Ako vymeniť kuchynskú linku a dosku? Na čo myslieť a ktorý materiál zvoliť?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ak sa chystáte trošku zrenovovať kuchyňu, nemusí to skončiť len pri premaľovaní. Možno idete vymeniť niektoré spotrebiče, prípadne skrinky za modernejší dizajn – to všetko záleží od vkusu, preferencií a peňazí. Po čase sa však žiada vymeniť kuchynskú linku, ktorá môže byť už zničená, opotrebovaná, zastaraná.
Akú pracovnú dosku zvoliť? Laminát, žula, mramor, drevo, nerez alebo drevo? Nižšie si povieme o výhodách a nevýhodách každého materiálu. Tiež poradíme, ako si zrenovovať kuchynskú linku, ak ju nechcete meniť (alebo nemáte na to zatiaľ peniaze).

 

Ako vymeniť kuchynskú linku?

Výmena celej kuchynskej linky môže ísť do tisícov, takže musíte mať na to rozpočet.
Prirodzene, najskôr si vyberiete vhodnú linku, ktorá sa vám bude páčiť a ktorá bude zodpovedať rozmerom.
Prvým krokom je teda demontáž starého zariadenia, vypnutie všetkých prívodov ako voda, plyn a elektrina.

Montáž kuchynskej linky môžete robiť sami, ale odporúčame ju zveriť odborníkom. Niekedy treba zrezať pracovnú dosku priamočiarou pílou. Tiež musíte urobiť presný otvor na drez a varnú dosku.
Niektoré linky nemožno dať priamo k zadnej stene a treba použiť tesniace lišty, spoje spevniť silikónom. Rezné rany ošetrite proti vlhkosti.
Kuchynská linky sa montuje často cez roh, čiže dosky musíte spojiť pod uhlom 90˚, čo sa robí cez špeciálny rez oboch častí dosky.

ako vymeniť kuchynskú linku

 

Renovácia kuchynskej linky

No niekedy stačí zrenovovať dvierka a skrinky. Natrieť ich inou farbou, odtieňom, urobiť vzory, prípadne nejako inak oživiť.

Predtým povrch dobre odmastite, pretože v kuchyni sa na zásuvky, dvere aj skrinky chytá jemný mastný filter. Zatmeľte prípadné diery, priehlbiny a iné poškodenia. Povrch môžete obrúsiť jemným brúsnym papierom a môžete ísť natierať.

V závislosti od materiálu linky urobte prvý izolačný náter, ktorý je základný. Potom naneste finálnu farbu v dvoch vrstvách. Odporúčame použiť kriedové farby, ktoré zamaskujú aj nepresné ťahy štetcom. Nakoniec aplikujete ochrannú vrstvu vosku prípadne laku, ktorý zabezpečí odolnosť povrchu kuchynskej linky.
Niekedy veľkú zmenu urobí aj výmena držadiel a kľučiek.

ako vymeniť kuchynskú linku

 

Pracovná doska – z akého materiálu?

Vymeniť pracovnú dosku nie je príliš zložité, no premyslite si, ako to urobíte a z čoho bude. Mimochodom, mala by byť umiestnená vo výške približne 90 cm, pričom rozhoduje výška tých, ktorí pri nej budú najčastejšie pracovať. Existuje niekoľko materiálových možností.

ikona lupaLaminátová doska

Tvorí ju tenká vrstva plastového laminátu prilepeného na jadro z drevotrieskovej dosky. Nemusíte sa však obávať – laminátové dosky sú teplovzdorné a odolné proti vode. Nevýhodou je však relatívne nízka odolnosť proti škrabancom.
Kedysi nebol laminát príliš kvalitnou a obľúbenou voľbou, najmä nie pri pracovnej doske v kuchyni. Dnes akoby sa vracal, na výber je mnoho farieb a vyhotovení. Má tiež pomerne  priaznivú cenu.

 

ikona lupaŽulová doska

Pokiaľ ide o prírodné kamene, ide o najobľúbenejší materiál. Takéto dosky sú veľmi pevné, odolné proti škrabancom, antibakteriálne a teplovzdorné. Majú jedinečný vzhľad, údržba a čistenie sú veľmi jednoduché (stačí trochu vody s mydlom). Prinášajú teda pomerne vysokú kvalitu i životnosť, takže si za ňu aj priplatíte.

 

ikona lupaMramorová doska

Mnohí volia túto pracovnú dosku pre jej jedinečný vzhľad so žilnatými vzormi. V porovnaní so žulou však ide o niečo mäkší materiál, pričom zásadným rozdielom je pórovitosť. Mramorovú pracovnú dosku musíte pravidelne ošetrovať penetračným náterom. V prípade nehody je dobré povrch hneď utrieť. Musíte sa tiež vyhýbať agresívnym čistiacim prostriedkom, vrátane citrónovej šťave a octu. Dôvod? Povrch mramoru môžu poleptať a natrvalo poškodiť.

rustikálny štýl tipyPrečítajte si tiež
Rustikálny štýl – tipy a inšpirácie pre váš byt i dom.

 

ikona lupaDrevená doska

Drevo je v kurze, je prirodzené a vytvára pocit tepla a útulnosti. Hodí sa do kuchyne, ktorá býva neraz srdcom celého bytu, či domu.
No drevo je zároveň mäkšie ako kameň či kov a môže sa ľahšie poškodiť. Okrem mechanického poškodenia údermi či poškrabaním sú problematické aj vysoké teploty, ktoré môžu dosku nenávratne poškodiť.
Pozor musíte dávať aj pri samotnej údržbe – vyžaduje si špeciálne nátery na ochranu pred poškriabaním a vodou. Výhodou dreva je možnosť dosku v prípade poškodenia obrúsiť a nanovo ošetriť.

 

ikona lupaDoska z nerezovej ocele

Populárne sú najmä z dôvodu ich hygienickosti. Neprekáža im kontakt s vodou, ani rozpáleným olejom. Je odolná voči vysokým teplotám, má dlhú životnosť a jednoducho sa udržiava.
Má však aj nevýhody – je náchylnejšia na poškriabanie a opotrebovanie povrchu. Má tiež vyššiu obstarávaciu cenu.

Foto: Unsplash.com, Pexels.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.