Zoznam, čo všetko treba stihnúť do Vianoc

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ešte treba poupratovať, ideálne aj poumývať okná. Nemôžeme zabudnúť na stromček, napiecť medovníčky, samozrejme darčeky, dobré by bolo aj… Poznáte to? Od začiatku decembra sa to akosi zrýchľuje a hoci do Vianoc zostáva ešte dosť dní, akosi sa vám to kopí, pribúda. A v mysli sa vám priebežne vynárajú ďalšie a ďalšie povinnosti. Čo všetko treba stihnúť do Vianoc? Na čo nezabudnúť a zbytočne sa nestresovať? Pripravili sme pre vás zoznam, ktorý priebežne dopĺňame, ak sme na niečo zabudli. Takže ak máte tip, napíšte nám. A pokojne si zoznam môžete vytlačiť a postupne vyškrtávať vybavené položky. Pôsobí to aj psychologicky a minimálne vaše podvedomie bude mať radosť 🙂

 

Čo teda treba stihnúť do Vianoc?

Advent až do Vianoc

 • Ešte koncom novembra si pripravte ozdoby na advent, adventný veniec a nezabudnite kúpiť adventný kalendár pre deti. Ten si začnú otvárať 1.decembra.
  Advent pozostáva zo štyroch nedieľ pred Vianocami. V každú nedeľu treba na adventnom venci zapáliť sviečku, čo symbolizuje výzvu k prebudeniu. Neprespať veľkú príležitosť, vystúpiť z tmy do svetla, z noci do dňa.
 • 5.decembra vy čistite čižmy a topánky. Najneskôr v ten deň aj dokúpte posledné maškrty, pripravte mikulášske balíčky. V noci príde Mikuláš, tak aby si ráno našli nejaké tie sladkosti, ovocie a ďalšie dobroty.
 • Nezabudnite na vianočné pozdravy – ideálne poslať okolo 20.decembra. To by ešte mali stihnúť prísť do Vianoc. Či už to budú pohľadnice, listy, alebo nejaké špeciálne doma vyrobené pozdravy. V práci pošlite e-maily svojím partnerom, s ktorými úzko spolupracujete. Môžete to urobiť napríklad aj cez stránku Vianoce.sk.

via2

Varenie a pečenie

 • Už začiatkom mesiaca môžete napiecť medovníčky, aby stihli do Vianoc zmäknúť. Ak by sa „náhodou“ zjedli, máte ešte čas dopiecť ďalšie 🙂
 • Urobte si nákupný zoznam, čo všetko chcete variť a piecť, a nakúpte si suroviny. Tiež si tak ustrážite rodinný rozpočet, aby ste vyšli do ďalšej výplaty – vianočné sviatky nám predsa len urobia v peňaženkách väčší prievan.
 • Ak budete mať na vianočnom stole živého kapra…teda už upečeného, nezabudnite ho kúpiť približne okolo 20.decembra. Tiež si kúpte vianočné oblátky, orechy, suroviny na vianočný šalát, kapustnicu, hríbovicu, vianočný punč. Nezabudnite na ovocie. Áno, nakupovať môžete ešte aj 24.decembra, ale len do poludnia. Odvtedy aj celý 25.december sú obchody zo zákona zatvorené, tak myslite na to.
 • Posledný týždeň pred Vianocami môžete začať piecť koláče a zákusky. Neprežeňte to, radšej si to premyslite, aby ste potom nemuseli naháňať rodinu, že to treba zjesť, lebo sa to pokazí. Chcete napiecť niečo nové? Odporúčame napríklad krásne Čokoládové srdiečka, alebo Taliansku vianočnú pudingovú tortu. Prípadne sa inšpirujte v našich receptoch.

medovníčky

Darčeky

 • Najvyšší čas myslieť na darčeky, nenápadne zisťovať, kto by si čo prial a čo by ho potešilo. Pozrite si napríklad našich 7 tipov na knižné darčeky pre deti, alebo 7 tipov na darčeky pre mužov. Prípadne skvelý tip pre starých rodičov.
 • Skompletizujte si zoznam darčekov, ktoré ešte treba dokúpiť. Ideálne je myslieť na to už v posledných mesiacoch roka, počúvať blízkych, po čom túžia a zapisovať si to…ale to sa ľahšie hovorí, však? Vždy si poviete, že tentoraz sa pripravím a napokon zostane len pri sľuboch. Dobré je však urobiť si prehľadný zoznam, ku každému menu darček a postupne dokupovať.
 • Ak si chcete objednať darčeky cez internet, najvyšší čas je do polovice decembra – aby vám stihli prísť. Dobre si pozrite aj ich podmienky dodania, či to stihnú. Nechcete byť predsa nepríjemne prekvapení.
 • 23.decembra zabaľte všetky darčeky, priložte menovky. A dobre ich skryte, aby zostali neobjavené do nasledujúceho večera 🙂

vianočné darčeky

Upratovanie a výzdoba

 • Robte si adventnú a vianočnú výzdobu postupne v priebehu mesiaca. Vyrobte si ozdoby aj doma, môže to byť skvelý rodinný víkend. Odporúčame napríklad dekorácie na okno alebo mikulášske ozdoby – prečítajte si, ako na to.
 • Môžete použiť špeciálne svietniky, vianočné obrusy, vetvičky z ihličnanov, vence, sobíky, vianočné ozdoby od výmyslu sveta. Nech sa všetko trbliece, bliká, svieti.
 • Vianočný stromček. Ak máte umelý, nie je čo riešiť. Ak chcete živý, ten si môžete kúpiť pri veľkých supermarketoch, pri hobby marketoch, ale napríklad aj od štátneho podniku Lesy SR, ktorý začína predávať svoje stromčeky od začiatku decembra na škôlkarskych strediskách, lesných správach ap. Stačí si zistiť, kde sa nachádzajú na ich stránke a zavolať, informovať sa.
 • Ak plánujete živý stromček, prečítajte si rady a tipy, Ako si vybrať vianočný stromček. Rozhodne to nenechávajte na posledné dni pred Vianocami, na výpredaj, aby ste nemuseli vyťahovať z pivnice umelý stromček. Alebo budete potom namrzený, že sa vám neušiel krajší stromček.
 • Posledný víkend pred Vianocami urobte veľké upratovanie – poutierať prach, povysávať, umyť okná. Oprať záclony a závesy. Zapojte všetkých v rodine, každý nech má svoju úlohu.
 • Každý zdobí vianočný stromček v iný deň, niekto už začiatkom decembra, väčšinou však 23.decembra, či priamo na Štedrý deň 24.decembra. Už v polovici decembra si skontrolujte ozdoby a či svietia žiarovky, aby ste ich prípadne stihli dokúpiť.

vianočný stromček

Práca a škola

 • Už začiatkom decembra si prejdite celý mesiac: kedy si vezmete dovolenku? Kedy budú prázdniny? – tu si pozrite aktuálne termíny prázdnin. Naplánujte si spoločný program, prípadnú dovolenku, pobyt na chate, lyžovačku.
 • Začiatkom decembra je posledný termín na rezerváciu posledných silvestrovských pobytov. Hľadajte aj na zľavových portáloch ako Zľavomat, ZľavaDňa.sk, či zľavových agregátoroch typu Zľavy.Sme.sk.
 • Ak sa chystáte cestovať pred sviatkami autobusom alebo vlakom, radšej si kúpte lístky v predstihu. Nezabudnite aj na spiatočný lístok, prípadne miestenku.

 

Vianoce

 • A sú tu Vianoce. Nestresujte sa, aby všetko vyzeralo tip-top. Áno, vieme, že to je niekedy ťažké. Ale lepšie, keď čosi nie je celkom dotiahnuté, ale sme usmiaty, spokojní…ako keď pilujeme do poslednej chvíle a sme potom unavení, nahnevaní a urazení.
 • Pustite si hneď ráno vianočné piesne, ktoré ste si pred pár dňami napálili na DC, uložili na USB alebo stiahli z YOUtube do špeciálneho foldra Vianočné pesničky. Môžete si pustiť slovenské vianočné pesničky, absolútnu klasiku ako Jingle Bells alebo Silent Night. Prípadne si pustite výber svetových vianočných piesní – tieto majú vyše 2,5 milióna prehratí.
 • Pozerajte vianočné rozprávky v telke, počúvajte v rádiu rozhlasové hry, či zábavné relácie. Užívajte si to.
 • Nestrávte týždne pred Vianocami len prípravami, pečením a upratovaním. Určite si nájdite čas aj na vianočné trhy, stretnutie s priateľmi, posedenie s kolegami. Vôňa klobás, kapustnice, varených nápojov, medoviny, príjemná hudba, ponuka šikovných remeselníkov – to všetko vás dokáže uvoľniť a nabiť novou energiou. Zaspievajte si koledy, obdarujte drobnosťami kolegov, prípadne dajte niečo na charitu.

Šťastné, veselé a zdravé Vianoce želá LepšíDeň.sk

vianoce

A je hotovo. Užite si sviatky v pokoji, radosti a zdraví!


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.