Manuál, ako často a ktoré veci v domácnosti treba pravidelne meniť

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Nech sa už o veci staráte akokoľvek dobre, nesmrteľnosť im zväčša zaručiť nedokážete. Najmä pri produktoch každodennej spotreby dochádza skôr či neskôr k prirodzenému opotrebovaniu. Mnohým predmetom dokážete životnosť predĺžiť správnym čistením a skladovaním. Nakoniec však príde čas, kedy ich treba vymeniť za nové.
Pozreli sme sa na to, čo radia odborníci. Čo nechať a čo radšej po istom čase vyhodiť, či vymeniť? Tu je manuál, ako často by ste mali meniť veci v domácnosti – zubné kefky, uteráky, špongie, žiletky, matrace, klávesnice ap.

ikona lupaKUCHYŇA

Špongie

Podľa toho, ako často ich používate, je potrebné špongie vymieňať každé dva až štyri týždne. Na predĺženie životnosti pomáha aj trik, kedy vlhkú špongiu vložíte na chvíľu do mikrovlnky alebo ju necháte vyčistiť v umývačke riadu. Nejde však o stopercentnú dezinfekciu.
Odborníci radia striktne oddeľovať špongie na umývanie riadu od tých, ktorými utierate kuchynské pulty a stoly a držať ich ďaleko od surového mäsa.

Náš tip
Skúste raz za čas vymeniť lacné plastové špongie za prírodné morské huby, ktoré sú prirodzene odolnejšie voči množeniu plesní a baktérií.
 

Dosky na krájanie

Kuchynské dosky treba často vymieňať, najmä ak majú na povrchu zárezy a škrabance od nožov. Špina sa hromadí práve v týchto ryhách, čo zvyšuje šancu na prenos baktérií z dosky priamo na jedlo. Štúdia Michiganskej univerzity zistila, že na plastových doskách sa usádza viac baktérií ako na drevených. Tiež si všimli, že výraznejšie poškriabané dosky už nebolo možné dôkladne dezinfikovať.

Náš tip
Drevené dosky raz za pár týždňov potrite kuchynským olejom, čím predĺžite ich životnosť. Vydezinfikovať ich môžete trojpercentným roztokom peroxidu vodíka. Nechajte zmes šumieť, aby zničila choroboplodné zárodky.

doska na krájanie - ako často meniť veci v domácnosti

Plastové nádoby na skladovanie potravín

Ak je plastová nádoba zakalená, zdeformovaná, zafarbená alebo poškriabaná, na skladovanie potravín viac nie je vhodná. Aj tu platí, že baktérie sa najradšej usádzajú v škrabancoch, čo neskôr spoznáte aj podľa nepríjemného zápachu. Väčšinou nie sú vhodné ani na opätovný ohrev potravín, radšej ich vymeňte za sklené. Aj plastové vrchnáky a viečka môžu prilákať salmonelu a plesne. Skúste ich raz za dva mesiace namočiť do umývadla s horúcou vodou a pár lyžicami jedlej sódy.

Náš tip
Plastové nádoby nemusíte hneď vyhadzovať – dobre poslúžia na skladovanie iných, nepotravinových vecí – od remeselných potrieb až po štipce na bielizeň.

Korenie

Mleté druhy korenín je potrebné vymieňať každých šesť mesiacov. Staršie korenie síce nepredstavuje žiadne zdravotné riziko, avšak stráca chuť aj zdravotné benefity. Korenie však netreba hneď vyhodiť – šalvia, oregano či mletá paprika odpudzujú hmyz.
Škorica, kurkuma, muškátový oriešok alebo červená paprika sú vhodné na kreatívne maľovanie – stačí ich zamiešať s vodou a experimentovať.

Ochranné fólie na poličkách v kuchynskej linke

Fólie na poličkách vymeňte každé dva až tri roky, aby zostali skrinky stále čisté. Nahromadené zvyšky jedla, hmyz a vlhkosť môžu spôsobiť, že na policiach sa nahromadia baktérie. Zvoľte vyberateľné fólie namiesto nalepovacích, ktoré sa dajú ľahko umyť saponátom a po vysušení vrátiť na miesto.

poličky v kuchyni - ako často meniť veci v domácnosti

ikona lupaKÚPEĽŇA

Zubná kefka

Vedeli ste že zubná kefka môže obsahovať až 200-tisíc baktérií na 1 cm²? To je viac než na mise toalety. Mark Burhenne, zakladateľ dentálnej stránky AsktheDentist, varuje, že kefku nestačí vyhodiť až vtedy, keď sa jej štetiny rozchádzajú do všetkých strán.
„V okamihu, keď kefka stráca svoj tvar, riskujete, že si pri čistení poškriabete zuby a vytvoríte mikroskopické odreniny. Tieto sú dokonalou živnou pôdou pre nežiaduce baktérie,“ hovorí Burhenne. To znamená viac kazov, zápach z úst a zvyšujúce sa šance na ochorenie ďasien. Zubnú kefku je potrebné vymeniť aspoň raz za tri mesiace a tiež po každom ochorení.

Štetce na make-up a make-up

Starý make-up oxiduje, čím mení svoju farbu a postupne sa v ňom hromadia baktérie, ktoré spôsobujú infekcie očí alebo kože.
Riasenka a očné linky prichádzajú do tesného kontaktu s okom a je preto potrebné vymieňať ich každé tri mesiace, suchý očný tieň môže vydržať až dva roky.
Podkladová báza a korektor by sa mali vymieňať každý rok. Pokiaľ ide o štetce na make-up, pravidelne ich umývajte v detskom šampóne a po dvoch rokoch vymeňte.

Prečítajte si tiež
Tipy a triky, ako sa ráno čo najskôr pekne upraviť.

 

Kefa na vlasy

Kefu na vlasy vymeňte raz za pol roka až rok. Varovným signálom je, keď spozorujete opotrebovanie štetín, ktoré môžu viesť k poškodeniu vlasov. Je dôležité ju tiež čistiť aspoň raz týždenne, aby ste sa vyhli opakovanému nanášaniu vyčesaných produktov. Špinavá kefa môže roznášať baktérie, ktoré vedú k podráždeniu pokožky hlavy, masteniu vlasov aj problémom s lupinami. 

Špongia do kúpeľa

Hoci sú príjemné na dotyk, sprchovacie špongie sú živnou pôdou pre baktérie, najmä ak zostávajú visieť v teplej a vlhkej sprche. Odumretá pokožka sa môže zachytiť v póroch špongie, preto ju raz za mesiac až dva vymeňte. Lepšou alternatívou sú žinky, ktoré môžete oprať, najekologickejšou alternatívou je však prejsť na umývanie rukou.

kúpeľ špongia - ako často meniť veci v domácnosti

Jednorazové žiletky

Americká akadémia dermatológie odporúča vymeniť jednorazové žiletky po každých piatich až siedmich oholeniach. Zároveň varujú, že žiletky je nutné udržiavať v suchu, aby sa zabránilo množeniu baktérií.

Náš tip
Pred vyhodením žiletku zlomte tesne pod ostrou časťou, takto môžete držiak recyklovať v plastovom odpade.

Uteráky

Uteráky by sa mali vymieňať približne každé dva roky, kedy strácajú nasiakavosť. Darujte opotrebované uteráky do útulkov pre zvieratá alebo ich použite ako podložku pre domáceho miláčika v aute. Môžete ich tiež premeniť na handry na čistenie.

Náš tip
Uteráky perte na vyšších teplotách, aby ste zničili všetky choroboplodné zárodky, vyhýbajte sa však použitiu aviváže, ktorá znižuje ich saciu schopnosť.

Prečítajte si tiež
Ako zbaviť uteráky zápachu?

 

Sprchový záves

Ak sa najmä na spodných častiach sprchového závesu objaví pleseň, nemusíte ho hneď vyhodiť, záves stačí s vhodným prostriedkom vyprať v práčke. Akonáhle bude mať záves vážnejšie známky opotrebovania, treba ho vymeniť za nový.

 WC kefa

Plastové toaletné kefy by sa mali vymieňať každých šesť mesiacov. Odborníčka na ekologické čistenie Natalie Wise radí poobzerať sa po kompostovateľnej toaletnej kefe, ktorá má rukoväť z dreva alebo bambusu a štetiny z prírodných vlákien. „Po vyčistení toalety kefu opláchnite pod prúdom čistej vody. Mokrú kefu nechajte vyschnúť tak, že rukoväť privriete záchodovou doskou, aby voda z kefy odkvapkala priamo do misy,“ radí N. Wise.

toaleta wc kefa - ako často meniť veci v domácnosti

 

ikona lupaSPÁLŇA

Vankúše

Vankúš používame priemerne sedem až deväť hodín každú noc, čo znamená, že vdychujeme nahromadený kožný maz, bunky, špinu a dokonca aj roztoče. Časté pranie obliečok aspoň raz za dva týždne je preto nevyhnutné. Samotný vankúš je kvôli zdravému tvaru a podpore krku potrebné vymeniť každých 18 až 36 mesiacov.

Náš tip
Staré vankúše môžete vďaka vhodným obliečkam premeniť na dekoračné vankúše do interiéru alebo exteriéru alebo použiť ako postele pre domácich miláčikov.

Matrace

Staré matrace predstavujú dve hrozby – ploštice a zlé držanie tela. Matrac je preto potrebné vymieňať každých päť až desať rokov, najmä ak sa vám ťažšie zaspáva alebo sa zobúdzate s bolesťami chrbta a krku.

Koberec

Koberec by sa mal vymieňať každých 10 rokov, v prípade, že máte domácich miláčikov, aj skôr. Marcos Franco, expert na koberce z Mighty Clean Home, hovorí: „Vaše koberce obsahujú veľa peľu, plesní a alergénov, ktoré môžu spôsobovať alergické reakcie vrátane astmy.“

koberec - ako často meniť veci v domácnosti

ikona lupaDOMÁCA KANCELÁRIA

Kancelárska stolička

To, ako často musíte vymeniť kancelársku stoličku, závisí od kvality stoličky a od toho, ako často na nej sedíte. Kvalitnejšie stoličky a ergonomické kancelárske stoličky stačí vymeniť každých 10 rokov, zatiaľ čo menej kvalitné kancelárske stoličky je potrebné vymeniť každých päť rokov.

Klávesnica

Ak klávesnicu používate takmer na dennej báze, bude potrebné ju vymeniť každé dva až tri roky. Problémové klávesy klávesnice sa však často dajú vyčistiť alebo vymeniť aj zvlášť. Nezabudnite klávesnicu dezinfikovať aspoň raz za týždeň.

home office seriál fakty na dlaniPrečítajte si tiež
Home office. 10 užitočných faktov a zaujímavostí.

 

Okuliare na čítanie / dioptrické okuliare

Dajte si skontrolovať zrak aspoň každý druhý rok, aby ste sa uistili, že používate správne okuliare. Používanie príliš silných alebo príliš slabých dioptrií môže spôsobiť dlhodobé problémy so zrakom aj bolesti hlavy.

Heslá

Počítačoví odborníci pri zmene hesiel nemajú jednoznačný názor. Niektorí tvrdia, že heslá na účtoch sociálnych médií, e-mailových či finančných účtoch je dobré meniť každých 90 dní, iní to považujú za kontraproduktívne. Jedna vec je istá – zmeňte svoje heslo vždy, keď spozorujete podozrivú aktivitu alebo keď sa dozviete, že webová stránka alebo spoločnosť porušili svoje záväzky.   

mobil počítač heslo - ako často meniť veci v domácnosti

Foto: Pixabay.com, Unsplash.com, Stocksnap.io


Zdielať

About Author

Zuzana Zimmermannova

Ako redaktorka na voľnej nohe spolupracuje s mnohými tlačenými aj on-line médiami. Priťahujú ju sociálne témy, reportáže z miesta diania, zákutia ľudskej duše a mysle, ako aj príbehy v každej forme - od knižnej, cez filmovú až po tie vyrozprávané v kaviarenských kreslách. Nedá dopustiť na cesty do diaľok aj za najbližší kopec, tanečné kroky a vôňu mora. Dobrodružstvá z potuliek svetom zdieľa multijazyčne v cestopisoch aj na IG TraWellViews.

Komentáre sú uzavreté.