Chystáte sa vymeniť v kuchyni drez? Alebo sa vám ten súčasný upcháva, má slabý odtok a zvažujete ho nahradiť? Na prvý pohľad sa to zdá ako jednoduchá záležitosť – vyberiete drez a ten už výpusť predsa má.
No nie je to celkom tak. Ak chcete mať správny drezový odtok, ktorý dobre a plynulo odteká, musí mať vhodnú veľkosť, tvar a napokon aj materiál. Poradíme, na čo myslieť a ako sa v tom vyznať.
Drezový odtok
Veru nie je odtok ako odtok. Pri výbere kuchynských drezov práve na túto súčasť myslíme najmenej. A potom sme prekvapení, že je malý, voda pomaly odteká, sitko neprepúšťa dostatok vody, aby sa vám nezbierala v dreze… Možno ste nevedeli, že existuje viacero typov. A možno ste o nich aj vedeli, ale ich označenie sa vám zdalo neprehľadné a zložité.
Výpusť drezu so zátkou
Všímajte si, ako je označený odtok na dreze, ktorý chcete kúpiť. Ak narazíte na označenie ventilu 1½ alebo tiež 6/4, ide o tradičný odtok, aký mali už naši rodičia, či starí rodičia. Je to starší typ výpusti do sifónu s priemerom 60 milimetrov.
Na jeho upchatie potrebujete gumovú zátku, ktorá sa však časom zničí, opotrebuje a veľmi netesní. V súčasnosti sa tieto typy už tak nepreferujú a upúšťa sa od nich. Ak má práve tento typ výpusti drez, ktorý idete kúpiť…radšej pouvažujte nad iným. Pridáva sa k skôr lacnejším výrobkom.
Výpusť drezu so sitkom
Modernejší variant – ventil s označením 3½, čiže s priemerom 92 milimetrov. Ide o sitkový odpad, ktorý možno kúpiť v rôznych materiáloch aj dizajnoch. Vďaka sitku sa nedostanú kúsky jedla do odtoku a neupchajú ho. Jednoducho sitko zatlačíte alebo použijete tzv. tiahlo (prípadne excentrické ovládanie výpuste) a výpusť sa uzatvorí. Rovnaký princíp použijete aj na otvorenie.
Správny prepad
Pri výbere drezu si všímajte aj prepad, čo je malý otvor zväčša na bočnej strane vaničky alebo na odkvapovej ploche drezu. Slúži ako poistka proti pretečeniu vody z drezu a prípadnému vytopeniu. Takýto prepad musí plniť praktickú úlohu, ale dnes už sú aj pekne dizajnované, takže môžu vyzerať aj esteticky.
A napokon si všímajte aj kolená a sifóny, ktoré šetria priestor. Niekedy máte proste stiesnené podmienky pod kuchynským drezom, zaváži každý centimeter. Ideálne sú nastaviteľné inštalačné potrubia, ktoré môžete prispôsobiť podľa špecifického umiestnenia drezu.
Prečítajte si tiež
10 dôvodov, prečo si zaobstarať kvalitný drez.
Ako vyčistiť odtok v dreze?
Ak máte menší odtok, ten starší typ s priemerom 60 mm, asi mávate problém s pomalším odtokom. Ten zhoršuje ešte aj upchatie samotného odtoku, kam sa dostávajú zvyšky jedla.
V drogériách nájdete rôzne chemické prípravky na upchatý sifón, no tie bývajú zbytočne agresívne a niektoré dokonca nebezpečné. Neohrozujte seba ani prírodu, a skúste niečo vlastné, svojpomocné.
Ako na to?
Najskôr dôkladne vypláchnite drez a odstráňte všetky zvyšky jedla a nánosy nečistôt. Vyberte sitko (kovové, či plastové) z odtoku.
Na úvod môžete použiť klasický gumový zvon: zapchajte drez, naplňte ho vodou na pár centimetrov, zátku vytiahnite a začnite používať zvon. Vyplavia sa nečistoty, tie veľké zbierajte priebežne a vyhadzujte.
Drez posypte kypriacim práškom alebo sódou bikarbónou a mäkkou hubkou vydrhnite. Okraj umývadla/drezu obložte papierovými utierkami, ktoré ste namočili do octu. Nechajte pôsobiť asi 20 minút.
Potom odstráňte papierové utierky a drez opláchnite horúcou vodou zmiešanou s čistiacim prostriedkom Jar.
Teraz ideme čistiť odtok: nasypte do polovice hrnčeka prášok na pečenie, prípadne sódu bikarbónu a vysypte to do odtoku. Následne zalejte zmes hrnčekom octu, ktorý spustí žiadanú chemickú reakciu. Bude to bublať, jemne zapáchať, možno pôjdu z odtoku aj výpary. Dajte si zovrieť vodu v rýchlovarnej kanvici a tú potom vylejte do odtoku.
Toto dobre prepláchne odtok, no možno zostane zápach. Preto rozrežte citrón na polovicu a vytlačte všetku šťavu do odtoku, aby ste sa zápachu z octu zbavili.
Zdroj a foto: Lepsiden.sk, Pexels.com, drezyonline.sk, hornbach.sk, dumazahrada.cz