Najčastejšia chyba vo vzťahu? To, že poľavíme a zlenivieme

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Spomínate si na to, keď ste boli nezadaní a hľadali ste si novú lásku? Vtedy pravidelne cvičíme, lepšie sa stravujeme. Dbáme na to, aby sme dobre vyzerali a aby sme sa dobre cítili. Staráme sa o svoje vlasy. Dávame si záležať na tom, ako sa obliekame. Ponožky nám ladia s oblekom. Keďže nechceme byť sami až do smrti, dáme si záležať, aby sme vyzerali a cítili sa čo najlepšie. Zvonku aj zvnútra…
A už viete, čo je najväčšia chyba vo vzťahu: to, že v tomto úsilí poľavíte a prestanete sa o seba starať.

Áno, už počujeme cynikov: už som ju ulovil, načo sa ďalej snažiť? :-) Počujeme aj tých sťažovateľov: Ale teraz mám plno povinností v domácnosti, v rodine, máme deti – nedá sa stíhať všetko…
To je síce pravda, no priznajme si to: niekedy poľavíme až príliš a akoby nám na osviežení vzťahu takmer vôbec nezáležalo. Veď doň dávame všetko ostatné, povieme si. A pritom by stačilo z času na čas nejaké prekvapenie, milá drobnosť, pár nežných slov a objatí.

Najskôr sa zo všetkých síl usilujeme budovať si sebavedomie a pracujeme na tom, aby sme sa cítili sexy. A potom sa s niekým zoznámime a všetko úsilie vyletí von komínom.

 

Láska je voľba

John Kim Zámerne nezadaníVýborne o tomto „vzťahovom zlyhaní“ hovorí životný kouč a univerzitný docent v odbore biológia John Kim. Na sociálnych sieťach má státisíce followerov a už pomohol desaťtisícom ľudí zlepšiť si život. Najmä svoje vzťahy a prístup k sebe samému. Vo svojej knihe Zámerne nezadaní vysvetľuje:
„Možno sa neopustíme hneď prvý mesiac, ale skôr či neskôr začneme vynechávať posilňovňu, prestaneme toľko dbať o to, ako sa obliekame a ako vyzeráme. Vrátime sa k nezdravým stravovacím návykom. Keď prídeme na to, že ani jedna z našich ponožiek nemá pár, je nám to fuk. Veď prečo by nám to malo prekážať? Už predsa nikoho nehľadáme. Sme vo vzťahu a náš partner či partnerka s nami spáva, lebo nás miluje. Mali by nás akceptovať takých aký sme, nie?“

NIE!
Aj vo vzťahu ste podľa neho zodpovední za to, aby ste sa naďalej o seba starali, cítili sa sebavedomo a sexy. Je to vaša zodpovednosť, nie partnerova. Áno, ten človek vás môže milovať, ale zapamätajte si: láska je voľba. Váš partner si zvolil, že vás bude milovať, ale to neznamená, že ste preňho rovnako atraktívni ako na začiatku.
Nemali by ste poľavovať v tom, čo ste robili, skôr než ste sa dali dokopy. Naopak, mali by ste to robiť ešte viac.

 

Pasca, do ktorej sa chytíme mnohí…

Tak ako vo svojom vzťahu zodpovedáme za vlastné šťastie, zodpovedáme aj za to, ako vyzeráme a aký máme zo seba pocit. Rovnako ako vaše šťastie, ani toto nie je zodpovednosťou vášho partnera. Do tejto pasce sa chytia mnohí z nás. Myslíme si, že naša práca na sebe skončila, alebo sa aspoň môže spomaliť, veď už niekoho máme. Tak prečo v toľkých vzťahoch dochádza k disharmónii a partneri sa začínajú jeden druhému vzďaľovať?

Lebo neatraktívnymi sa nestávate len preto, ako vyzeráte alebo ako sa cítite, ale aj preto, že vám na tom vôbec nezáleží. Zanedbávanie vlastného zovňajšku môže vypnúť vypínač a nadobro zmeniť dynamiku vzťahu. Zapamätajte si, že vzájomná príťažlivosť nie je večná. Ak chcete, aby ste partnera či partnerku aj naďalej priťahovali, musíte stále pracovať na tom, aby ste boli príťažliví.

najčastejšia chyba vo vzťahu

 

Zámerne nezadaní

Práve preto je také dôležité, aby ste si položili dobré základy, kým ste sami, a urobili zo všetkých aspektov starostlivosti o seba svoju každodennú rutinu. Práve to je hlavný odkaz a sila jeho knihy Zámerne nezadaní.
Čím ste si ako nezadaní ľudia sami sebou istejší a čím ste sami so sebou lepšie zharmonizovaní, tým viac prinesiete do budúceho vzťahu, tým menší tlak vyviniete na budúceho partnera a váš spoločný vzťah, aby sa vám postarali o dobrý pocit zo života. Nestaráte sa o seba kvôli niekomu inému, robíte to predsa pre seba. Od tohto sa to všetko odvíja.

Niekedy musíte stáť sami, aby ste ostatným aj sebe dokázali, že stále dokážete stáť.
Asi každý vieme, aké je to byť sám, hoci by sme tak súrne potrebovali pri sebe niekoho, koho môžeme objať, pritúliť sa k nemu, o koho sa môžeme oprieť a na koho sa vieme spoľahnúť.
Nie sme stavaní na to, aby sme žili sami. Chceme niekoho milovať. A samozrejme byť milovaní…

10 právd o vzťahochPrečítajte si tiež
10 právd o vzťahoch, na ktoré často zabúdame.

Občas sa však hrnieme zo vzťahu do vzťahu, lebo nechceme zostať sami. Cítili by sme sa odkopnutí, odvrhnutí a ohrdnutí. Možno aj menejcenní – veď nikto nemá o nás záujem. A tak rýchlo hľadáme nejaký vzťah, robíme kompromisy, niekedy až príliš veľa a také, na aké by sme inokedy nepristúpili.

Skúste sa zastaviť po rozchode. Využite naplno čas, keď zostanete sami a spoznajte sa ešte lepšie. Svoje zvyky, modely správania; spôsob, akým milujete a čo vyžadujete od toho druhého. Prejdite si svoje túžby, sny…jednoducho, skúste zostať nejaký čas sami sebou.
Práve v tom chce pomôcť kniha Zámerne nezadaní – naštartovať tento proces vo vzťahovom medziobdobí; spoznať sa lepšie, aby ten ďalší bol ešte lepší, vydarenejší…a možno naozaj už ten pravý a naveky.

 

Foto: Noxi, LepšíDeň.sk, Unsplash.com, Pexels.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.