Rowlingová. Jej 3 knihy pomáhajú ľuďom v núdzi

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Všetky knihy majú čarovnú moc. Vedia pomáhať, inšpirovať, naviesť na správnu cestu. Dokážu potešiť, vyčariť úsmev na tvári a zlepšiť náladu. A je úžasné, ak vedia ísť ešte ďalej. V slovenčine vyšli tri knižky od J.K.Rowlingovej v novom nádhernom dizajne. Výťažok z ich predaja ide charitatívnej organizácii Comic Relief a medzinárodnej charitatívnej organizácii Lumos, ktorú založila práve Rowlingová. Jej nadácia robí zázraky, aké nie sú v moci nijakého čarodejníka. Ak teda máte pocit, že sa viete vzdať pár eur, ktoré vám zaručia príjemný pocit pri čítaní a ešte príjemnejší v srdci, že ste niekomu pomohli, poďte do toho.

Prezradíme vám, prečo práve tieto dve organizácie a komu presne pomáhajú. Už teraz povieme, že sú to najmä deti a mladí ľudia. Rodiny, ktoré žijú v konfliktných oblastiach. Deti v sirotincoch. Detských domovoch. Tieto dve organizácie objavujú deti skryté v inštitúciách a na celom svete sa snažia meniť systémy starostlivosti.
Aby všetky deti mali rodiny, ktoré potrebujú.
Aby všetky rodiny mali budúcnosť, ktorú si zaslúžia.
A súčasťou toho môžete byť aj vy. Stačí tak málo. Kúpiť si dobrý príbeh a časť peňazí ide na tieto ušľachtilé ciele…

 

Čarovné lumos

Lumos je zaklínadlo na vytvorenie svetla, známe aj ako kúzlo rozsvietenia prútika. Poznáte ho zo série o Harrym Potterovi, však? A je to tiež názov neziskovej práce na odstránenie inštitucionálnej starostlivosti o deti.

rolingová lumosAle pekne po poriadku. Všetko sa to začalo fotografiou.
Keď J.K. Rowlingová uvidela čiernobielu fotografiu malého chlapca, izolovaného, uzavretého pred svetom, odtrhnutého od rodiny a umiestneného v ústave, nemohla sa od nej odpútať.
A teraz vynásobte toho chlapca ôsmimi miliónmi.
Toľko detí na celom svete trávi roky raného detstva v ústavných zariadeniach, v  sirotincoch. No tieto deti nie sú siroty, ich rodiny ich milujú a chcú. Narodili sa však do chudoby alebo s hendikepom, prípadne pochádzajú z etnickej menšiny na mieste, kde nemajú podporu.
„To, čo sme v Lumose zistili a zaviedli do praxe, je prevratné,“ vysvetľuje J.K.Rowlingová. „Je lacnejšie a oveľa úspešnejšie zatvoriť sirotince a namiesto toho presmerovať ich prostriedky do komunitných riešení, ktoré podporujú deti v ich domovoch, kam patria.“

Rowlingová a Lumos

Prečo sirotince?

Za uplynulé desaťročia sa sirotince stali štandardným riešením pre mnohé zraniteľné deti a rodiny. Vo svete, aj na Slovensku. Často je to jediná možnosť, ktorú ponúkajú zúfalým rodičom. Dôsledky sú ničivé a vážne ovplyvňujú životné šance detí.
Výskumy ukazujú, že deti sú vystavené väčšiemu riziku, stávajú sa obeťami obchodovania s ľuďmi a iných foriem zneužívania a zanedbávania. Neskôr v dospelosti majú problém zaradiť sa do normálneho života.

Ak má náš svet prekvitať, musíme sa postarať, aby všetky deti nielen prežívali, ale aby sa mali dobre, tvrdí autorka svetoznámeho Harryho Pottera. Napokon, aj on prišiel o rodičov, ale našťastie nedostal sa do sirotinca, „iba“ k príbuzným, ktorí mali radšej svojho jedináčika a pre Harryho sa už neušlo ani kúsok lásky.

Lumos sa preto zameriava na kľúčovú otázku – ponúka deťom emocionálnu potravu, ktorú potrebujú, t. j. individuálnu lásku a starostlivosť rodičov. Výskum vývoja mozgu u malých detí ukazuje, že práve individuálna pozornosť a vnímavosť, stimulácia stálej rodičovskej starostlivosti a spojenie medzi dieťaťom a rodičom pomáha pri raste a rozvoji mozgu. V podstate sú putá medzi rodičom a dieťaťom koreňmi, z ktorých vyrastajú všetky úspechy a blaho.

rowlingová harry potterPrečítajte si tiež
Harry Potter. 7 vecí zo sveta HP, ktoré ste nevedeli.

Pomáhajú na celom svete

Kúpou troch knižiek od J.K.Rowlingovej – vrátane úžasných Rozprávok Barda Beedla –  nepomáhate iba „kdesi“ vo svete, v Británii, alebo nebodaj v ďalekom USA. „Naša práca pomohla dosiahnuť zlom aj v Európe: Európska únia a ďalší veľkí darcovia už chápu, že sirotince nie sú riešením, a presmerovali svoje prostriedky do služieb na báze komunity,“ dodáva J.K.Rowlingová.

Pri umiestňovaní detí do rodín, kam patria, už nie je otázkou, či je to možné, ale kedy a ako.
Na celom svete však mnohé krajiny stále podporujú sirotince, aby údajne vyšli v ústrety potrebám zraniteľných detí. Lumos pomáha pri celosvetovej snahe zvrátiť tento trend. Zavádzaním programov, ktoré dokazujú, aký je ich model efektívny, a ovplyvňovaním tých, ktorí rozhodujú o podpore detí v rodinách, a nie sirotincov. Snažia sa, aby zmeny, ktoré urobili v Európe, prenikli aj do ostatných krajín sveta.

Rowlingová: Spolu sme svetlo!

rowlingová comic reliefZakúpením troch knižiek J.K.Rowlingovej prispievate nielen organizácii Lumos, ale aj Comic Relief. Od roku 2001 knihy Metlobal v priebehu vekovFantastické zvery a ich výskyt pomohli vyzbierať pre túto charitatívnu organizáciu 20 miliónov libier.
A táto magická suma pomohla zmeniť život mnohým ľuďom.

Peniaze získané predajom týchto nových vydaní sa investujú do detí a mladých ľudí na celom svete, aby sme im pripravili lepšiu budúcnosť. Aby žili v bezpečí, boli zdravé, vzdelané a získali nové možnosti. „Špeciálne sa zameriavame na pomoc tým deťom, ktoré žijú v konfliktných oblastiach, kde vládne násilie, kde sú deti zanedbávané a týrané,“ vysvetľuje J.K.Rowlingová.

Možno aj vďaka vám a nadácii Lumos nebude musieť o pár desiatok rokov žiť ani jedno dieťa v detskom domove. Spolu môžeme dosiahnuť, že sirotince zostanú už len minulosťou.
Spolu môžeme presmerovať úsilie sveta na podporu detí a rodín, kde žijú, vo vlastných domovoch a komunitách.
Spolu môžeme priniesť trochu svetla, ktoré naruší tmu.
Spolu sme Lumos.

Foto: Ikar, Daily Mail/Reuters

 


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.