Medovka lekárska. Urobte si liečivé kvapky

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Medovka je veľmi stará liečivá bylina, ktorej citrónová aróma je skvelým ochutením nápojov najmä v lete. Pomôže vám pri nespavosti, pri chrípke a nachladení, ale aj pri zažívacích problémoch. Už starí Rimania ňou tíšili kŕče, používali ju pri búšení srdca, dokázala zahnať melanchóliu. Po medovkovom čaji sa vraj snívajú nádherné sny, preto ju treba piť hodinu pred spaním. A keďže ju milujú včely, mali by sme jej silu využívať aj my – čo majú rady včely, to musí byť dobré 🙂

 

Správny zber a sušenie

Medovka kvitne v júni až auguste, má rada slnečné stanovište alebo polotieň a je dosť invazívna. Ak ju máte v skalke, ľahko sa vám rozšíri do trávnika, ktorý ho obklopuje. Preto odporúčame pravidelne strihať, alebo si medovku vysadiť do kvetináčov.

Listy zbierajte už pred kvitnutím. Medovka nesmie kvitnúť, lebo po usušení by mala nepríjemný pach. Zbierajte ju najlepšie popoludní v suchom počasí.
Zbierajte list alebo aj vňať. Keďže zakvitne aj viackrát za rok, vždy si ustrážte kvitnutie a predtým si natrhajte lístky.

Sušte ju na tmavom a dobre vetranom mieste najlepšie prirodzeným teplom. Môžete ju však vložiť aj do rúry, maximálne však na 30-40 stupňov. Sušiace sa lístky neobracajte.

medovka lekárska

Nasušte si medovku, aby ste ju mali stále po ruke. Vyplatí sa to.

Liečivá medovka

Medovka lekárska má množstvo priaznivých účinkov na náš organizmus. Pomáha proti nadúvaniu a zaháňa rôzne ťažkosti s metabolizmom. U žien upokojuje aj menštruačné bolesti a zmierňuje migrénu.

Pomáha aj pri ľahších formách nespavosti – vtedy je najlepšie pripraviť si medovkový čaj. Ten si pripravíte jednoducho: 3 lyžičky usušených listov zalejte horúcou vodou a pite 2 až 3 šálky denne. Pomáha aj inhalovanie aromatických výparov medovky. Podľa niektorých testov zmierňuje inhalovanie účinky Alzheimerovej choroby.

30 najúčinnejších rastlinných antibiotíkPrečítajte si aj
30 najúčinnejších rastlinných antibiotík.

Už v stredoveku pripravovali odvar z medovky na posilnenie a osvieženie srdca. Medovka je naozaj dobrá pri slabosti srdca spojenej s nepravidelným pulzom a tiež pri vysokom krvnom tlaku. Odporúča sa denne vypiť dve až tri šálky medovkového čaju.

Medovka je výborná pre malé deti počas prvých dní v škole, aby si rýchlejšie zvykli. Vtedy ich pobolieva bruško, majú strach, pociťujú z nového prostredia nervozitu. Môžete im pripraviť medovkový nápoj – 1 polievkovú lyžicu zaliať pol litrom vriacej vody, nechať 3 minúty vylúhovať a keď ochladne, osladiť ju medom.

medovkový čaj

Medovkový nápoj, medovkový čaj alebo liečivé Karmelitánske kvapky. Využite pre svoje zdravie.

Karmelitánske kvapky

Názov je odvodený od rádu bosých karmelitánov, ktorí boli na našom území od konca 14.storočia. Liečivé kvapky vyrábali parížski karmelitáni od roku 1661 najmä na upokojenie duše i tela.
Medovka bola už v staroveku považovaná za elixír života.
Takéto kvapky použijete najmä pri nespavosti, nervozite, strese, srdcových neurózach, prepracovanosti. Jednoducho vždy, keď potrebujete nervy utíšiť a upokojiť.

Karmelitánske kvapky pripravíte zmiešaním:
5 polievkových lyžíc sušenej medovky
1 polievkovú lyžicu sušenej citrónovej kôry
1 a pol polievkovej lyžice koriandra
pol lyžice škorice
pol čajovej lyžičky muškátového orecha
2 dcl vodky
1 dcl vody

Všetko zmiešajte a macerujte týždeň. Potom sceďte a uskladnite v menších fľaštičkách v chlade.
Užívajte jednu čajovú lyžičku 2 až 3x denne. Záleží od veku a intenzity zdravotných ťažkostí.

Prebuďte svoje zmysly a naštartujte mozogPrečítajte si aj
Prebuďte svoje zmysly a naštartujte mozog.


Zdielať

About Author

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.