Home office.10 užitočných tipov a zaujímavostí | Fakty na dlani

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Home office sa kvôli pandémii koronavírusu stal jedným z najpoužívanejších slovných spojení v roku 2020. Mnohí sme museli zostať doma a pracovať odtiaľ, čo sa zdá ako skvelá vec. No skrýva to viacero nástrah, či už pokiaľ ide o zdravie alebo pracovnú produktivitu. V kancelárii máme väčšinou prostredie ergonomicky prispôsobené, aby sme mohli prácu vykonávať čo najlepšie. Bez negatívnych vplyvov na zdravie, bez vyrušovania ap. Doma tieto podmienky nie vždy máme.
V našom seriáli Fakty na dlani vám prinášame 10 tipov, na čo myslieť pri home office a tiež zaujímavé čísla a štatistiky.

 

Zdravý home office

Presun z kancelárie do domáceho prostredia si vyžaduje veľa kompromisov a určité pravidlá, na ktoré treba myslieť. V prvom rade potrebujete na prácu pokoj a sústredenosť, čo nie je vždy možné, keďže s nami zostali doma aj deti. V tomto smere to chce naozaj veľa tolerancie, vychádzať si v ústrety a nájsť správnu mieru.

 

Kvalitná stolička

Základom práce v kancelárii i doma je kvalitná stolička. V práci ju väčšinou máme, keďže ju zabezpečí zamestnávateľ, no doma máme niekedy obyčajnú tvrdú stoličku.
Stolička na prácu by však mala poskytovať oporu vášmu chrbtu aj pažiam. Mali by ste si vedieť nastaviť výšku, aby boli kolená v pravom uhle. A tiež výšku područných operadiel. Ak trávite na stoličke väčšinu dňa, zvoľte model so synchrónnou mechanikou, ktorá umožňuje pohyb sedadla aj operadla. Stolička sa tak stále môže prispôsobovať vaším pohybom.

home office seriál fakty na dlani

 

Správne sedenie

V priebehu dňa si priebežne kontrolujte správne sedenie:

 • uvoľnené ramená
 • rovný chrbát
 • nekrížiť nohy
 • pravidelne sa hýbať

Každú hodinu by ste mali vstať a pretiahnuť sa. Urobte pár drepov alebo kľukov. Ponaťahujte ruky, akoby ste sa chceli dotknúť plafóna. Točte hlavou.

dlhé sedeniePrečítajte si tiež
Ako nám dlhé sedenie škodí a čo môže spôsobiť?

 

Monitor, klávesnica, myš

Na home office väčšinou robíme s počítačom a aj tu platia isté pravidlá, aby ste sa rýchlo neunavili a dokázali pracovať tých predpísaných osem hodín. Monitor má byť vo výške očí, takže si ho niečím podložte – pokojne aj hrubými knihami. Vzdialenosť monitora od očí cca 45 až 70 cm, čiže približne na vzdialenosť natiahnutej ruky.
Ak máte notebook, pripojte k nemu externú klávesnicu a myš, čím dodržíte danú vzdialenosť- Poďakujú sa vám nielen oči, ale aj chrbtica.
Ruky majú byť opreté vodorovne s doskou stola, stehná nôh vodorovne s podlahou a chodidlá položené na podlahe. Nie prekrížené pod stoličkou, či pod stolom.

 

 

Zaujímavé fakty a štatistiky

Covid-19 veľmi výrazne ovplyvnil zamestnávateľov i zamestnancov v roku 2020. Možno ste nevedeli, že až 88% organizácií na celom svete zaviedlo povinnú prácu z domu, alebo ju zamestnancom aspoň odporučilo.
Asi 97% organizácií okamžite zrušilo akékoľvek cestovanie spojené s prácou.

home office seriál fakty na dlani

Ako sa správame počas home office?

Podľa Svetového ekonomického fóra má home office na zamestnancov niekoľko vplyvov: musia sa vysporiadať nielen s vyššími nárokmi na duševnú rovnováhu a udržiavanie fyzického zdravia, ale tiež musia riešiť starostlivosť o deti/školákov, ktorí zostali doma a výrazne aj digitálnu pripravenosť domácnosti na prácu a učenie z domu.

 • Až 46% ľudí si rýchle zvyklo, že môžu pracovať v neformálnom oblečení a prijali by to aj do budúcnosti.
 • 36% respondentov by sa potešilo, keby nemuseli dochádzať do zamestnania ani po odznení pandémie. A keby si mohli ráno trošku dlhšie pospať, prípadne si poležať aj počas dňa.
 • 18% ľudí oceňuje, že má na home office počas dňa viac času na hranie počítačových hier
 • 16% pracujúcich z domu si obľúbilo dovoz jedla až k prahu ich bytu, či domu.
 • 8% respondentov uvítalo, že sa nemusia tak často sprchovať, ako keď chodievali do kancelárie 🙂

 

Čo robíme počas home office?

Nuž, nielen pracujeme, ale venujeme sa mnohým iným činnostiam, ktoré s profesiou nijako nesúvisia. V tomto smere je dôležitá osobná zodpovednosť a poctivosť každého pracovníka, nakoľko sa venuje pracovným záležitostiam. Zamestnávateľ dokáže len minimálne odkontrolovať, koľko času venuje práci a koľko zábave, hoci je v danej chvíli platený za prácu.

Spoločnosť Kaspersky urobila celosvetový prieskum medzi pracovníkmi z domu a vyšli aj takéto zaujímavé čísla:

 • 23% ľudí pozerá počas práce z domu oveľa viac televíziu, konkrétne seriály na Netflix
 • 27% respondentov pracovalo počas home office oveľa viac na záhradke alebo okolo domu
 • 11% ľudí pracovalo nahých alebo s minimom oblečenia na sebe
 • 36% home office pracovníkov využili možnosť dlhšie si pospať aj počas pracovného dňa

home office činnosti

 

Home office a financie

Spoločnosť CoSo Cloud poskytlo zaujímavé štatistiky ohľadom financií a výhod home office pre zamestnávateľov i zamestnancov.
Zamestnanci na home office môžu údajne ušetriť viac ako 5000 dolárov ročne, čo sú náklady najmä na dopravu do zamestnania, stravu ap.
Ľudia, ktorí pracujú na diaľku údajne zarábajú viac v priemere až o 4000 dolárov ročne.
Pritom firmy, ktoré pošlú svojich zamestnancov na home office môžu podľa štatistiky ročne ušetriť až 11.000 dolárov na zamestnanca.
A ešte jedno číslo – americké spoločnosti, ktoré umožnili prácu z domu, zaznamenali až 25-percentný pokles fluktuácie zamestnancov.

umenie šťastného životaPrečítajte si tiež
Poznáte umenie šťastného života? Tu je 11 tipov

 

Home office a ďalšie zaujímavé fakty

 • 55% podnikov na celom svete dnes poskytuje určitú možnosť pracovať z domu
 • 77% “domácich” zamestnancov uviedlo, že sú doma produktívnejší a tretina dodáva, že pravidelné prestávky vedú k lepšej produktivite
 • 20% pracovníkov na home office pociťuje oveľa väčšie prekážky v komunikácii
 • 54% IT pracovníkov si myslí, že ľudia pracujúci z domu predstavujú väčšie bezpečnostné riziko
 • 80% home office pracovníkov zažíva menší pracovný stres a takmer toľko isto cíti aj menej rozptyľovania ako v kancelárii

Zdroj: Kaspersky, 100+ 1, News.Gallup.com,
CoSo Cloud, Statista.com.
Foto: Pixabay.com, Unsplash.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.