Ako zbaviť uteráky zápachu?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Aj vám sa občas stane, že uteráky už po jednom-dvoch použitiach čudne zapáchajú? Takou nepríjemnou zatuchlinou. Akoby plesňou. A to hlavne vtedy, keď sa do osúšky utriete, vtedy sa zápach zintenzívni a dokonca aj vaša pokožka prevezme časť pachu.

Ako sa zbaviť tohto pachu a zabezpečiť si mäkké, jemné uteráky? Poradíme.

Ako sa zbaviť zápachu z uterákov?

Zapáchajúce uteráky rozhodnie nie sú nič príjemné:-(

7 tipov ako zbaviť uteráky zápachu

  1. Vyprali ste uteráky a znova rýchlo začnú zapáchať? Skúste ich vyprať v naozaj horúcej vode spolu s jednou alebo dvomi šálkami octu. Potom ich vyperte ešte raz so zvyčajným pracím prostriedkom. A po utrení tela sa vždy presvedčte, že ste ručník dobre zavesili, aby mohol správne uschnúť.
  2. Nepomohlo? Tu je ďalší tip – vložte uteráky do práčky, nechajte v kanvici zovrieť vodu a nalejte ju do dávkovača prášku. Pridajte šálku octu a operte na bežnom programe. Po skončení uteráky nevyberajte, ale znova prilejte horúcu vodu a ešte ½ šálky sódy bikarbóny. Znova operte pri bežnom programe.
  3. Rovnaký výsledok možno dosiahnuť pomocou parného programu, ktorý niektoré moderné práčky ponúkajú – vybrať si takú môžete s pomocou online porovnanie práčok.
  4. To je na porazenie: nielenže uterák zapácha, ale už ani nesaje. Stáva sa vám to? Bežný problém aj pri novších výrobkoch. Musíte uterák viackrát vyprať a vysušiť – opakované pranie odstráni chemické látky, ktoré výrobcovia používajú, aby boli ručníky v obchode na dotyk mäkké. A tiež to spôsobujú niektoré farbivá, ktoré znižujú savosť uterákov.
  5. Na vine môže byť aj špinavá práčka, v ktorej sa usídlili plesne. Že nechávate dvierka bubna otvorené tak ako treba? Ok, to je správne, ale pozor: musíte nechať pootvorenú aj násypku. Práve tam totiž zostávajú zvyšky prášku a aviváže, ktoré môžu vo vlhkom prostredí veľmi rýchlo splesnivieť. Pravidelne čistite aj tesnenie v okolí dvierok. Stačí, ak sa v ňom vytvorí malá škárka a baktérie majú vydláždenú cestu.
  6. Čo ak z práčky predsa len cítite zápach? Uteráky ho nasajú, to je jasné, tak sa ho zbavte. Nasypte do nádržky na prací prášok kyselinu citrónovú a pustite program 90 °C. Podobné skvelé výsledky docielite aj kryštalickou sódou, ktorú pridáte do bubna k bielizni. A ešte jeden tip – osvedčili sa aj tablety do umývačky, ktoré vložíte do práčky a pustíte program naprázdno, na vysokú teplotu (90 °C).
  7. Verili by ste, že dôvodom zápachu môže byť aj tmavá bielizeň? A ponožky? Zvykneme ich prať zvyčajne na štyridsiatke, aby bielizeň zbytočne nevybledla. Ale práve čierne farbivo, ktoré sa pri praní do vody uvoľní, spôsobuje zápach. Na tmavé oblečenie sa tiež nachytá viac nečistôt, takže treba byť dôslední pri praní.
  8. Rady žehlíte, dámy? Niektoré nie, ale pre iné je to relax pri telke. Dobre, ale froté nikdy nežehlite! Žehlením sa totiž jednotlivé očká pritláčajú, sploštia sa a polámu a materiál stráca pôvodný zamatový vzhľad, a napokon aj schopnosť absorbovať vodu. A to je u osušky nepríjemná vlastnosť.
Ako zbaviť uteráky zápachu?

Starajte sa o práčku, Odvďačí sa vám voňavou a jemnou bielizňou.


Zdielať

About Author

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.