7 tipov na knižné darčeky pre deti

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ak aj vaše deti rady čítajú a máte doma množstvo knižiek, blahoželáme. Je pravda, že niektorým deťom sa príliš nechce. Radšej sadnú pred telku, idú na tablet, k počítaču…no vy už dobre viete, ako môže vašim deťom pomôcť čítanie knižiek. Vybrali sme pre vás 7 tipov na knižné darčeky, ktoré vaše deti určite potešia.

Ešte predtým si však pripomeňme, prečo by deti vlastne mali čítať. V prvom rade im knihy rozširujú obzory oveľa viac ako televízor, či iné médiá – tam za nich celú imagináciu spravia filmári. Dieťa je len konzumentom, nie je nútené uvažovať, predstavovať si.
Čítanie precvičuje deťom mozog, v ktorom sa vytvárajú nové väzby. Učí sa sústrediť, rozvíja si slovnú zásobu a získava rôzne skúsenosti – ako zvládať každodenné situácie, ako riešiť drobné problémy. Učí sa o rôznych miestach a rozličných ľuďoch.

Vedci tiež zistili, že deti, ktoré čítajú, majú v škole lepšie známky. Potvrdia vám to aj učitelia – takéto deti píšu lepšie slohy, lepšie sa vyjadrujú a majú väčší prehľad.
Príbehy v knihách tiež učia deti empatii, tolerancii a sile priateľstva, či lásky.
A to predsa chceme všetci – aby z našich detí vyrástli šikovné, múdre a dobrosrdečné osobnosti, ktoré budú spokojné so svojím životom.

 

7 tipov na knižné darčeky pre deti

1. Knižné darčeky pre najmenších

miro JarošZačnime od najmenších detí. Už s ročnými deťmi si môžete čítať a pospevovať napríklad knižky Mira Jaroša Pri stole, Na ceste, Čisté rúčky, Čarovné slovíčka. Malé knižočky s priloženým CD-čkom, na ktorom je melodická pesnička potešia každého drobca. Ak si hlavne pospevujete a chcete to všetko v jednom, vyberte si Pesničky pre (ne)poslušné deti – existuje ako CD, aj DVD. Dokonca je vonku už aj dvojka, pri ktorej sa deti naučia pozdraviť, nebáť sa doktora, podeliť sa s kamarátmi.

Po priekopníckej švédskej rozprávke na dobrú noc Zajko, ktorý chce zaspať je tu ďalšia knižka s názvom Sloníča, ktoré chce zaspať. Funguje rovnako ako prvá kniha – zakomponované psychologické techniky pomôžu dieťaťu zaspať. Tentoraz je to príbeh o slonici Nezbednici, zázračnom svete a rozprávkových postavičkách.
Prečítajte si recenziu o prvej knihe Zajko, ktorý chce zaspať.

A ešte jedna chuťovka pre najmenšie deti, vhodná pred trojročných. Skôr než som prišla na svet. Jednoduchý príbeh, veľké ilustrácie. Jedného zimného večera sa starý otec vyberie na chatu so svojimi vnučkami Miou a Leou. Lea tam ešte nebola…ako to, že Mia áno? Kde bola Lea predtým, než sa ocitla v maminom brušku? Pekné rozprávanie, dialógy pochopiteľné aj pre najmenších a zázrak narodenia.

 

2. Strachopud zachraňuje svet

WilfPre druhákov a tretiakov tu máme tip na hrdinu, ktorého si rozhodne obľúbia. Wilf, najväčší strachopud: Zachraňuje svet.
Wilf je taký krpec zo školy, večne strapaté vlasy a ušiská ako slon. V hlave kopa nápadov, lapajstvá…a tento malý chalanisko zachránil svet. Neveríte?

No dobre, nie je to typický superhrdina. Veď ešte donedávna sa bál plyšových zvieratiek, lezúceho hmyzu s kmitajúcimi tykadlami namiesto očí a toho, že by sa mu arašidové maslo mohlo prilepiť na podnebie. Ale teraz sa bojí najzloduchovatejšieho zlodušiska na svete, malého fúzatého pupkáča od susedov, ktorý sa volá Alan. A pozor, tento pupkáč Alan má psa Kevina a spolu majú tajný diabolský plán, ako zničiť svet! A tak Wilfovi nezostane iné, iba prekonať svoj strach a nájsť spôsob, ako svet zachrániť.

 

3. Knižné filmorozprávky

Boli ste s deťmi v kine na rozprávke Vaiana, Tajný život maznáčikov alebo na niečom podobnom? A odvtedy váš drobec neustále hovorí o dievčatku Vaiane, či o malom Maxovi a veľkom Dukovi?
Odporúčame knižku Tajný život maznáčikov, v ktorej nájdete zábavné čítanie aj aktivity. Je tam samozrejme aj prerozprávaný príbeh, k tomu profily všetkých zvieratiek, puzzle skladačka, dokresľovačky a vyfarbovačky, maznáčikovská osemsmerovka, alebo aj test, ktorý z maznáčikov je tvoja zvieracia spriaznená duša.

Rozprávkové knižky Vaiana a Tajný život maznáčikov.

Rozprávkové knižky Vaiana a Tajný život maznáčikov.

Kniha Vaiana rozpráva filmový príbeh s nádhernými ilustráciami – na základe úspešného filmu vyšlo už viacero Vaiana knižiek. Pred tromi tisíckami rokov nekonečné vody Tichého oceánu križovali dávni moreplavci a objavovali ostrovy Oceánie. Ale potom ich výpravy na celé tisícročie ustali. A nikto nevedel prečo… Práve vtedy sa na dobrodružnú cestu šírym morom vydáva odvážne dievča menom Vaiana. Na nej stretne kedysi mocného poloboha Mauia. Spolu zažívajú úžasné dobrodružstvá a Vaiane sa nakoniec podarí splniť úlohu svojich predkov. A taktiež nájsť to, čo vždy hľadala: samu seba.

 

4. Škola magických zvierat

Majú vaši školáci radi filmy typu Harry Potter, Monster High ap.? V tejto novej sérii si prídu na svoje – vyšli hneď dve knihy. A vedzte, že v tejto škole sa ukrýva tajomstvo: na koho sa usmeje šťastie, získa najlepšieho priateľa na celom svete. Magické zviera. Zviera, ktoré vie rozprávať. Ale len ak patrí tebe…

Vydavateľstvo Verbarium opäť prináša zaujímavú detskú sériu z pera Margit Auerovej, ktorá je vlastne reportérkou, pracovala pre najväčšiu nemeckú spravodajskú agentúru. No keď sa jej narodili traja synovia, začala písať detské knižky. A úspešne.
Hlavná hrdinka Ida sa v novej škole vôbec necíti príjemne. Spolužiaci ju neprijali s veľkým nadšením a triedna Slečna Cornfieldová je dosť zvláštna osôbka. Jedine utiahnutému Benymu sa zdá celkom sympatická a tak ju pozve na svoju narodeninovú oslavu. Ida sa na ňu nakoniec nedostaví a zdá sa, že ani z nich dvoch nebudú priatelia. Potom sa však udeje čosi naozaj magické…

V sérii vyšli knihy Škola magických zvierat, 2.diel s názvom Samá jama a chystá sa 3.diel Zhasnuté!

Škola magických zvierat

Prvé tri knihy série Škola magických zvierat.

5. Obľúbená Gabriela Futová

Gabriela FutováGabika Futová má množstvo fanúšikov medzi deťmi – ukázalo sa to aj na knižnom veľtrhu Bibliotéka, kde sa decká išli doslova potrhať, aby mali jej podpis v knižke. Či už to boli hity Naša mama je bosorka, Dokonalá Klára, Lepší otec v hrsti…, Keby som bola bosorka. Alebo novšie kúsky ako Môj malý zverinec, O Bezvláske, či Očko špehúň.

Najnovšia knižka sa volá Lebo musím! a hlavným hrdinom je Oliver. Má šesť rokov a mamu. Nie takú obyčajnú. Jeho mama je spisovateľka. Píše knihy pre deti. Najradšej také veselé. Vravia deti. Oliver ich nepozná, lebo čítanie neznáša. Pravda je, že má rád rozprávky o drakoch. A o neposlušných chlapcoch. A tiež o autách a vlakoch. Samého ho však čítať naozaj nebaví.
„Život so spisovateľkou je úplne obyčajný,“ rozpráva Oliver. „Mama normálne varí a perie a upratuje. A tiež kričí, keď niečo vyvediem. Píše doma, ale ja neviem kedy, lebo som buď v škole alebo spím. Jediné, čo na tom jej spisovateľovaní neznášam, je to, že niekedy odchádza z domu. Zatiaľ to nerobieva často, lebo keď odchádza, je mi do revu a jej tiež. Vraví, že chodí na besedy. Vraj deti, ktoré jej knihy čítajú, ju chcú vidieť aj naživo.“
Oliverovi však zatiaľ ani nenapadlo vidieť nejakého spisovateľa naživo. Ale takého živého draka, toho by vidieť chcel.

„Toto je prvá knižka, kde píšem o vlastných deťoch,“ prezrádza Gabriela Futová. „teda o jednom z mojich. O Marošovi. Lebo keď bol malý, povedal, že bude vystrájať, aby som ja mala o čom písať. A snažil sa teda poriadne 🙂 “

 

6. Traja kamoši a fantastický poklad

Pre väčšie deti máme tip na pokračovanie úspešnej knihy Traja kamoši a fakticky fantastický bunker s ilustráciami Katky Slaninkovej.
Len aby sa vedelo – tí traja kamoši sú doktor Halfing, slečna Mliečna a agentka Bondy, čiže kôň, mačka a pes. Sú to fakticky traja totálne senzační kamoši.

Ale pekne po poriadku. Juraj má svoj fantastický bunker a v ňom svojich svetových kamošov. Ku šťastiu mu ešte chýba nájsť poklad profesorky Angeliky Múdrej. Hľadanie pokladu skomplikuje stratená pieskomilka aj príchod cirkusu. Podarí sa Jurajovi rozlúštiť tajnú mapu a nájsť zakopaný poklad? Aké tajomstvo má pre všetkých pripravené mama? A čo všetko sa musí stať, aby Juraj prišiel na to, že všetko, čo máme radi, je pre nás vzácne ako poklad?

 

7. Zabi nudu!

Zabi nudu!A napokon tip pre všetky deti bez rozdielu veku. Lebo mnohé sa nudia, nevedia si nájsť nejakú zábavu, zmysluplnú činnosť a touto knižkou ich môžete inšpirovať. Zabi nudu! vznikla na základe úspešnej televíznej relácie.

V knižke nájdete jednoduché tipy pre všetkých šikovných, návody a postupy. Napríklad si môžete urobiť smajlíkový vankúš, 3D obal na zošit, limetkový peračník, marshmallow ozdoby na oslavu.
Môžete svojich kamarátov zabaviť intergalaktickým slizom a flubber mydlom. Vyčarujte si v izbe originálnu atmosféru farebným svietnikom, vešiakom zo starej platne a ďalšími jedinečnými kúskami.
Všetko sa dá vyrobiť z vecí, ktoré nájdete doma alebo ľahko v obchode či na internete. Plnofarebná knižka je pre decká od 9 rokov, ktoré si to môžu robiť samé, alebo s tými menšími rodičia.

Pohľad do knižky Zabi nudu!

Pohľad do knižky Zabi nudu!

7 tipov na darčeky pre mužovInšpirujte sa tiež
7 tipov na darčeky pre mužov.


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.