Akí boli vaši rodičia, také sú možno dnes aj vaše vzťahy

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Akí máte vzťah s rodičmi? Akí boli, keď ste boli deťmi, neskôr dospievajúcimi? Boli rodičia zdržanliví? Dosť často mimo domácnosť (fyzicky aj emocionálne) alebo závislí jeden na druhom? To všetko vás formovalo a tak ste si neskôr aj utvárali vzťahy s inými. Aj tie partnerské…
„Ale nekritizujte ani neviňte rodičov, jednoducho si všimnite, čo vám pripadá povedomé na archetypoch a lepšie pochopíte, čo ste sa naučili o láske. Uvedomte si zdedené vzorce správania a akékoľvek výčitky, ktoré v sebe dusíte, aby ste sa ich nakoniec naučili zahodiť a prerušiť začarovaný kruh,“ radí svetoznáma spirituálna koučka Sheleana Aiyana, ktorá roky pomáha ženám po celom svete, aby žili lepší a krajší život.

 

Akí boli vaši rodičia…

Staň sa tou pravouV detstve vnímame rodičov ako bohov. Sú naši ochrancovia, sprievodcovia, vychovávatelia a živitelia. Naše prežitie doslova závisí od toho, že sa o nás postarajú. Úplne prvý vzťah, ktorý si v živote vybudujeme, je práve s rodičmi… Preto nečudo, že nás tak veľmi ovplyvnia do budúcnosti. Že vedome, či nevedome kopírujeme ich vzorce správania.
Sheleana Aiyana uvádza vo svojej knihe Staň sa tou pravou niekoľko základných archetypov rodičov – skúste si tam zadeliť tých svojich, a veľa to napovie aj o vás samých.

ikona vzťahy pár1. Neprítomný rodič

Neprítomný rodič sa iba zriedka stretáva s dieťaťom, ak vôbec, alebo je fyzicky prítomný, no emocionálne je otupený a výchova dieťaťa je oklieštená. Typickým príkladom je rodič, ktorý neochráni deti pred agresívnym alebo závislým druhým rodičom, alebo ich neodvedie z takéhoto prostredia. Môže mať na to svoje pádne dôvody, no dieťa to vníma ako opustenie.

Ľudia, ktorí vyrastali bez rodiča, majú problém prijať podporu a starostlivosť okolia alebo ich priťahujú nedostupné typy a snažia sa získať ich lásku.

 

ikona vzťahy pár2. Zneužívajúci rodič

Zneužívajúci rodič baží po kontrole a dominancii, zneužíva svoju silu nad tými, ktorí sa nedokážu brániť. Často si sám zažil traumu či zneužívanie a vybíja si zlosť na svojej rodine.

Ľudia, ktorí vyrastali so zneužívajúcim rodičom, neveria v lásku vo vzťahoch, pretože blízkosť im evokuje bolesť. Takisto sa môžu cítiť zahanbene a v disharmónii s duchom – majú pocit zabudnutia.

akí boli vaši rodičia

 

ikona vzťahy pár3. Zdržanlivý rodič

Zdržanlivý rodič je fyzicky prítomný, ale odmieta prejavovať emócie. Jeho telo je s dieťaťom, no neotvorí mu svoje srdce, neponúkne empatiu, spojenie, rady alebo emocionálne vedenie.

Ľudia, ktorí vyrastali so zdržanlivým rodičom, sa naučili nevenovať pozornosť svojim emóciám a príliš sa spoliehajú na logiku.

 

ikona vzťahy pár4. Závislý rodič

Energia rodiča závislého od práce, peňazí, sexu alebo návykových látok je roztrieštená, vyhýbavá, zameraná na seba a nedostupná. Hlavnými znakmi tohto archetypu sú fyzická alebo emocionálna neprítomnosť, sebeckosť a výmena rolí.

Ľudia, ktorí vyrastali so závislým rodičom, dospeli, keď boli ešte deti. Neskôr zachraňujú okolie a starajú sa o druhých aj v romantických vzťahoch. Majú nízke sebavedomie a nedotiahnu do konca veci, na ktorých im záleží.

 

ikona vzťahy pár5. Bezmocný rodič

Bezmocný rodič sa nevie dostatočne postarať o seba alebo svoje deti, od ktorých žiada emocionálnu podporu, a neférovo ich zaťažuje svojimi problémami či traumami z vlastnej minulosti. „Tento archetyp vyhľadáva partnerov, ktorí ho „zachránia“, no vyžiada si to svoju daň. Záchranca bude s veľkou pravdepodobnosťou takisto nevyrovnaný, možno bude rodiča zneužívať, ovládať alebo ním pohŕdať,“ vysvetľuje Sheleana Aiyana v knihe Staň sa tou pravou.

Ľudia, ktorí vyrastali s bezmocným rodičom, sa stavajú do úlohy záchrancu a môžu sa vyhýbať vzťahom, pretože sa nechcú s nikým zapliesť.

 

ikona vzťahy pár6. Odmietavý rodič

Odmietavý rodič často sám zažil zneužívanie alebo odmietnutie od vlastných rodičov, preto sa stiahol dovnútra, nedokáže vyjadriť svoje emócie, a preto odmieta pocity vlastného dieťaťa. Vníma jeho silné emócie ako problém alebo niečo „zlé“ a nedokáže mu poskytnúť podporu alebo radu, ako ich spracovať. Niekedy dieťa trestá, izoluje alebo ho v extrémnych prípadoch opustí.

Ľudia, ktorí vyrastali s odmietavým rodičom, majú zväčša nízke sebavedomie a rozhodí ich pocit, že im okolie nerozumie.

najčastejšia chyba vo vzťahuPrečítajte si tiež
Najčastejšia chyba vo vzťahu? To, že poľavíme a zlenivieme.

 

ikona vzťahy pár7. Vydieračský rodič

Vydieračský rodič dosiahne poslušnosť detí prostredníctvom pocitu viny a hanby. Správa sa manipulatívne, pestuje nedôveru a odpor. S takým rodičom si ťažko určíte hranice. Ak ho požiadate, aby sa nad sebou zamyslel, odvetí: „Nemôžem urobiť všetko správne,“ alebo: „Snažíš sa ma zmeniť.“ Je však rozdiel, či sa niekoho snažíme zmeniť, alebo máme určitý štandard správania, ktorý od okolia vyžadujeme.

Ľudia, ktorí vyrastali s vydieračským rodičom, nemajú dostatočné hranice alebo vnútorný múr, ktorými by sa ohradili pred „emocionálnou manipuláciou“. Nedôverujú druhým, nemajú radi pocit, že ich niekto kontroluje, alebo sa počas konfliktu správajú defenzívne.

 

ikona vzťahy pár8. Ničiteľ snov

Rodič, ktorý ničí sny, je nesmierne kritický, cynický a pochybovačný. Povie vám všetky dôvody, prečo sa niečo nedá spraviť, alebo všetky negatíva vášho rozhodnutia či sna. Nezabúdajte, že takýto rodič vníma svet negatívne, pretože sám zažil takéto detstvo, a niekedy dokonca verí, že vám pomáha, pretože vám poskytuje „fakty“. Ak sa mu chcete zdôveriť so svojimi snami či plánmi, urobte to až vtedy, keď ste dostatočne sebaisté o svojej ceste a nehľadáte povzbudenie, pretože u rodiča ho nenájdete.

Ľudia, ktorí vyrastali s týmto archetypom, majú pocit, že neustále musia niečo dokazovať alebo bojovať o lásku a nevedia  spomaliť či oddychovať. Ak máte za rodiča ničiteľa snov, určte si hranice na štýl komunikácie a kritiku.

Staň sa tou pravou

Staň sa tou pravou
Všetci chceme plnohodnotné vzťahy. Zdravé, plné lásky, dôvery a spokojnosti. No nie vždy sa to darí a veľa problémov korení v našej minulosti.
Ak vás unavuje, že neustále stroskotávate vo vzťahoch, zakaždým uviaznete na tom istom mŕtvom bode, priťahujete nedostupných partnerov alebo sa vám opakujú situácie, po ktorých máte zlomené srdce… odporúčame spomínanú knihu Staň sa tou pravou.
Vďaka nej môžete opäť získať časti svojho ja, ktoré ste stratili alebo s ktorými ste prerušili puto.

Sheleana Aiyana získala cenné vedomosti po liečení tráum vďaka vlastnému ťažkému detstvu. Už niekoľko rokov úspešne pomáha ženám po celom svete. Prostredníctvom tejto knihy vás naučí, ako stelesniť lásku, spojiť sa so svojím telom a dôverovať intuícii, ale aj to, ako sa upokojiť v stresujúcich situáciách pomocou somatických cvičení. Ukáže vám tiež, ako sa vyrovnať s minulosťou a prijať ju. Vedomý vzťah totiž nie je o hľadaní toho pravého, v skutočnosti je to o tom, aby ste sa vy stali tou pravou.

 

Foto a zdroj: Grada, Freepik.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.