6 rád, ako upratať rýchlo byt alebo dom

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Stalo sa to určite už aj vám. Vaša domácnosť nebola práve v tej najlepšej kondícií a v tom zazvoní mobil v ktorom vám vaša kamarátka oznámi, že sa o chvíľku u vás zastaví. Na jednej strane sa potešíte, no pohľad na váš byt vás veľmi rýchlo schladí. Nie, nepodliehajte panike.
Ukážeme vám, ako urobíte poriadok vo svojej domácnosti rýchlo a jednoducho bez ohľadu na veľkosť bytu či domu. Tu je 6 rád, ako upratať rýchlo byt alebo dom.

 

1. Plán je základ

Aj keď sa tento krok môže zdať ako úplne zbytočný, opak je pravdou. So správnym systémom vám pôjde práca oveľa rýchlejšie. Vďaka nemu nebudete musieť pobehovať hore-dole po byte a opätovne sa vracať do miestností, kde ste už boli.
Aj tu platí staré známe, upratujte zhora nadol.
Ako prvé si podajte stoly, police a gauče, podlahu si nechajte na záver. Dôvod je jednoduchý. Všetka špina, ktorá vám pri upratovaní popadá na zem vám nebude robiť žiaden problém, ak si upratovanie podláh necháte až na koniec.  Aj tu platí, že najskôr si vyberte suché upratovanie ako vysávanie, a až neskôr prejdite na to mokré, pri ktorom umyjete kúpeľňu, WC a podlahy.

 

2. Dajte na prvý dojem

Preplnený priestor nepôsobí dobre asi na nikoho.
Začnite od chodby. Nie sú vešiaky na kabáty príliš preplnené? Bude si mať kam vaša návšteva odložiť kabát, keď vstúpi? Nie? Nevadí. Svoje veci si na malú chvíľku odneste do skrine v spálni a pre návštevu uvoľnite aspoň dva vešiaky. Okrem samotného vešiaka nezabudnite ani na koberec a rohožku. Tie samozrejme rýchlo vyprášte alebo povysávajte. Prvý dojem je predsa prvý dojem.
Čo sa týka topánok, postupujte tak isto ako pri kabátoch. Vyložené páry len jednoducho zarovnajte a všetko navyše zatiaľ odložte do spálne – toto je totiž miestnosť, kde návšteva nemá dôvod vstupovať. Keď veci z chodby máte poukladané, zbavte sa všetkých rušivých vecí aj v obývačke.

ako upratať dom a byt

 

3. Drobné veci dajte na kôpku

V ďalšom kroku odpracte všetok viditeľný neporiadok. Na mysli máme všade po obývačke porozkladané ovládače, CD a DVD, ale aj perá, papiere či kľúče. Nie, nebojte sa, triedenie vám vôbec nezaberie veľa času Stačí, keď pozbierate všetky ovládače a dáte ich na jedno miesto ba stolíky, CD a DVD rovnako poukladáte na seba a položíte na jedno miesto. Perá zasuniete do stojanu a papiere poskladáte na jednu kopu. Takto budú veci vyzerať prirodzene.
Plochy ako stôl či nábytok, a máte koženú či koženkovú sedačku, len jednoducho pretriete handričkou z mikrovlákna, vďaka čomu ich zbavíte prachu.

 

4. Kuchynská linka

cif čistota v byte a domePri upratovaní samozrejme nezabúdajte ani na kuchyňu a najmä kuchynskú linku. Nikto samozrejme nebude čakať, že za taký krátky čas dokážete vyčistiť celú kuchynskú linku. Plný drez či porozkladané potraviny po linke však zvládnete upratať raz-dva. Veci z drezu buď umyte, prípadne len nahádžte do umývačky.
Potraviny poukladajte naspäť do chladničky, prípadne do špajze. Ostatné nepotrebné veci len jednoducho poukladajte do zásuviek.
Všimli ste si zaschnuté škvrny na vašom sporáku? Tie rozhodne nie sú príliš vábne, však? Je veľmi pravdepodobné, že návšteva si ich všimne tiež. Výborným pomocníkom pri čistení nielen sporáka je práve Cif. Ten však môžete využiť aj na iné povrchy. Veľmi obľúbený je napríklad Cif na podlahy.

 

5. Upracte kúpeľňu

Na rad prichádza kúpeľňa. Môže sa totiž pokojne stať, že si sem návšteva pôjde umyť ruky. Z kúpeľne preto v prvom rade odstráňte špinavú bielizeň, zložte vypraté veci, prípadne sušič na bielizeň odpracte do spálne.
Do toalety nezabudnite naliať dezinfekciu a použiť môžete aj osviežovač vzduchu. Toaletu potom len jednoducho prekefujte, nechajte zopár minút pôsobiť a následne opláchnite.
Teraz sa môžete vrhnúť na umývadlo. Dbajte o to, aby na ňom nezostali zvyšky zubnej pasty a tiež aby bola vyleštená vodovodná batéria, na ktorú vám výborne poslúži prostriedok na odstránenie vodného kameňa. V poslednom rade nezabudnite na zrkadlo.

poriadokPrečítajte si tiež
Poriadok v domácnosti znamená poriadok v živote.

 

6. Vyhoďte odpadky

Na záver sa postarajte o to, aby ste pozbierali a vyhodili všetky smeti. Máme na mysli prázdne fľaše, plechovky, staré letáky a noviny atď. Všetky tieto odpadky vyhoďte do koša a ten vyneste.
Dúfame, že vám tieto rady pomohli a nabudúce vás už neprekvapí neočakávaná návšteva 🙂

— PR článok —
Foto: Unsplash.com, MyAustria


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.