Recepty z medovky | Upokojujúci balzam, či sirup z medovky

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Sladkastá citrónová vôňa, drobné biele kvety plné nektáru lákajúce včely a liečivé listy. Medovka lekárska obsahuje látky, ktoré pôsobia ako balzam na nervovú sústavu, preto sa v angličtine nazýva „balm“ (skratka z balzam – sladkasto voňajúci olej) a „melissa“ je v gréčtine včela medonosná. Odnepamäti sa traduje, že obnovuje mladosť, posilňuje mozog a zabraňuje plešatosti. Čaj z medovky znižuje horúčku pri nachladnutí. A má oveľa viac liečivých účinkov – my vám ponúkame recepty z medovky, ako upokojujúci balzam, či medovkovú limonádu a medovkový sirup.

Medovka je výborná na zdobenie jedál a nápojov.
recepty z medovky Medovkový čaj navodzuje pokojný spánok, tíši napätie a je vhodné piť ho pri celkovom nervovom vyčerpaní.
Telový a pleťový olej z medovky je vhodný pre všetky typy pleti, dokáže ju účinne regenerovať a chráni ju pred vysušovaním. Pri aromoterapii uvoľňuje a upokojuje pacientov. Má antivirotické, antibakteriálne a antihistaminické účinky. Pôsobí ako sedatívum a zmierňuje  nespavosť.
Obväzy napustené medovkovým olejom zabraňujú hnisaniu.
Pleťová voda z medovky sa pripravuje z listov, zmierňuje alergické reakcie na pokožke a jej začervenanie spôsobené nevhodnou kozmetikou,“ radí Miriam Latečková, ktorá sa dlhé roky venuje bylinkám a vydala krásnu knihu Bylinky z babičkinej záhrady.
Odporúča aj cukríky, ktoré sa pripravujú z listov. Zmierňujú škrabanie v hrdle a pomáhajú odstraňovať zápach z úst.

 

Medovka sa tradične používala na

 • melanchóliu, vracanie, závraty
 • po uhryznutí besným psom, po bodnutí škorpiónom
 • žalúdočno-črevnú sústavu, nervovú sústavu, pečeň
 • menštruačné napätie a kŕče
 • alergie, stres, úzkosť, depresiu
 • plynatosť, zlé trávenie, búšenie srdca
 • nestriedmosť pri konzumácii húb
 • čistenie vredov a rán
 • zlepšenie pamäti, činnosti mozgu a chápania
 • podporu potenia na zmiernenie horúčky
 • zmiernenie kŕčov, napätia, koliky, dny
 • odpudenie hmyzu (vrátane komárov)
 • hojenie rán

medovkový čaj recepty z medovky

Recepty z medovky

ikona medovkaBalzam na pokojný spánok

„Má tuhšiu konzistenciu ako klasická masť,“ vysvetľuje Miriam Latečková. „Je výborným pomocníkom do kabelky alebo ako prvá pomoc na nočný stolík. V prípade začínajúcej bolesti hlavy alebo pretrvávajúcej migrény si ho môžete vmasírovať do spánkov. Skvele pomôže, keď sa potrebujete upokojiť a nemáte možnosť použiť éterický olej z medovky alebo iné sedatívne prostriedky.“

Potrebujete:

 • 1 diel včelieho vosku
 • 1 diel mandľového oleja
 • 3 kvapky levanduľového, medovkového, santalového a kadidlového éterického oleja

 

Postup:

Vo vodnom kúpeli rozpustíme včelí vosk a olej. Ak sa vám zdá vôňa mandľového oleja príliš silná, nahraďte ho radšej neutrálnym olejom bez vône. Keď je hmota rozpustená, odstavte hrniec a pridajte doň vybrané silice. Uvedený pomer silíc je na 5 PL vosku a 5 PL oleja. Premiešame a plníme do pripravených nádobiek.
Uzavrieme. Vďaka vosku sa balzam rýchle netopí a so silnými prírodnými silicami nám okamžite prinesie príjemný pocit.

Vedeli ste o medovke?
Ľudia zvykli potierať včelie úle listami medovky, aby sa včely držali pokope.
John Hussey pil k raňajkám 50 rokov medovkový čaj s medom a žil 116 rokov.
Medovka rástla v kláštorných záhradách; používala sa na krytie rán a výrobu parfumov a likérov. Medovka zlepšuje výnos medu.

 

ikona medovkalimonáda z medovkyMedovková limonáda

V letných sparných dňoch dobre padne medovková limonáda, ktorá je absolútne jednoduchá. Nakrájajte nadrobno medovkové listy, do veľkého džbánu vyšťavte 2 citróny alebo limetky. Pridajte nasekanú medovku, môžete dochutiť agáve sirupom alebo medom. Zalejte minerálkou a môžete podávať. S kockami ľadu alebo bez.

 

ikona medovkaĽadové kocky z medovky

Vyzerajú efektne a úžasne vedia oživiť rôzne kokteily a nápoje. Čerstvú medovku nahrubo nakrájame. Spolu s vodou ručným mixérom jemne rozmixujte. Nie však na kašu, len na jemnejšie kúsočky. Vlejte do formičiek na ľad a dajte zmraziť.

Urobte si liečivé kvapky z medovky.medovka liečivé kvapky

 

ikona medovkaMedovkový sirup

Tento máme najradšej. Už sme skúsili rôzne, od bežných bazových, cez aróniový až po medovkový a v lete je na nezaplatenie 🙂
Prevarte 2 litre vody a nechajte vychladnúť. Pridajte 80 g kyseliny citrónovej a veľa medovky. Môžete ju vopred nasekať, aby sa lepšie uvoľnili obsiahnuté látky.
Nechajte odležať jeden deň a po vylúhovaní medovku vyžmýkajte, preceďte.
Pridajte 2 kilogramy kryštálového cukru a varte 5 až 10 minút. Môžete pridať kúsok celej škorice, čím sirup získa ďalšie cenné látky a ešte intenzívnejšiu chuť.
Horúci sirup vlejte do fliaš a nechajte pod dekou do druhého dňa vychladnúť.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.