Asi sa všetci zhodneme na tom, že kúpeľňa by mala byť vždy hygienicky čistá. Dôvod je prostý. Nemôžeme predsa vykonávať vlastnú hygienu na mieste, kde sa necítime dobre. Poradíme vám, ako upratať kúpeľňu rýchlo a jednoducho.
Ako na čistú kúpeľňu za pár minút
Majte na mysli, že aj obyčajné upratovanie kúpeľne by malo mať svoj systém. Iba tak totiž docielite, že čistenie bude naozaj efektívne a aj rýchle. Hneď v prvom kroku vyneste z kúpeľne všetko, čo tam je a následne vráťte iba to, čo tam skutočne potrebujete. Takto zabránite tomu, aby sa vo vašej kúpeľni hromadili lapače prachu. Ranný stres pri hľadaní hrebeňa, maskary či zamotaný kábel fénu budú už len minulosťou.
Z kúpeľne vyneste všetko nepotrebné
V ďalšom kroku sa vrhnite na poličku nad umývadlom. Naozaj všetko, čo sa na nej momentálne nachádza potrebujete? Tak potom tam nechajte len tie veci, ktoré používate denne. Máme na mysli hrebeň a zubnú pastu s kefkou – ostatné veci musia ísť bokom.
To isté urobte aj s vaňou a sprchovým kútom. Sme si priam istí, že 5 sprchových gélov a rovnaký počet šampónov určite nepotrebujete. Nechajte si skrátka poruke len to, čo nevyhnutne potrebujete. Preplnená kúpeľňa totiž vždy pôsobí tak akosi chaoticky a neupravene, nadbytočné veci preto vždy odkladajte.
Osušky a uteráky
Aj vám sa už niekedy stalo, že máte naraz „rozpoužívaných” aj 5 uterákov či osušiek? Tak s tým okamžite prestaňte. Vytiahnutých majte vždy len zopár kusov, ktoré naozaj aktívne používate. To isté platí aj o tých, ktoré sú už naozaj nevzhľadné.
Tiež ich na polici len posúvate dozadu a zdráhate sa ich vyhodiť? Ak vám je ľúto ich vyhodiť, v rámci recyklácie si z nich môžete vyrobiť handry a tak vám ešte chvíľu poslúžia. Darovať ich tiež môžete do útulku, kde sa im určite potešia.
Len pre upozornenie, uteráky ani osušky nikdy neskladujte v kúpeľni. Dôvodom je veľká vlhkosť a teplo, dôsledkom čoho môžu napáchnuť akousi zatuchlinou, ktorú z nich len tak jednoducho nedostanete.
Kozmetické prípravky
Kozmetika je špeciálna kategória, s ktorou v kúpeľni bojuje asi každý z nás. Ak chcete kozmetické prípravky zredukovať, začnite od dátumov expirácie na ich obaloch. Týmto spôsobom sa jednoducho zbavíte všetkých tých, ktoré sú už po dátume spotreby. Zbaviť by ste sa tiež mali všetkých tých, ktoré sú už na dne alebo ich skrátka nepoužívate a iba vám zbytočne na ne sadá prach.
Teraz, keď vám zostali len tie, ktoré môžete bez obáv používať, môžete pristupovať k ďalšiemu triedeniu. A síce rozdeľte ich podľa účelu použitia na mydlá, sprchové gély, šampóny, kondicionéry a tak ďalej. Tie, ktorých vôňa či účinky nie sú pre vás dostatočne vyhovujúce, zbavte sa ich.
Rovnako, ako to bolo pri uterákoch, vôbec ich nemusíte vyhadzovať. Darovať ich napríklad môžete ľuďom v núdzi, ktorí sa im iste potešia. To isté samozrejme platí aj pri veciach, ktoré máte odložené len pre prípad, že by ste ich niekedy možno potrebovali.
Ak vám aj po triedení zostalo príliš veľa šampónov, začnite ich míňať podľa toho, ktoré sú najbližšie k dátumu spotreby. Samozrejme rovnako postupujte aj pri triedení čistiacich prostriedkov.
Prečítajte si tiež
Máte vlhký byt? Nečakajte na pleseň.
Ako zabrániť opätovnému hromadeniu
Teraz, keď máte všetko upratané, je mimoriadne dôležité, si to aj udržať. Pri kúpe nových produktov si preto vždy radšej položte otázku, či skutočne tento produkt potrebujete. Ak však nedokážete odolať nutkaniu nákupu, hlavne keď je v zľave, stavte na úložné boxy, vďaka ktorým budú veci na poličkách a v skriniach pôsobiť oveľa úhľadnejším dojmom. Pri nákupe sa skúste zamerať na menšie balenia, ktoré určite stihnete spotrebovať ešte pred dátumom spotreby.
— PR článok —
Foto: Unsplash.com, Pexels.com