5 tipov pred kúpou elektrobicykla

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Zvažujete kúpu elektrobicykla? Nie ste jediný. Elektrobicykel dnes už nie je žiadna novinka a pomáha mnohým ľuďom znovuobjaviť cyklistiku, vyrovnať sa silami športovo zdatnejším partnerom či kamarátom alebo potiahnuť vlastné limity a zájsť pri tréningu ďalej či rýchlejšie. Výber elektrobicykla však nie je to isté ako výber klasického bicykla a má svoje špecifiká.

 

1. Správne určite typ elektrobicykla

 Na úvod si zodpovedajte základné otázky, ktoré sú rovnaké, ako pri kúpe klasického bicykla bez elektromotora.

Pre koho bude nový elektrobike určený?

  • Kde predpokladá, že sa s ním bude pohybovať (typ terénu)?
  • Aké má jazdec súčasné jazdecké skúsenosti?

Pri ich zodpovedaní však nezabúdajte na fakt, že elektrobicykel má k dispozícii elektromotor a ten vám umožní zdolávať náročnejší terén a väčšie vzdialenosti. Štatistika špecialistov z ebajku hovorí, že budete jazdiť zhruba o 1-2 úrovne ťažší terén a najazdíte asi 3-násobok viac kilometrov ako očakávate. Zároveň je pravdepodobné, že vaše jazdecké zručnosti budú rásť rýchlejšie. Budete totiž jazdiť viac, častejšie a s väčšou radosťou.

 

2. Hardtail vs celoodpruženie

Horský elektrobike predstavuje najpopulárnejší typ elektrobicyklov. Tie sa delia na hardtailové a celoodpružené. Primárnou úlohou odpruženia je stabilizácia bicykla vo vyššej rýchlosti na nespevnenej ceste, a to sa dá dosiahnuť iba odpružením.

V prípade elektrobicyklov je to ešte dôležitejšie lebo samotná konštrukcia elektrobicykla je v priemere ťažšia o 9 kg oproti neelektrickej variante a to má naozaj výrazný vplyv na komfort jazdy v teréne.
Ak zvažujete horský elektrobicykel, uprednostnite radšej drahší, celoodpružený rám. Hardtailu môžete zostať naklonení v prípade, že pre vaše cesty v teréne budete využívať len ľahký terén alebo vám rozpočet jednoducho neumožňuje zvoliť si drahší celoodpružený elektrobicykel.

ako si vybrať elektrobicykel

 

3. Veľkosť zdvihu

Ak už máte nejaké skúsenosti s celoodpruženými klasickými bicyklami, odporúčame voliť veľkosť zdvihu o 20mm vyššiu ako sa vám zdala optimálna pri klasickom bajku. V súčasnosti sa nám najuniverzálnejší javí elektrobike so zdvihom v rozpätí od 120mm do 160mm. Rám býva viditeľne znížený v oblasti sedlovej trubky, čo poskytuje možnosť osadiť teleskopickú sedlovku, čím je možné výraznejšie pracovať s vlastným ťažiskom.

 

4. Uskladnenie elektrobicykla

Elektro bike je o niečo ťažší ako klasický bike, a preto je dobré zvážiť aj manipuláciu s ním. Vyspelé systémy majú  tzv. walking asistent (asistent chôdze), ktorý vám pomôže, ak kráčate popri elektrobicykli a potrebujete s ním pomôcť napr. do schodov. Nie je však vhodné si to zamieňať za náhradu lanovky v hore a očakávať od tejto funkcie, že nás spolu s tým bicyklom vytiahne na príkry kopec.

Valtice zámokPrečítajte si tiež
Lednicko-valtický areál na bicykli. Čo pozrieť a kadiaľ ísť?

 

5. Skontrolujte kvalitu servisu a skúsenosti

Ak sa rozhodujete ako vybrať elektrobike, tak vedzte, že kúpou elektrobicykla to len začína a mať kvalitného servisného partnera je skutočne dôležité. Váš elektrobicykel bude potrebovať pravidelné kontroly, e-diagnostiku, proste starostlivosť. Z tohto hľadiska je elektrobicykel viac motorka ako bicykel a pravidelný servis vám dokáže ušetriť značné nervy aj financie.

Odporúčame ho preto kúpiť tam, kde vám túto službu aj odborne poskytnú.

5 tipov pred kúpou elektrobicykla

— PR článok —
Foto:  ebajk.sk


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.