Šťava zo žihľavy proti jarnej únave aj na doplnenie živín. Recepty

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Možno sa po zime cítite unavení, bez energie a potrebujete naštartovať. Áno, v tomto jarnom období máme menej vitamínov a enzýmov, preto je dobré siahnuť po šťavách z liečivých rastlín. V nich sa koncentrujú účinné látky a ideálna je šťava zo žihľavy. Tá vám už rastie na mnohých miestach, možno aj v záhradke, tak ju odtrhnite a spracujte na šťavu. Máme pre vás jednoduchý recept, ale ešte predtým pár tipov, prečo sa takúto šťavu oplatí piť.
A pridáme aj dva recepty od známej bylinkárky a liečiteľky Ivety Henzelyovej na šťavu z tymianu a šťavu z majoránky.

Šťava zo žihľavy a benefity

Žihľavová šťava má mnoho zdravotných benefitov. Žihľava je ako taká známa tým, že odstraňuje únavu. Môžete ju použiť na varenie, do šalátov, na sušenie, do polievok a prívarkov, do nátierok…je veľa možností. Pozrite si náš článok Žihľava či pŕhľava. Tipy a recepty.

Tu je pár benefitov, pre ktoré sa oplatí pripraviť šťavu z pŕhľavy:

ikona zdvihnutý palecPodpora tvorby červených krviniek a viazanie kyslíka v krvi: Žihľava je bohatá na železo a chlorofyl, ktoré sú dôležité pre tvorbu červených krviniek a prenos kyslíka do celého tela. Môže to pomáhať ľuďom s anémiou alebo pri únave.

ikona zdvihnutý palecZmierňuje zápaly: Žihľava má protizápalové vlastnosti, ktoré môžu pomôcť pri artritíde, dne, bolestiach kĺbov a svalov a pri chronických zápalových ochoreniach.

ikona zdvihnutý palecOčisťuje organizmus: O tom ste už isto počuli – žihľava pomáha čistiť krv a pečeň. Podporuje vylučovanie toxínov z tela, čo zlepšuje celkové zdravie a pohodu.

ikona zdvihnutý palecPodporuje zdravie prostaty: Žihľava môže pomôcť znížiť zväčšenie prostaty a zlepšiť močenie u mužov.

ikona zdvihnutý palecZmierňuje príznaky alergií: Áno, j v tomto smere pŕhľava pomôže, pretože má antihistaminické vlastnosti, ktoré pomáhajú zmierniť príznaky alergií, ako je svrbenie, kýchanie a slzenie očí.

ikona zdvihnutý palecPodporuje zdravie vlasov a pokožky: Žihľava posilňuje vlasy a zabraňuje ich  vypadávaniu. Je tiež prospešná pre pokožku a môže pomôcť pri ekzémoch, akné a lupienke.

zihlava-prhlava

Recept na žihľavovú šťavu

SUROVINY

  • čerstvé listy žihľavy
  • voda
  • citrónová šťava
  • med

POSTUP

recept postupUmyte listy žihľavy a osušte ich čistou utierkou. Vložte ich do mixéra a pridajte vodu. Na 1 šálku listov žihľavy použite 2 šálky vody. Mixujte, kým zmes nebude hladká.

recept postupPotom šťavu preceďte cez jemné sitko. Podľa chuti pridajte citrónovú šťavu a med. Tieto dve suroviny môžete pokojne vynechať.
Šťavu môžete uchovávať v chladničke až 3 dni.

Odporúčané dávkovanie: Pre dospelých sa odporúča užívať 1-2 polievkové lyžice žihľavovej šťavy 1-2 krát denne, ideálne pred jedlom alebo medzi jedlami. Nie spolu s jedlom. Je dôležité začať s nízkou dávkou a postupne ju zvyšovať. Bylinkárka Iveta Henzelyová odporúča piť šťavu maximálne dva týždne a ak máte obličky v poriadku, tak aj tri týždne.
Pozor: tehotné a dojčiace ženy by sa mali pred užívaním žihľavovej šťavy poradiť so svojím lekárom. Žihľavová šťava môže interagovať s niektorými liekmi.

liečivé-buriny-portulaka-zeleninovaPrečítajte si tiež
Liečivé buriny. 6 bežných burín, liečivé účinky
a recepty na sirupy, odvary, čaje…

Šťava z majoránky

Táto šťava sa zameriava na očistu žalúdka, pankreasu a pečene. Upravuje črevnú mikroflóru, pomáha pri zápalových procesoch hrubého čreva. Pripravíme si ju tak ako žihľavovú šťavu.
Užívame tri týždne.

Šťava z tymiánu

Pomáha pri chronických ochoreniach dýchacích ciest, tiež pri problémoch s trávením, pocitom plnosti, nadúvaní. Pôsobí protizápalovo na všetky sliznice a orgány tela. Pripravujeme ako žihľavovú šťavu.
Užívame tri týždne.

Zdroj a foto: LepšíDeň.sk, Iveta Henzelyová,
Pexels.com, Vectteezy.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.