Čo si obuť na zimu, aby ste mali vždy nohy v teple?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Pamätáte sa ešte na šuštiakové snehule z detstva, ktoré neboli ani teplé, ani nepremokavé? Zvrchu do nich padal sneh pri sánkovačke a po prvej sezóne už nedržali pôvodný tvar. V piatej triede ich väčšina pre hanbu odmietla nosiť a radšej drkotali zubami v módnych čižmách 🙂
Ako je to dnes? Existujú vôbec módne snehule, v ktorých nie je zima na nohy?

Módna alebo funkčná obuv?
Na aké aktivity topánky potrebujete? Bude sa vám hodiť niečo štýlovejšie do mesta či do práce? Alebo aktuálne hľadáte poriadnu obuv do terénu, ktorá nesklame ani v krutých mrazoch? Tak či onak, v zimnom období sa nevyhnete ani veľmi nízkym teplotám. Je dobré na to myslieť a orientovať sa predovšetkým na svoj komfort a bezpečnosť.

 

Snehule musia byť teplé. Čo poviete na kožušinku?

Je to práve teplo, ktoré je hlavnou podmienkou pri výbere akýchkoľvek topánok do snehu či zimy. V mnohých prípadoch výrobcovia uvádzajú minimálnu komfortnú teplotu, do ktorej sú zimné snehule určené. Nie je výnimkou ani teplota hlboko pod bodom mrazu, napr. – 30 stupňov.Topánky testované do teploty -30 stupňov

Topánky testované do teploty -30 stupňov, vľavo topánky COLUMBIA Fairbanks Omni-Heat , vpravo Snehule SOREL Cheyanne IITepelný komfort najčastejšie zaisťuje izolácia. Tou môže byť syntetická výplň (tzv. umelé kožušinky, prípadne široká paleta funkčných izolačných materiálov), alebo prírodná výplň (napríklad pravá ovčia vlna).
Všeobecne platí, že 200 až 400 gramov izolačného materiálu zaistí tepelné pohodlie pri aktivitách v meste. Topánky s 400 až 600 gramami izolácie sú pre vás vhodné, ak sa pohybujete v chladnejšom podnebí, prípadne vonku trávite dlhší čas. Až do 800 gramov izolácie mávajú topánky určené do extrémnych teplôt pod – 25 stupňov.

 

Topánky by mali byť nepremokavé a musia aj dýchať

K tepelnému komfortu výrazne napomáha aj suchá noha. Platí jednoduchá rovnica: mokrá noha = studená noha. Je teda prioritou, aby topánky určené do snehu nepremokali. To je možno dosiahnuť viacerými spôsobmi, predovšetkým však použitým materiálom.
Jedným z nich je napríklad použitie gumy, nájdeme celogumené čižmy zateplené ovčou vlnou. Ich výhody sú v stopercentnej nepremokavosti a dobrom zateplení. Nevýhodou je, že gumená topánka nedýcha, nohy sa potia, pričom vlhkosť sa uzatvára v samotnej topánke.
Niektoré modely používajú pogumovanie iba na jednej časti topánky, zabezpečia tak nepremokavosť na najkritickejších miestach a zároveň prostredníctvom iných použitých materiálov umožnia nohe dýchať.Topánky do snehu celogumené KAMIK Hunter a snehule SOREL Caribou s pogumovanou časťou

Topánky do snehu celogumené KAMIK Hunter a snehule SOREL Caribou s pogumovanou časťou.

Asi najznámejší materiál, ktorý zabezpečuje nepremokavosť a súčasne odvádza vlhkosť, je membrána. Spočiatku sa síce používala hlavne na expedičné či outdoorové vybavenie horolezcov, športovcov či vojakov, pre jej vynikajúce vlastnosti ich však výrobcovia zaradili aj do bežných módnych odevov a obuvi. Postupom času vzniklo niekoľko ďalších značiek membrán na trhu, najznámejšou však už roky ostáva Gore-tex.Čižmy HÖGL a snehule Legero, obe s membránou Gore - Tex

Čižmy HÖGL a snehule Legero, obe s membránou Gore – Tex.

Vodoodpudivosť je možné celkom dobre zaistiť impregnovaním kožených či textilných častí zimných topánok, je však nutné brať do úvahy, že vodoodpudivosť a nepremokavosť nie je to isté. Samotnou impregnáciou materiálu nie je totiž možné dosiahnuť tak vysokú mieru nepremokavosti, ako je tomu pri membránových systémoch.

Výhodu „dýchajúcej nohy“ budete mať aj pri tradičnejších snehuliach, ktoré sú z väčšej časti vyrábané s použitím textílií. Pokiaľ však neobsahujú nepremokavú membránu, je riziko, že pri pohybe v snehu či mestskej čľapkanici premoknú.

starostlivosť o topánkyPrečítajte si tiež
Starostlivosť o topánky. Tipy, aby vám vydržali dlhšie.

 

Nešmykľavé podrážky

Poznáte to. Neodprataný udupaný sneh a tvoriaci sa ľad. Pri výbere obuvi na zimu myslite aj na to, že správna podrážka vám zaistí pevnejší krok, stabilitu a sebaistotu pri pohybe na šmykľavých zimných povrchoch. Dobrou voľbou na mokré a zľadovatené plochy je podrážka s technológiou Vibram Arctic Grip™, ktorá sľubuje dokonalú priľnavosť na ľade.Snehule UGG W Gracie s protišmykovou podrážkou Vibram Arctic Grip™

Snehule UGG W Gracie s protišmykovou podrážkou Vibram Arctic Grip™.

Mnoho topánok do snehu a zimy má gumenú podrážku. Je to práve guma ako najobľúbenejší nepremokavý materiál, ktorú výrobcovia radi používajú na topánky určené do počasia charakteristického snehom, blatom a kalužami. Gumené podrážky síce nemajú také dokonalé vlastnosti pokiaľ ide o priľnavosť na šmykľavých povrchoch, ako špecializované technológie, za to vám však zaručia suché nohy aj v najnepriaznivejšom počasí.

Pripravila: Elena Gemzová
— PR článok —
Foto: eObuv.sk


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.