Ako by mal vyzerať ideálny partner? Tu je 5 vlastností pre šťastný vzťah

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Vybrať si toho správneho partnera nemusí byť vôbec jednoduché. Na začiatku sa všetci tak trochu pretvarujeme, hráme nejaké roly, snažíme sa vyzerať v lepšom svetle, hoci tým nesledujeme nič zlé. Pritom každý máme nejaké svoje predstavy, sny a túžby. Dá sa teda povedať, čo by mal mať ideálny partner? Aké vlastnosti, pohľad na svet, prístup k životu…jednoducho znaky, podľa ktorých by sme to vedeli určiť?

Možno si hľadáte vhodného partnera/partnerku a tieto tipy vám prídu vhod. A možno už ste v šťastnom vzťahu, partnera nehľadáte…ale zo zaujímavosti si overíte, či máte naozaj tú pravé, či toho pravého 🙂 Pretože dobrý partner vás prináša nielen lásku, pohodu, bezpečie, podporu…ale postupne vás môže pretvárať a ovplyvňovať.

Michelangelov fenomén

Jednoducho – dobrý partner vám môže pomôcť stať sa tým, kým chcete byť. Svojím výskumom to potvrdili aj psychológovia Drigotas, Rusbultová, Wieselquistová a Whittonová a nazvali ho Michelangelov fenomén. Podobne ako Michelangelo prostredníctvom sochárstva odhalil krásne tvary, ktoré videl v bloku kameňa, ktorý mal pred sebou, aj milujúci partner môže odhaliť vaše optimálne alebo „ideálne“ ja a odkryť vašu krásnu podstatu.

Človek, ktorý by na vás mohol takto pôsobiť, by teoreticky mal mať vlastnosti uvedené nižšie. Ide o základné usmernenie, nad ktorým sa môžete zamyslieť, ak hľadáte potenciálneho partnera. Alebo sa snažíte vyhodnotiť, do akej miery človek, s ktorým ste, napĺňa vaše potreby.

ikona srdce1. Zrelý a bezpečne pripútaný partner

Takíto ľudia sú spokojní sami so sebou a so svojimi vzťahmi, dokážu si vybudovať emocionálnu blízkosť a zároveň chcieť, aby oni sami aj ich partneri mohli objavovať svoje vlastné, osobné záujmy. Dokážu tiež uvažovať o sebe a o svojom živote otvorene a chápať svoju situáciu a emócie.
„Vďaka tomu si vedia priznať svoje obmedzenia a chyby bez toho, aby boli defenzívni alebo sa prestali vnímať pozitívnym spôsobom. Chápu, že aj ostatní majú podobné chyby, a preto sú ochotní a schopní svojim partnerom odpustiť,“ vysvetľuje Leslie Becker-Phelps v knihe Láska bez úzkosti, kde píše najmä o tom, ako si zlepšiť svoj vzťah. Ako sa netrápiť, neutápať v prehnaných analýzach, ale ako zhodnotiť seba a svojho partnera. Ako rozpoznať nezdravé vzorce, ktoré nám kazia vzťah, a ako ich napokon odstrániť. Veľmi zaujímavá kniha, ktorá vás môže naučiť vytvoriť si ten správny, bezpečný vzťah plný lásky a dôvery.

ideálny partner Láska bez úzkosti

ikona srdce2. Partner, ktorý dokáže efektívne komunikovať

Takíto partneri sú dobrí poslucháči a dokážu sa deliť o svoje pocity, čo im pomáha pestovať a udržiavať si blízke vzťahy. Dokážu tiež efektívne riešiť nezhody. Čiastočne sa u nich rozvinuli tieto silné stránky preto, lebo vo všeobecnosti dokážu identifikovať a zvládať svoje emócie. To je jednoznačné plus, keď sa snažíte nadviazať kontakt s druhou osobou a pracovať na problémoch, ktoré so sebou prináša každý citovo intímny vzťah.

ikona srdce3. Partner, ktorý si vás cení

Nestačí sa len zamilovať. Keďže vzťahy ľudia budujú spoločne, budete v nich z dlhodobého hľadiska šťastní iba vtedy, ak si vás váš partner cení a rešpektuje vás a usiluje sa dať vám to nejakým spôsobom najavo.

Váš partner musí prejavovať záujem o to, aby vás spoznal. A hoci sa najviac učíme na začiatku, snaha o lepšie pochopenie toho druhého by nikdy nemala úplne ustrnúť. Aj vy budete najšťastnejší a dosiahnete svoj najväčší potenciál, keď vás partner bude podporovať a povzbudzovať, aby ste sa venovali aj svojim osobným záujmom.

akí boli vaši rodičiaPrečítajte si tiež
Akí boli vaši rodičia, také sú možno dnes aj vaše vzťahy.

ikona srdce4. Partner, ktorý sa k vám hodí

Je dôležité, aby ste spolu radi trávili čas. Vo všeobecnosti to znamená mať aspoň nejaké spoločné záujmy a rozhodne by ste si mali užívať spoločné aktivity, aj keď to budú len pútavé konverzácie. Vyznávať rovnaké hodnoty alebo aspoň rešpektovať hodnoty toho druhého je pre dlhodobý vzťah veľmi dôležité. A čím viac tieto hodnoty ovplyvňujú váš každodenný život, tým dôležitejšie je, aby boli spoločné pre oboch partnerov.

Ak je napríklad jeden z partnerov presvedčený, že chce mať deti, ale druhý partner je absolútne proti, nevyhnutne to vedie ku katastrofe. Prípadne ak je jeden z partnerov odhodlaný sťahovať sa z miesta na miesto, povedzme kvôli kariére obchodného cestujúceho, vzťah bude fungovať oveľa lepšie, ak ho v tom druhý partner bude podporovať.

ikona srdce5. Partner, ktorý je pripravený na vzťah

Váš partner musí byť ochotný považovať váš vzťah za prioritu. Znamená to venovať mu čas a pozornosť, keď ste fyzicky spolu aj keď ste od seba. Zároveň by mal vnímať sex a citovú blízkosť ako dva aspekty intímneho vzťahu, ktoré sa navzájom dopĺňajú. A napokon, potenciálne dobrý partner bude veriť, že ako pár ste zodpovední za šťastie toho druhého.

Ak vás táto téma zaujíma, siahnite po spomínanej knihe Láska bez úzkosti, ktorá pomôže vytvoriť si milujúci vzťah, zbaviť sa úzkosti a začať riešiť problémy, ktoré nám vzťah zbytočne kazia.

 

Foto: LepšíDeň.sk, Freepik.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.