadovážte si domov sypaný harmanček. Môžete ho využívať rôznymi spôsobmi – piť ako spomínaný kamilkový čaj, inhalovať, pridávať na rany ako obklad. Nakvapkaný v aromalampe údajne potláča depresívne stavy. Harmančeková masť pomáha popraskanej a popukanej pokožke.
Veľmi dobre to vie aj Hanka Sekulová, milovníčka a propagátorka prírodnej jedlej a liečivej záhrady. Hoci spočiatku vyrastala na bežnom sídlisku, rýchlo pochopila silu prírody pre naše zdravie. Napísala o tom aj niekoľko kníh, naposledy o Liečivej sile prírody. Podelila sa s nami o domáci recept na kamilkovú masť, ktorá upokojuje pokožku a urýchľuje hojenie rán.
Domáca harmančeková masť
„Recept som robila intuitívne, v podstate som si ho na mieste vymyslela,“ spomína si Hanka. „Pamätala som si totiž, že kedysi dávno ako dieťa som poznala veľmi príjemnú harmančekovú masť. Bola modrá a bola v tube. Krásne voňala a úžasne liečila moje nespočítateľné odreniny, rozbité kolená, lakte a iné bežné boľačky.“
Ak sa ale dá, nekupujte výrobky v obchodoch, ktoré sú neraz chemicky upravované. Radšej si vyrobte túto domácu masť – recept je naozaj jednoduchý, rýchly a viete, čo ste do masti dali. Nižšie uvádzame aj Hankin jednoduchý základ na podobné masti – nielen kamilkovú, ale aj kostihojová, ľubovníková, či masť na kŕčové žily.
Suroviny:
- 5 g sušenej vňate harmančeka kamilkového (kamilky môžete aj kúpiť, radšej však sypané čaje, nie porciované)
- 100 ml olivového oleja z pokrutín (na masť stačia aj pevné zvyšky z lisovania olejnín)
- 20 g čistého včelieho vosku na zahustenie
Postup:
- Navážené kamilky a olej dajte na chvíľu variť na miernej teplote vo vodnom kúpeli asi polhodinu.
- Kamilky ešte nechajte zvečera do rána odstáť v oleji.
- Ráno kamilky povyberajte, preceďte a výsledok zahustite voskom zasa vo vodnom kúpeli do roztopenia vosku.
- Prelejte do nádobky a nechajte vychladnúť. Skladujte v chladničke.
Hanka Sekulová má s touto masťou výborné skúsenosti, a nielen na sebe. „Po aplikácii uvedenej harmančekovej masti na chrbát našej Dylarky sa na ňu vrhli ostatné potkanice v snahe rýchlo jej zlízať masť z tela. Nie však za účelom, že by ju chceli liečiť, prípadne že by ju chceli ochrániť pred neznámym pachom. Naopak. Masť im veľmi chutila…“ 🙂
Pozrite si viac článkov o BYLINKÁCH.
Jednoduchý masťový základ podľa Hanky Sekulovej
Na všetky liečivé masti, ktoré vyrábam, používam stále ten istý masťový základ. Olej najčastejšie olivový alebo slnečnicový a včelí vosk v pomere 5 : 1, teda jeden diel vosku na päť dielov oleja.
Najčastejšie robím s množstvami 100 ml oleja a 20 g vosku. Vosk roztápam v oleji vo vodnom kúpeli.
Celý recept mastí som si veľmi zjednodušila a zjednotila. Pokiaľ macerujem bylinky za studena napríklad na parapete niekoľko dní (nechtík), alebo týždňov (ľubovník), použijem už vymacerovaný olej, do ktorého pridám vosk.
Pokiaľ potrebujem bylinku v oleji povariť, aby „pustila“ liečivé látky, varím najskôr liečivku v oleji vo vodnom kúpeli, podľa potreby nechám ešte niekoľko hodín odstáť, precedím a zahustím pridaním vosku.
Masť s takýmto pomerom je ľahko roztierateľná.