Košice. Vzácne pamiatky, zákutia a atraktívne zaujímavosti

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Vedeli ste, že Košice majú dnes takmer dvakrát viac nehnuteľných národných kultúrnych pamiatok ako napr. Bratislava. Ich historické centrum mesta je od roku 1983 mestskou pamiatkovou rezerváciou a ako druhé najväčšie mesto Slovenska má naozaj dlhú a bohatú históriu. Vďaka nej patrí k mimoriadne zaujímavým a atraktívnym turistickým cieľom. Možno si ešte spomínate na poctu v roku 2013, kedy sa Košice stali Európskym hlavným mestom kultúry.

Poďte spolu s nami a vydavateľstvom Dajama, ktoré je špecialistom na turistické bedekre o Slovensku na prechádzku po Košiciach. Ukážeme vám zaujímavé zákutia, vzácne pamiatky a dáme vám aj tipy na výlety do okolia.
Bezplatné parkovanie v centre je v poslednom období komplikovanejšie, radšej si „odložte“ auto napríklad do obchodného centra Aupark, ktoré je doslova na okraji historického centra. Prvé dve hodiny vás vyjdú na 0,60€, každá ďalšia hodina na 2 eurá. Ak si teda doprajete v centre Košíc prechádzku aj s obedom a kávičkou na nejakých 6 hodín, zaplatíte 6,60€, čo nie je nič tragické.

 

Nádherné Košice

Jakabov palácKošice boli po stáročia najvýznamnejším strediskom východného Slovenska a prirodzeným centrom obchodu, remesiel, kultúry a vzdelanosti.
Ak prídete autom a zaparkujete napríklad v spomínanom Auparku, vstúpte do centra cez Námestie osloboditeľov a priamo Hlavnú ulicu.
Ak prídete vlakom alebo autobusom (stanice sú vedľa seba), prejdite južným okrajom mestského parku, mostom ponad rušnú komunikáciu až narazíte na novogotický Jakabov palác (na fotke).
V neďalekej Mlynskej ulici odbočíme doľava na Puškinovu ulicu a prídeme k ortodoxnej synagóge. V Košiciach sa zachovali štyri synagógy, avšak len táto slúži pôvodnému účelu. Na Krmanovej ulici za prvým rohom zazrieme aj kúsok bývalého mestského opevnenia s baštou a na neďalekej Zvonárskej ulici prejdeme okolo starej ortodoxnej synagógy s rituálnym kúpeľom mikve.
Dostaneme sa na Hlavnú ulicu, ktorá by sa skôr mala nazývať námestím. Ide totiž o rozľahlé priestranstvo so šošovkovitým tvarom dlhé až jeden kilometer.
Nižšie nájdete aj mapku našej prechádzky.

 

Divadlo, knižnica aj trh

Pretnime iba Hlavnú ulicu a pokračujme rovno – nazrite do zaujímavého interiéru palácovej budovy Štátnej vedeckej knižnice, pretože tu uvidíte krásne kupolové zastrešenie nádvoria. Bez problémov vás tam pustia.
Po Vrátnej ulici napravo od knižnice sa dostaneme do juhozápadnej časti mestského centra. Na Timonovej ulici stojí budova s divadelným štúdiom Márai, ktoré je súčasťou maďarského Divadla Thalia Szinház. Z Moyzesovej ulice je vchod do budovy Štátnej filharmónie, ktorá bola pôvodne neologickou synagógou.

Ďalej pokračujeme popri gréckokatolíckom chráme s dvojvežím a odbočíme na Dominikánske námestie s trhom, ktorý sa nachádza pred kláštorným kostolom dominikánov. Ponúkajú tam najmä ovocie a zeleniny, v čase našej prechádzky najčastejšie borovnice, lesné čučoriedky po 2 eurá 🙂

 

pamätník Sándor MáraiSándor Márai

Po Mäsiarskej ulici pokračujte smerom na Zbrojničnú, kde stoji vľavo Pamätník Sándora Máraia, svetoznámeho spisovateľa a rodáka z Košíc. V Maďarsku dostal najvyššie umelecké vyznamenanie Kossuthovu cenu a jeho literárny štýl porovnávajú so slávnym Thomasom Mannom. Z jeho diel spomeňme Nebo a zem, Košickú pochôdzku, Spoveď mešťana, či Mágiu.

 

drevený kostolík KošiceDrevený kostolík 

Odtiaľ prejdime kúsok vyššie na Hviezdoslavovu ulicu, kde je za plotom drevený kostolík. Postavili ho v 18. storočí gréckokatolícki veriaci v obci Kožuchovce na severe východného Slovenska. Tam mu však hrozil zánik a tak ho premiestnili do Košíc. Okrem lode a svätyne má kostolík ešte tretí priestor – priestor pre ženy, tzv. babinec. Kostolík je národnou kultúrnou pamiatkou.
Okrem neho sa na nádvorí múzea nachádza ešte aj vzácna drevená zvonica z obce Mineraľnoje na Zakarpatskej Ukrajine.
V samotnom Východoslovenskom múzeu vystavujú chýrny Košický poklad. Ďalšia budova tohto múzea sa nachádza na opačnej strane Námestia Maratónu mieru a nachádza sa v nej prírodovedná a umelecká expozícia.
V parčíku na námestí objavíme jeden z novodobých symbolov mesta – Sochu maratónca, a na jej podstavci si môžeme prečítať mená víťazov najstaršieho maratónu v Európe.

 

Výstavná Hlavná ulica

Pár metrov ďalej sa už začína Hlavná ulica, ktorú teraz spoznáme v smere zo severu na juh. Hneď na začiatku si môžeme dopriať v jednej z kaviarničiek kávičku, prípadne zmrzlinu. A môžeme vyraziť.

V zástavbe severnej časti ulice postupne uvidíme: vpravo Kapitánsky palác, dnes sídlo Slovenského technického múzea a vľavo seminárny kostol a Andrássyho palác s cukrárňou v prízemí. Nižšie vpravo sa nachádza Csáky-Dessewffyho palác.
V rozšírenej časti Hlavnej ulice pokračujeme po jej západnej strane a onedlho odbočíme na Alžbetinu ulicu za jedinečným výhľadom na Dóm sv. Alžbety. Vrátime sa opäť na námestie a okolo biskupského paláca dôjdeme až na miesto, kde sme prešli Hlavnou ulicou naprieč na začiatku prechádzky.

 

Spievajúca fontána aj Dóm sv. Alžbety

košický erbSkôr ako začneme spoznávať pamiatky na východnej strane námestia, vstúpime do podzemia Dolnej brány (pozor, v pondelky zatvorené) a zastavíme sa pri neďalekej plastike najstaršieho mestského erbu v Európe. Popri východnom rade domov prechádzame okolo Župného domu, v ktorom dnes sídli Východoslovenská galéria, a minieme bývalú košickú radnicu s informačným centrom v prízemí, stredoveký Levočský dom a Univerzitný kostol s vedľa stojacim Kráľovským domom, kde v minulosti sídlila Košická univerzita.

Ďalšia časť prechádzky sa venuje stavbám vnútri šošovkovitého námestia. Najsevernejšou z nich je budova Štátneho divadla. Medzi ňou a dómom je park so Spievajúcou fontánou a zvonkohrou a Urbanova veža. Do veže sa nedá vystúpiť, na rozdiel od veže vedľa stojaceho Dómu sv. Alžbety.
V interiéri najvýchodnejšej gotickej katedrály v Európe stoja za  pozornosť 48 gotických tabuľových malieb na hlavnom oltári a podzemná krypta s telesnými pozostatkami Františka II. Rákócziho. Prístupný je aj interiér vedľajšej samostatne stojacej Kaplnky sv. Michala.

 

Čarovná ulička remesiel

Na záver nám zostali pamiatky v severovýchodnej časti historického centra Košíc. Dostaneme sa k nim odbočkou na Univerzitnú ulicu, na konci ktorej vidno kalvínsky kostol. Naľavo od neho stojí stredoveká Miklušova väznica s expozíciou Východoslovenského múzea s názvom Košické storočia.

Jeho ďalšia expozícia je umiestnená v neďalekej Katovej bašte. Na nádvorí zachovalej fortifikácie sa nachádza Rodošto, replika domu Františka II. Rákócziho z tureckého exilu. Príjemným zavŕšením prechádzky môže byť Hrnčiarska ulica s najromantickejšími zákutiami starých Košíc. Volajú ju aj Ulička remesiel s dobovou dlažbou a malými domčekmi. Možno si tam kúpiť chlieb vo voňavej pekárni, bylinky na liečivý i povzbudivý čaj u bylinkára, nechať si opraviť koženú kabelku v brašnárstve. Navštívte hrnčiarsky či kováčsky obchodík, aj s dielňami.

Hrnčiarska ulička remesiel v Košiciach

 

Zaujímavosti mimo Košíc

Cesta ku zoologickej záhrade s Dinoparkom v neďalekých Kavečanoch prechádza v blízkosti Hradovej, kde sa nachádzajú zrúcaniny Košického hradu a turistická rozhľadňa.
Vyhliadková veža je umiestnená na vrchole kopca Hradová (kóta Hradová). Prístup je chodníkom pre peších asi 20 minút z parkoviska štátnej cesty Košice – Kavečany. Veža je 21,51 metrov vysoká priestorová oceľová konštrukcia doplnená drevom, ktoré je použité ako nášľapná vrstva podlahy.
Na Mánesovej ulici severozápadne od centra nájdeme aj botanickú záhradu.
Ak máte deti, vyskúšajte bobovú dráhu v Kavečanoch. Meria 800 metrov, má 3 tunely a je otvorená od 9:00 do 19:00.

Pozrite si ďalšie CESTOVATEĽSKÉ TIPY.Lepsiden.sk cestovanie

 

Detská historická železnica

V severných predmestiach Košíc nájdeme výborné príležitosti na oddych a rekreáciu a napríklad Čermeľskou dolinou sa v lete môžete previesť vláčikom Detskej železnice. Choďte smerom na Čermeľ vyše kilometra od štadiónu TJ Lokomotíva. Za Penziónom Baránok je malé parkovisko, kde odstavte auto. Detská železnica je žiaľ veľmi zle značená, žiadne tabule, smerovníky, nič. Keď sa však pozriete od parkoviska ďalej v smere cesty, uvidíte asi 100 metrov vzdialenú budovu. To je Detská železnica.
Vlaky jazdia v lete 5x denne, smer Alpinka. Cesta trvá 20 minút, vlak ide rýchlosťou 20 km/h, takže máte čas si všetko obzrieť. Trať je dlhá 4 kilometre a povezie vás najstaršia vyše 132-ročná parná mašinka v strednej Európe – Katka.

Detská železnica Košice Čermeľ

Alpinka je rekreačné a výletné centrum, kde nájdete ihriská, bufety, paintball, golfové ihrisko a tiež lanové centrum Tarzania Alpinka. Má 32 prekážok vo výške približne 4 až 10 m nad zemou a je rozdelená na 3 trasy.
Modrá trasa meria 230 metrov. Červená trasa 317 metrov a Detská trasa má 89 metrov.
Z pamiatok sa v Alpinke nachádza zrubová vila – Chata Alpinka, ktorú postavili v švajčiarskom slohu a Čermeľský vodovod z roku 1911, ktorý slúži až do dnes.

Ak sa vám páčila táto prechádzka po Košiciach, odporúčame knihu Najkrajšie mestské prechádzky, ktorá nám výrazne pomohla a je skvelým pomocníkom na potulkách po slovenských mestách.

mapa Košice


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.