Ako si vybrať záhradný nábytok?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Záhradný nábytok nepatrí iba do záhrady, ale využijete ho na terase či balkóne. Záhradné ležadlá si dokonale užijete aj pri bazéne, zatiaľ čo súprava záhradného nábytku je ideálna pre rodinné posedenia pod altánkom. Ako nájsť ten pravý záhradný nábytok?

Na aký účel potrebujete záhradný nábytok?

Pri výbere záleží na tom, či hľadáte pohodlné záhradné kreslo na balkón, v ktorom budete po práci relaxovať, alebo potrebujete súpravu nábytku pre celú rodinu alebo grilovačky s priateľmi.

Dôležitý je samozrejme aj priestor. Pretože zatiaľ čo na malý balkón sa zmestia maximálne dve stoličky a malý stolík, na väčšej záhrade si užijete aj masívnejšie záhradné kreslo či sedačku. Kým si začnete vyberať konkrétny záhradný nábytok, určite premyslite, pre koľkých ľudí by mal byť určený a koľko miesta vám môže zabrať.

Kvalita vs. cena záhradného nábytku

Ďalšia podstatná vec, ktorú si budete musieť pred nákupom ujasniť, je, či chcete investovať do kvalitného nábytku na 10 či 15 rokov, alebo hľadáte skôr niečo dostupnejšie na niekoľko najbližších sezón.

Najkvalitnejší a zároveň najdrahší je záhradný nábytok z exotického a tvrdého dreva a liateho hliníka. Najčastejšie sa stretnete s akáciovým alebo teakovým drevom, pretože tieto druhy sú odolné voči vplyvom počasia a nábytok z nich je trvácny a vyzerá výborne. Záhradné ležadlá, stoličky alebo stoly z exotického dreva vydržia aj 20 až 30 rokov.

Rovnako trvácny a odolný je aj liaty hliník, ktorý je prakticky bezúdržbový. Avšak kov môže pôsobiť trochu chladne a čo nie každému vyhovuje. V odolnosti by ale ťažko hľadal konkurenta.

Dobrý pomer ceny a kvality má ratanový nábytok. Ak si zvolíte umelý ratan, starostlivosť o neho bude minimálna a odolnosť vysoká. Prírodný ratan je síce pevný, ale vplyvom počasia nedokáže odolávať tak dobre ako ten umelý.

ratanový nábytok stôlPrečítajte si tiež
Ratanový nábytok využijete aj v obývačke.

Určite treba spomenúť aj materiál konštrukcie nábytku. Kvalitnejšie modely majú kovovú alebo hliníkovú konštrukciu, tie dostupnejšie ju majú z dreva. Problém dreva je, že môže začať degradovať vplyvom vlhkosti či tepla, takže životnosť nábytku sa takto skracuje.

Zrejme najdostupnejší je plastový záhradný nábytok, ale o dlhej životnosti sa v tomto prípade hovoriť nedá, najmä ak bude vystavený slnku, mrazu či ďalším poveternostným vplyvom. Pozor si treba dávať aj na nosnosť plastového nábytku.

 

Starostlivosť o záhradný nábytok

Najmenej starostlivosti si vyžaduje nábytok z liateho hliníka, ktorý stačí len očistiť vlhkou handrou, a ak je to potrebné, a občas dotiahnuť spoje. Dokonca ho môžete mať vonku celoročne a nemusíte ho zazimovať pod strechou alebo v interiéri. Záhradné ležadlá a ďalší nábytok z exotického dreva si tiež nevyžadujú veľa starostlivosti. Okrem čistenia ich stačí asi raz za rok ošetriť olejom na drevo.

Ostatné druhy dreva potrebujú viac starostlivosti, aby na nich počasie zanechalo čo najmenšie následky. Aplikovanie laku či oleja je zvyčajne potrebné aspoň dvakrát ročne. Aj prírodný ratan by sa mal lakovať minimálne raz do roka.

Pred začiatkom sezóny by ste tiež mali skontrolovať spoje, či sú stále pevné a či nekorodujú, aby bolo záhradné kreslo nielen pohodlné ale aj bezpečné. Drevený, ratanový, bambusový aj plastový nábytok sa odporúča zazimovať aspoň pod strechou, kde budú chránené pred vplyvmi počasia.

— PR článok —
Foto: Photographee.eu / Shutterstock.com, vidaxl.sk


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.