8 jedál a potravín, ktoré by ste nemali opakovane zohrievať

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Asi sa vám niekedy stane, že navaríte viac ako ste schopní zjesť…a tak odložíte jedlo do chladničky a potom si ho prihrejete. Bežná vec, ktorú normálne neriešime. Ale existujú jedlá a potraviny, ktoré odborníci neodporúčajú znova zohrievať, resp. ich takto konzumovať.
Prečo?
Nielenže mnohé jedlá strácajú opätovným zohrievaním svoju štruktúru, konzistenciu, sú menej chutné. Ale navyše sa v nich môžu hromadiť toxíny, škodlivé baktérie, či látky, ktoré nám rozhodne neprospievajú.
Všeobecne platí, že zvyšky jedál by ste mali ohrievať aspoň na 70 stupňov Celzia. Vždy ich zakrývajte, aby si udržali potrebnú vlhkosť. Dobre ich tiež premiešajte, aby nezostali v strede studené časti, pretože v nich môžu zostať baktérie (pozor najmä pri ohrievanú v mikrovlnke, ktoré rady ohrejú najviac tanier, okraje, vrch…a v strede nechajú studené kúsky).

 

8 potravín, ktoré sa nesmú opätovne zohrievať

Napríklad pozor na potraviny s vysokým podielom tukov – rôzne oleje majú rôzne teplotné tolerancie, napísal portál Livestrong. Potraviny s množstvom oleja by sa určite nemali ohrievať v mikrovlnnej rúre.

ruka ikona červená1. Ryža

Pravdu povediac, jedno z „opätovne najzohrievanejších“ jedál. Navaríte k obedu celý hrniec ryže, aby ste mali aj na večeru, prípadne na druhý deň…no chyba! Uvarená ryža obsahuje vodu, takže spóry sa začnú meniť na baktérie, ktoré sa ďalej rozmnožujú. Čím dlhšie necháte ryžu stáť pri izbovej teplote, len tak na sporáku, tým je väčšie riziko, že v nej začnú baktérie Bacillus cereus produkovať toxíny. Baktérie totiž prežijú aj varenie a následne môžu spôsobiť otravu jedlom.
Ako si pomôcť? Ryžu hneď po dovarení rýchlo schlaďte a ak vám predsa len zostane, môžete ju uskladniť v chladničke, ale nanajvýš jeden deň.

ryžu netreba znova zohrievať

 

ruka ikona červená2.Kuracie mäso na rôzne spôsoby

Najčastejšie pripravované mäso v našich kuchyniach. Skúste ho vždy pripraviť na „jedno zjedenie“, pretože opätovným prihrievaním sa mení kompozícia bielkovín. Kuracina totiž obsahuje viac bielkovín ako červené druhy mäsa, a zmenou štruktúrypproteínov v mäse si spôsobíte zažívacie problémy.
Radšej kuracie mäso, ktoré vám už pripravené zostalo, využite do studených šalátov alebo na prípravu sendviča.

 

ruka ikona červená3.Hríby

Huby sú všeobecne ťažšie na trávenie, takže by ich nemali jesť malé deti. Sú však mimoriadne zdravé, preto by sme ich mali zaradiť do nášho jedálnička – ale nezohrievať opätovne. Či už hubovú praženicu, hríbové rizoto ap. Takto totiž môže spôsobiť ešte väčšie zažívacie ťažkosti.

 

ruka ikona červená4.Vajcia

Opätovné zohrievanie vajíčok im škodí – nie sú už také chutné, mení sa aj ich štruktúra a pri vysokých teplotách sa dokonca tvoria toxické látky. Neplatí to však pre potraviny, v ktorých je vajíčko ako súčasť omáčky, napríklad majonéza ap.

vajcia nemožno znova zohrievať

 

ruka ikona červená5.Zemiaky

Ak si znovu prihrejete zemiaky, zo zdravotného hľadiska vám nehrozí žiadne riziko…ale všimli ste si, že po zohriatí už nie sú také dobré? Už to nie je tá lahodná chuť zemiakov. Navyše „odstáté“ a znovu prihrievané zemiaky výrazne strácajú svoju výživovú hodnotu a keď ich necháte niekde na dreze, pri izbovej teplote, zvyšuje sa nebezpečenstvo pre vznik botulizmu.

 

ruka ikona červená6.Repa, špenát, či zeler

Repa je najlepšia čerstvá, nakrájaná, či nastrúhaná. Prípadne konzervovaná na kyslo. Ale určite ju nezohrievajte spolu s iným jedlom. Obsahuje totiž dusičnany, ktoré sa opätovným zohriatím menia na dusitany. A tie ako vieme sú potenciálnym karcinogénom, čiže môžu prispievať ku vzniku rakoviny.
Podobne ani špenát, ktorý síce obsahuje veľa vitamínov a minerálov, no tiež dusičnany. „A ani zeler nikdy neohrievajte, keďže obsahuje dusičnany, ktoré sa zohrievaním menia na toxické,“ upozorňuje portál BrightSide.me.

používanie mikrovlnkyPrečítajte si tiež
Je používanie mikrovlnky naozaj škodlivé?

 

ruka ikona červená7.Morské plody

Mušle, krevety, ustrice, kalmáre…veľmi zdravé morské plody. Opätovne ich však nezohrievajte. Prirodzene, keď si ich kúpite mrazené a chcete ich zohriať, je to v poriadku, Nič vám nehrozí. Potvrdila to aj Správa potravín a liečiv USA (FDA), ktorá však upozorňuje: Ohrievanie už predtým tepelne spracovaných morských plodov je však rizikové. Môžu sa v nich totiž vytvoriť baktérie, ktoré prežijú aj ohrev a spôsobia vám zdravotné problémy.

 

ruka ikona červená8.Jedlá z bufetu

Kúpili ste si po ceste niečo narýchlo v bufete, či fast foode? Ak ste to nevládali zjesť a odložili ste si to na neskôr, robíte možno chybu. Navyše, ak ste jedlo nechali niekde na dreze pri izbovej teplote. Podľa FDA sú takéto bufetové jedlá chovnými miestami nebezpečných mikroorganizmov.

Foto: Unsplash.com, Pixabay.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.