Ako sa pripraviť na vianočné sviatky? Poradí svetoznáma šéfkuchárka Nigella Lawson

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Keď sa blížia Vianoce, zrazu začíname pociťovať akýsi nepokoj. Aké darčeky pre najbližších? Čo budeme tentoraz variť? Zostaneme na vianočné sviatky doma a niekoho pozveme, alebo pôjdeme niekde na návštevu? Vyskúšame inú výzdobu?
Pre niekoho sa všetky prípravy začínajú prvou adventnou nedeľou, iní si to nechávajú takpovediac na poslednú chvíľu. A chystanie vianočnej večere, výzdoba, či vypekanie koláčov tak pre nich predstavuje poriadny stres.
Ako navariť štedrovečernú večeru, nezblázniť sa a užiť si pritom maximálnu pohodu? Ako sa prichystať na celé sviatky, aby ste stíhali a na nič nezabudli?
Poradí vám Nigella Lawson. Táto šéfkuchárka je pôvodom z Londýna, no vďaka svojim chutným receptom si získala srdcia ľudí po celom svete. A vie, ako vytvoriť dokonalú pohodu 🙂

 

Majte vždy po ruke pero a papier

Áno, pero a papier, odporúča Nigella. Ako píše portál Delicious Magazine, tesne pred Vianocami sme neraz v poriadnom zhone. Nevieme, kam skôr skočiť, či na nákupy, alebo zamiesiť cesto na medovníčky alebo baliť darčeky. Ak budete mať po ruke pero a papier, môžete si vždy vytvoriť zoznam. Usporiadajte si všetky povinnosti, ktoré chcete v daný deň stihnúť. Zapíšte si, kedy a v akom časovom limite ich chcete stihnúť a to, čo ste už urobili, si zo zoznamu škrtnite. Na nič dôležité tak nezabudnete, ušetríte si čas a poďakujú sa vám aj vaše nervy.

Spísať si môžete aj potraviny, ktoré ste už nakúpili. Budete tak mať prehľad o tom, čo máte v mrazničke a v chladničke. Ak bude zoznam na viditeľnom mieste, nestane sa, že dvaja členovia rodiny kúpia dvakrát to isté. Vyhnete sa tak plytvaniu v kuchyni. Ak vám pero a papier nevyhovujú, zoznam si môžete písať aj v elektronickej podobe, napríklad v mobile či v počítači.

vianočný ťahákNáš TIP – ako všetko včas stihnúť?
Pozrite si Veľký vianočný ťahák.

 

Varte to, čo poznáte

Z času na čas každého z nás láka vyskúšať niečo nové. Kapra predsa pečiete už desiaty rok po sebe, prečo tento rok na Vianoce nevyskúšať napríklad paštétu z kačacej pečienky?
Ako píše portál Bustle, Nigella Lawson odporúča držať sa receptov, ktoré poznáte a máte overené. Budete tak mať istotu, že hravo zvládnete nákupy potrebných surovín, ako aj prípravu jedla. Vianoce sú predsa časom tradícií, experimentovať môžete aj neskôr. Najlepšie urobíte, ak sa budete držať svojich obľúbených jedál. V jednoduchosti je predsa krása.

Ako Nigella dodáva, je náročné vyhovieť každému, najmä v prípade, ak varíte pre veľkú rodinu, v ktorej sedia za stolom sedemročné deti, ale aj 70-roční starí rodičia. V klasickej, jednoduchej a tradičnej kuchyni si však väčšinou každý príde na svoje.

ako sa pripraviť na vianočné sviatky

 

Pripravte sa vopred

Samozrejme, ideálne je, keď je večera na stole čerstvo dovarená a ešte horúca. Deň má však len 24 hodín a človek má len dve ruky. Ak nemáte v kuchyni výpomoc, s ktorou by ste to zvládli, je množstvo vecí, ktoré si môžete pripraviť vopred, radí Nigella Lawson pre portál The Guardian.
Napríklad, ošúpte si deň vopred zemiaky a nechajte ich v studenej vode alebo si vopred pripravte rôzne prílohy. Okrem toho, ani pečenie koláčov si nemusíte nechávať na poslednú chvíľu, rovnako dobré budú aj v prípade, ak si ich pripravíte deň či dva vopred.

Naše najobľúbenejšie recepty na vianočné koláče:

medové kolieska recept

 

Nakupujte s rozumom

Dôležité je urobiť si v dostatočnom predstihu nákupy. Iste sa nechcete tlačiť v obchodoch s desiatkami netrpezlivých ľudí a hádať sa s niekým o posledné balenie mandarínok. Okrem toho, myslite na to, čo naozaj potrebujete a čo nie. Napríklad, zľava nemusí znamenať, že musíte kúpiť 10 balení masla a 10 kilogramov banánov, ak ich potom doma nepoužijete.

 

Vyhnite sa plytvaniu jedlom

Občas sa stane, že sa niečo nezje a ostane vám jedlo nazvyš. Nigella Lawson však radí, snažte sa jedlom plytvať čo najmenej. Ak budete pri štedrovečernej večeri štyria, naozaj nepotrebujete dva hrnce kapustnice, tri kilá pomarančov a päť rôznych druhov mäsa.

Cesto na niektoré druhy koláčov si môžete pripraviť vopred a dať do mrazničky, nemusíte mať tak napečené vopred pre celú armádu. Ak k vám príde návšteva, do pol hodiny môžu byť čerstvé koláčiky na stole. Ak sa vo vašej chladničke predsa len hromadia nedojedené zvyšky, na svojej stránke Nigella ponúka množstvo nápadov, ako ich využiť a uvariť z nich niečo nové.

vianočný stôl - neplytvajte

 

Venujte čas dekorácii

Jedlo nie je všetko, venujte čas dekorácii. Aj keď vianočná večera nevyjde celkom podľa plánu, istotne vynikne v dekorácii, ktorá poteší oko a pohladí dušu. Myslite na to, že dekorácie nemusia spĺňať žiadne štandardy, nemusia byť drahé, ani úplne najmodernejšie. Dôležité je, aby vám robili radosť. Navyše, vyrábanie dekorácií a ich rozmiestňovanie môže pôsobiť v tom predvianočnom zhone ako psychohygiena, najmä ak sa do toho pustíte spolu so svojimi blízkymi. Nižšie nájdete super tipy na domáce dekorácie.

Myslite na to, že Vianoce nemusia byť len o peniazoch, o zhone a o strese z toho, že všetko nestíhate. Nemusia byť dokonalé. Dôležité je stráviť ich v kruhu svojich blízkych, v pohode a s úsmevom na tvári.

vianočné dekoráciePrečítajte si tiež
Domáce originálne vianočné dekorácie.

Zdroj a foto: Delicious Magazine, Bustle, The Guardian
Nigella.com, NPR, Pixabay.com, Pexels.com


Zdielať

About Author

Petra Sušaninová

Komentáre sú uzavreté.