Čo mačky chcú a potrebujú pre krajší život? 12 tipov a zaujímavostí

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ak si raz kúpite, adoptujete alebo proste len prichýlite mačku, s najväčšou pravdepodobnosťou je to láska na celý život. K mačkám ako takým, k týmto tajomstvami opradeným zvieratám. Áno, mačky sú samostatné, odmerané, nepredvídateľné…ale aj ony majú svoje emócie a vedia vám prejavovať lásku i sympatie.
Sú to citlivé stvorenia, ktoré rečou tela prejavujú množstvo emócií. A vy im možno chcete čo najviac porozumieť. Čo mačky chcú? Čo potrebujú a čo by sme im mali dať, aby mali ešte krajší život?

Máme pre vás niekoľko tipov. Inšpirovali sme sa odborníkom: Dr. Juki Hattori je svetovo uznávaný expert na správanie mačiek. Napísal praktického sprievodcu Čo mačky chcú, v ktorom zrozumiteľne ukazuje rôzne veci zo života a správania mačiek. K tomu zábavné a milé ilustrácie, takže máte o čítanie postarané.

 

Čo mačky chcú?

Ak chcete, aby bola vaša mačka šťastná a zdravá, musíte ju najskôr čo najviac spoznať. Keď sa naučíte čítať jej prejavy – ušami, chvostom, očami, mňaukaním, postojom ap., už nikdy sa nebudete dívať na svoju mačku tými istými očami.
Preto sme pre vás pripravili 12 zaujímavostí zo života a správania mačiek, ktoré ste možno netušili…alebo možno aj áno, len ste si to nevedeli vysvetliť 🙂

čo mačky chcú

1. Mačky nepočujú basy

Mačky majú rady ženské hlasy. Frekvencia ľudského hlasu je zvyčajne medzi 200 Hz a 2000 Hz. Mačky viac priťahujú ženské hlasy ako mužské, pretože majú vyššie frekvencie.
Ak vaša mačka civie do priestoru, pravdepodobne počúva niečo, čo váš sluch nezachytí. Napríklad zvuk hmyzích krídel alebo šuchot malého hlodavca.

 

2. Obľúbené vône

Mnohé mačky majú rady mentolovú vôňu zubnej pasty. Len niektoré obľubujú citrusovú vôňu. Ako možno viete, majú rady vôňu kocúrnika – v malom množstve táto rastlina pomôže uvoľniť sa stimuluje apetít mačky.

 

3. Pri mačkách nefajčiť!

Vedeli ste, že mačka žijúca s fajčiarom, má trojnásobne vyššie riziko lymfómu (zhubného nádoru lymfatického systému) ako mačka v nefajčiarskej domácnosti? Okrem pasívneho fajčenia môže dostať mačka do tela pri čistení nebezpečné látky, ktoré sa ukladajú na jej srsti. Z toho istého dôvodu nie je dobré v miestnosti často páliť vonné tyčinky.

„Ak máte mačku, neodporúča sa používať difuzéry esenciálnych olejov,“ upozorňuje dr. Juky Hattori v knihe Čo mačky chcú. „Mačka sa totiž bude snažiť zbaviť molekúl vône a olizovaním svojej srsti ich dostane do tela. A to môže byť fatálne, pretože mačky majú problém stráviť rastlinnú hmotu.“

čo mačky chcú kniha

 

4. Povie vám to chvostom

Z mačacieho chvosta sa dá veľmi veľa vyčítať.

  • Napríklad keď je chvost vzpriamený, mačka vás zdraví, je priateľská a spokojná. Keď ním jemne chveje, je šťastná.
  • Ak je chvost vzpriamený, ale jeho konček trochu ohnutý dolu, znamená to nedôverčivosť.
  • Keď je mačka ostražitá a neistá, jej chvost je o niečo vyššie ako horizontálne.
  • Ak mačka sedí a konček chvosta sa hýbe, mačka sa sústredí. Je v strehu.
  • Ak pri sede tým chvostom hýbe zo strany na stranu akoby zametala, alebo dokonca ním udiera o zem, značí to – som znudená, trošku ma pozabávaj 🙂

 

5. Česanie mačky

Mačka sa vie očistiť, ale jediné čo musíte urobiť vy – je očesať ju. Pre dlhosrsté mačky je denné česanie nevyhnutné, aby sa im netvorili dredy, ktoré potom môžu spôsobiť kožné infekcie.
Na česanie použite furminátor alebo vyčesávací hrebeň pre dlhosrsté mačky. Gumenú kefku pre krátkosrsté.

Život s mačkou – pozitíva a negatíva

 

6. Nadmerné vylizovanie

Mačky sa často a rady lížu, čistia si tak telo. Niekedy to robia preto, aby sa upokojili, inokedy po jedle. No ak sa vylizuje príliš často, môže byť vystresovaná a vylizovanie je ekvivalentom ľudského obhrýzania nechtov. Vylizovanie mačku dočasne upokojí, nazýva sa to náhradná aktivita…no môže to znamenať aj vážnejší problém a to že má alergiu alebo parazity.

 

7. Doprajte jej mačaciu trávu

Mačky občas vyvrhnú guču chlpov, to je v poriadku. Špeciálne dlhosrsté mačky prehltnú pri vylizovaní množstvo chlpov a musia vyvrátiť bezoáre, ktoré sa im tvoria v žalúdku.
Ak má vaša mačka problém vyvrátiť chlpy, pomôžte jej mačacou trávou. Jedenie trávy stimuluje mačacie trávenie a vyvoláva vracanie. Je nebezpečné, ak chlpy ostanú v črevách, ale bežne ich mačka vyvráti alebo sa dostanú von stolicou.
Mačaciu trávu si môžete vypestovať aj doma, nie je to žiadny špeciálny druh. Je to zmes tráv a obilnín (napríklad jačmeň), ktoré mačke chutia. Vypestujete ho zo semienok.

 

8. Ako mačke čistiť zuby?

Áno, mali by ste to robiť, hoci mačky mávajú zriedkavo zubný kaz. No veľmi často trpia problémami spôsobenými zubným kameňom. Denne by ste mali zuby čistiť mačke, ktorá je kŕmená mokrou stravou.
Technika čistenia: Kefku opatrne vložte do úst mačky a robte malé krúživé pohyby medzi zubami a ďasnami. Ideálne je 30 až 40 sekúnd na každej strane. Môžete to robiť postupne, nie na jeden raz, ak mačka nespolupracuje.
namiesto kefky môžete použiť aj kúsok medicínskej gázy, ktorú si omotáte okolo ukazováka, natriete ju pastou a posúvate po zúbkoch.

čo chcú mačky pre krajší život

 

9. Prečo kastrovať kocúrov?

Kastrácia zväčša výrazne zníži agresivitu mačiek k ostatným mačkám, aj tendenciu značkovať si teritórium. Znižuje sa tiež riziko genitálnych infekcií, mení sa hladina hormónov a spomalí sa metabolizmus. Kastrovaní kocúrikovia sú poslušnejší, niektoré problémy správania zmiznú doslova cez noc.
Najlepší čas na kastráciu je vo veku štyri mesiace, skôr ako dosiahne kocúr pubertu.
Neskoršia kastrácia znamená tučný kocúr – približne v troch rokoch majú nevykastrované kocúry sklon zaobľovať sa a nafúknu sa im líca.

 

10. Prečo sterilizovať mačky?

Sterilizácia je nutná najmä vtedy, ak nechcete, aby mala vaša mačka mačiatka. Mačky sa týmto zákrokom vyhnú aj chorobám vaječníkov a maternice. A je oveľa menej pravdepodobné, že budú mať nádor prsnej žľazy. Jediná nevýhoda sterilizácie je nárast hmotnosti.
Ideálne je sterilizovať mačku vo veku 6 mesiacov, pred prvou rujou. Keďže takáto mačka nezažila ruju, ich telo je menej stresované ako telo nesterilizovaných mačiek.

keď mačka liečiPrečítajte si tiež
Keď mačka lieči – viete ako funguje felinoterapia?

 

11. Mačky a ľudia

Vedeli ste, že mačky prirodzene priťahujú ľudia, ktorí sú pokojní a tichí? Mačky vo všeobecnosti veľmi neobľubujú dvíhanie a bozkávanie – ak sa aj nechajú zdvihnúť, tak len na chvíľu. Rovnako im prekáža, ak ich privolávame bez príčiny, alebo ak náhle zvýšime hlas.
Nemajú rady, keď im obmedzujeme priestor, slobodu pohybu alebo vyrušovanie pri odpočinku.
Mačky nemajú rady dotyky a hladkanie, keď jedia alebo sa čistia.
Ak ste sa mačky dotkli a ona sa na tom mieste rýchlo olizuje, znamená to, že si cení svoju nezávislosť a chce sa čo najrýchlejšie zbaviť vášho pachu.

 

12. Stojace objekty sú neviditeľné

Vedeli ste, že stojace objekty sú pre mačku neviditeľné? Mačky majú totiž slabý zrak, takže statické predmety nemusia vidieť. No kompenzujú to širokým zorným uhlom, vysokou citlivosťou na svetlo a ostrým sluchom.
Navyše mačky nerozlišujú čiernu a červenú. Zato dobre vnímajú žltú a modrú farbu.

 

Foto: LepšíDeň.sk, Unsplash.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.