6 prírodných receptov na suchú pleť. Bylinková maska, tonikum, čistiaci prostriedok

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Máte suchú pleť, vidíte na nej, že nie je dobre prekrvená a nepáči sa vám to? Možno sa vám začala viac vysušovať pod rúškom, možno pribúdaním rôčkov. Alebo proste geneticky, lebo to máte v rodine. Dôvodom môže byť aj nevhodná starostlivosť o pleť, ktorú zbytočne vysušujeme a nevyživujeme.
„Suchá pleť sa vyskytuje približne od veku 30 rokov, keď normálna pleť začne prejavovať sklony k vysušovaniu. Je čistá a dobre prekrvená, ale postupne je viditeľné, že na lícach a pod očami je jemne napnutá a nadmerne sa mastí,” vysvetľuje Teresa Lewkowicz-Mosiej, autorka skvelej knižky Krása z prírody.

Výsledkom takéhoto vysušovania je predčasný vznik vrások, najčastejšie v oblasti očí a úst. Tento typ pleti je obzvlášť citlivý na vonkajšie vplyvy. Dlhodobé pôsobenie slnka, vetra a mrazu spôsobuje rôzne podráždenia. Vplyvom chladu pokožka často začervená a ľahko podlieha zápalovým stavom.

 

6 receptov na suchú pleť

Ak máte suchú pleť, musíte začať používať bylinky a rastliny s hydratačnými vlastnosťami. Napríklad ľan siaty, lipa malolistá, ibiš lekársky, mydlica lekárska, podbeľ liečivý alebo aloe vera. Tieto rastliny redukujú náklonnosť suchej pleti k lúpaniu, nadmernej citlivosti a vzniku zápalových stavov.
Pri suchej pleti ste náchylnejšie na rôzne zápaly. Protizápalovo pôsobia kvety čiernej bazy a rumančeka pravého. Zároveň chránia suchú pleť pred vplyvom voľných radikálov, ktorým je obzvlášť vystavená.
Vyskúšajte niektorý z týchto prírodných receptov na suchú pleť. Prípadne ich obmieňajte a používajte pravidelne, aby ste dopriali svojej pokožky všetky živiny, aj hydratáciu.

prírodné recepty na suchú pleť

pleť ikona maska

1. Bylinkové čistiace mlieko

Toto čistiace mlieko odporúčame najmä na suchú a citlivú pleť.

 • 2 lyžičky čerstvých alebo sušených kvetov rumančeka (prípadne namiesto neho kvety čiernej bazy alebo kvety lipy)
 • ½ pohára plnotučného mlieka

Bylinky zalejeme mliekom a 30 minút zohrievame vo vodnom kúpeli, čiže v nádobe, ktorá je vložená do väčšej nádoby s vriacou vodou. Mlieko nesmie vrieť ani sa na ňom nesmie vytvoriť koža. Po uplynutí tohto času odvar na 2 hodiny odstavíme a scedíme.
Skladujeme v chladničke (najviac týždeň).
Emulziu nanášame na tvár tampónom a nadbytočné množstvo odstránime kúskami vaty.

 

pleť ikona maska2. Olej z ľubovníka na vysušenú pleť

Tento prípravok vyživuje suchú pleť a dodáva jej pružnosť.

 • 5 lyžičiek čerstvých kvetov ľubovníka
 • 1 pohár oleja zo sladkých mandlí

Kvety zalejeme olejom tak, aby boli všetky ponorené, nádobu dôkladne uzatvoríme a necháme týždeň na slnečnom mieste.
Večer očistenú tvár pretrieme kozmetickými tampónmi namočenými v oleji, ale olej do pokožky nevtierame.

 

pleť ikona maska3. Tonikum na suchú a citlivú pleť

Týmto tonikom si môžete umývať tvár ráno aj večer, výborne pôsobí na suchú a precitlivenú pokožku.

 • 1 lyžička kvetov rumančeka
 • 1 lyžička listov ibiša alebo ľanových semien
 • 1 pohár vody

Ľan alebo ibiš zalejeme ½ pohárom vody, necháme na noc odstáť a scedíme. Kvety rumančeka zalejeme ½ pohárom vriacej vody a necháme prikryté lúhovať približne 15 minút. Po vychladnutí a scedení zmiešame rumančekový odvar so scedeným macerátom z ľanu alebo podbeľa.

prírodné recepty na suchú pleť

 

pleť ikona maska4. Osvieženie pre suchú a citlivú pleť

 • 2 lyžičky kvetov bazy čiernej
 • 2 lyžičky kvetov rumančeka
 • 1 liter vody

Rozdrvené bylinky zalejeme vodou, prikryjeme a na miernom ohni privedieme do varu. Potom necháme pol hodiny lúhovať a po scedení umývame emulziou očistenú tvár. Aplikujeme ráno a večer.

 

pleť ikona maska5. Upokojujúca maska z aloe vera

 • stredne veľký čerstvý list aloy
 • 2 lyžice mäkkého tvarohu
 • 1 lyžička medu

Postup je veľmi jednoduchý – list aloe vera ošúpeme, nasekáme na drobné kúsky, roztlačíme a pridáme mäkký tvaroh a med. Po dôkladnom vymiešaní kašu nanesieme na tvár a po 20 minútach umyjeme vlažnou vodou.

pigmentové škvrnyPrečítajte si tiež
4 recepty, ako odstrániť pigmentové škvrny z pokožky.

 

pleť ikona maska6. Maska na suchú olupujúcu sa pleť

 • po 1 lyžičke sušeného oregana, lístkov šalvie, listov podbeľa, mletých semien rasce, kvetov rumančeka, mletého ľanového semena a mletých semien senovky
 • 1 pohár vriacej vody
 • 2 lyžice sušeného mlieka

Zmiešané bylinky zalejeme vriacou vodou. Keď pomerne riedka zmes ochladne, pridáme sušené mlieko a miešame, až kým nevznikne hustá kaša. Kúsok gázy s otvormi pre oči a ústa priložíme na tvár a nanesieme masku. Po hodine obklad zložíme a tvár umyjeme teplou vodou.

Zdroj: publikácia Krása  z prírody, internet
Foto: Pixabay.com, Unsplash.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.