Hľadáte inšpirácie, ako si na Vianoce zútulniť príbytok peknými dekoráciami? Skúste to tento rok inak a namiesto kupovania si vyrobte vlastné. Nielenže vás ich výroba vyjde lacnejšie, ale bude aj omnoho ekologickejšia. Samozrejme, ak využijete materiál, ktorý máte už doma, prípadne sa dá voľne zohnať v prírode. A to sa dá vždy, len sa treba lepšie poobzerať a popustiť uzdu fantázii 🙂
Zapojte do tvorby aj blízkych, pustite si pritom koledy alebo obľúbené vianočné piesne a uvidíte, ako si pri spoločnej činnosti oddýchnete a zabavíte sa.
Prinášame pár tipov na vianočné dekorácie, ktoré zvládnete ľavou zadnou. Vykúzlite si doma bradatého vianočného škriatka, medovníkový adventný veniec, zasnežený svietnik, mäkké šité ozdoby či maľované šišky.
Originálne a domáce vianočné dekorácie
1. Vianočný bradatý škriatok
Potrebujeme
- silonkovú ponožku
- šošovicu alebo hrášok na výplň
- vatu
- kúsky hrubších látok na telo škriatka a čiapku
- roľničku (zvonček) na čapicu
- hrubšiu bavlnku
- ihlu
- kúsok kožušinky
- taviacu pištoľ so silikónom alebo kvalitné sekundové lepidlo
- drevenú veľkú korálku
Postup
Vnútro silonkovej ponožky približne do polovice vyplníme šošovicou, prípadne hrachom. Takáto ťažšia výplň je nutná preto, aby škriatok mal svoje ťažisko a držal tvar.
Ďalej dnu napcháme vatu a vytvarujeme vysoký kužeľ, ktorý sa smerom hore zužuje. Na konci silonkovú ponožku zauzlíme. Z hrubšej látky ušijeme návlečku v tvare kužeľa a navlečieme na telíčko škriatka (na vypchatú ponožku). Zospodu zašijeme.
Ušijeme ešte jednu menšiu návliečku, ktorá bude slúžiť ako čapica. Škriatkovi na telíčko navlečieme čiapku. Tesne pod ňou prišijeme drevenú korálku, ktorá bude tvoriť nos a pod ňou silikónovou pištoľou pritavíme kúsok kožušiny, ktorá bude tvoriť bradu. Ak nemáme tavnú pištoľ, poslúži aj kvalitné sekundové lepidlo.
Nakoniec na ozdobu môžeme na čiapku prišiť malý zvonček. Škriatok sa pekne vyníma na okenici, pod stromčekom alebo na poličke spolu s ostatnými dekoráciami.
2. Medovníkový adventný veniec
Suroviny
- 500 g hladkej múky
- 150 g práškového cukru
- 190 g medu
- 60 g masla
- 2 vajcia
- 1 malá lyžička sódy bikarbóny
- 1/2 malej lyžičky korenia na medovníky
Postup
Maslo a vajcia vyberieme z chladničky a necháme ohriať na izbovú teplotu. Všetky suroviny zmiešame a vypracujeme ručne hladké cesto. Zabalíme do sáčku a necháme odpočívať v chladničke 24 hodín.
Na druhý deň rozvaľkáme na pomúčenej doske na hrúbku približne 0,5 cm. Podľa tortovej formy vyrežeme z cesta kruh. Odporúčam rezať cesto priamo na papieri na pečenie – odpadnú problémy s trhaním cesta pri prenášaní na plech.
Pohárikom vykrojíme 4 menšie kruhy na čajové sviečky, priemer musí byť o niečo väčší než sviečky, pretože pečením sa otvory zmenšia. Zo zvyšného cesta povykrajujeme medovníčky ľubovoľných tvarov (srdiečka, hviezdičky), ktoré potom použijeme na ozdobu venca.
Pred pečením potrieme rozšľahaným vajíčkom. Medovníčky aj kruh upečieme na 180 °C pár minút do zlata (podľa hrúbky cesta, približne 7-10 minút). Nepečieme do hneda, lebo by boli hneď tvrdé.
Hneď po vybratí ich potrieme mliekom a necháme vychladnúť.
Bielkovú polevu zhotovíme z 1 bielka a cca 200 g práškového cukru, ktorý sme predtým 3-4 krát preosiali. Bielok s cukrom spolu miešame aspoň 10 minút, kým sa vytvorí lepkavá hmota.
Nakoniec podľa fantázie ozdobíme medovníčky aj kruh. Bielkovou polevou poprilepujeme medovníky na kruhový podstavec. Umiestnime do otvorov sviečky a adventný jedlý veniec je hotový.
3. Zasnežený svietnik
Potrebujeme
- menší pohárik od zaváraniny
- disperzné lepidlo
- širší štetec
- cukor
- špagátik alebo stužku na ozdobu
- sviečku, ktorá sa zmestí do pohára
Postup
Pohár dôkladne umyjeme saponátom a usušíme, aby na ňom nezostala žiadna mastnota. Širším štetcom nanesieme hrubšiu vrstvu disperzného lepidla a ihneď posypeme bohato cukrom. Necháme voľne zaschnúť. Ozdobíme stužkou alebo motúzikom.
Je vhodné umiestniť svietnik na podšálku, pretože cukor má tendenciu po čase trochu opadávať. Dnu umiestnime sviečku a zasnežený svietnik ako z rozprávky je hotový.
4. Šité ozdoby na stromček
Potrebujeme
- látky (režné plátno, bavlnu)
- materiál na výplň (vata, duté vlákno, prípadne staré tričko, ktoré postriháme na kúsky)
- ostré nožnice
- hrubšiu bavlnku na obšitie
- tenšiu a hrubšiu ihlu
- stužku
- ozdôbky na prišitie podľa fantázie (korálky, čipku, gombíky)
Postup
Z hrubšieho papiera alebo kartónu si vystrihneme šablónu na ozdoby – srdiečka, hviezdičky, prípadne iné tvary. Povystrihujeme zvolené tvary – každý 2x na jednu ozdobu. Do hrubej ihly navlečieme bavlnku a ozdobu obšijeme po jej obvode. Pozor, nezabudneme nechať kúsok bez prešitia – do tohto otvoru natlačíme vatu, prípadne duté vlákno či kúsky starých handričiek. Došijeme po celom obvode.
Veľmi pekne vynikne kontrastné šitie – pri červených ozdobách napríklad bielou bavlnkou. Na záver prišijeme stužku na zavesenie a podľa fantázie korálky, čipky, gombíky, prípadne nemusíme nič – aj takéto jednoduché ozdoby pôsobia na stromčeku efektne.
5. Maľované šišky
Potrebujeme
- nepoškodené šišky z borovice
- bielu akrylovú farbu
- tenký štetec
- motúzik na zavesenie
Postup
Zubnou kefkou zbavíme šišky drobných nečistôt. Potom natrieme končeky šišky bielou akrylovou farbou. Postupujeme zdola nahor. Pre sýtejšiu farbu náter zopakujeme. Necháme voľne zaschnúť. Maľované šišky využijeme ako dekoráciu na vianočný stôl, do pohára s čečinou, môžeme ich naaranžovať do veľkého pohára od zaváranín, prípadne zavesiť na motúzik a ozdobiť nimi vianočný stromček. Fantázii sa ani v tomto prípade medze nekladú.
Foto: Zuzana Holubcová, Pixabay, Freepik