Dovolenka so zvieraťom. Praktické tipy, keď cestujete s domácim miláčikom

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Máte doma psíka, mačku, morské prasiatko, škrečka či iné zvieratko, bez ktorého si neviete predstaviť svoju dovolenku? Nemusíte ho hneď odkladať do útulku, psieho hotela, či k susedom.
Dovolenka so zvieraťom nie je nič zložité, ak viete, na čo myslieť a čo všetko zabezpečiť.
Poradíme vám, ako sa na takéto cestovanie pripraviť, čo treba zvážiť a na čo by ste určite nemali zabudnúť – či už pri ceste, ubytovaní, v reštaurácii, alebo počas kúpania v mori.

 

Dovolenka so zvieraťom

Cestovanie s domácim miláčikom môže byť niekedy nočná mora. Tohtoročnú dovolenkovú sezónu trávia mnohí ľudia práve na Slovensku. A tak si svojich zvieracích kamarátov môžu vziať na takúto kratšiu cestu so sebou. A čo dovolenkári, ktorí cestujú k moru autom? Aj tí si so sebou môžu za istých okolností vziať svojho domáceho miláčika. Dlhšia cesta autom nie je však vhodná pre každé zviera a môže ju znášať oveľa horšie, ako sa na prvý pohľad zdá.

S akými domácimi miláčikmi sa dá cestovať na dovolenku a ktoré už treba nechať doma a zabezpečiť si ich stráženie?
„Vo všeobecnosti sa dá cestovať s akýmkoľvek zvieratkom.  Rozdiel je len v tom, ako to zvieratko berie. Napríklad mačky sú radšej vo svojom známom prostredí, lebo sú naň silno naviazané, ale závisí to aj od konkrétneho jedinca. Viac či menej sa dá cestovanie aj “natrénovať”. Ak je ale zviera pri cestovaní vo veľkom strese, radšej ho treba nechať doma,” radí veterinárka Lenka Géhry, ktorá pôsobí v bratislavskom Ružinove.

 

Po Slovensku, či do zahraničia?

kocúr Lojzo cestovanie so zvieratkom

Kocúr Lojzo

Medzi cestovaním po Slovensku a zahraničnou cestou sú určité rozdiely. Na čo si dať pozor a  čo potrebuje majiteľ zvieratka vedieť, ak by si ho chcel zobrať do zahraničia? „Po Slovensku majiteľ zvieratka nepotrebuje k cestovaniu nič špeciálne. Do zahraničia potrebuje spoločenské zviera (pes, mačka a fretka) pas s platnou vakcináciou proti besnote. Niektoré krajiny EÚ potrebujú aj ošetrenie proti Echinokokom, čo poznáme ako odčervenie,“ vysvetľuje ďalej Géhry.

Aj na cestu autom so zvieratkom sa treba pripraviť. Nezabudnite si so sebou do auta vziať misku na čistú vodu, na dlhšiu cestu aj stravu a dôležitá je teplota či prievan v aute. A na akú dlhú cestu sa už neodporúča brať zviera do auta?
„Nedá sa presne určiť dĺžka trvania cesty, ale určite si treba robiť prestávky, aby sa zviera (hlavne psík) vyvenčilo a ponaťahovalo. Hlavne treba zabezpečiť, aby v aute nebolo príliš teplo alebo naopak príliš zima (klíma), prípadne aby zviera nebolo v prievane, na čo sú veľmi háklivé hlavne drobné hlodavce,“ upozorňuje veterinárka.

 

Bezpečnosť v aute

Počas cesty autom nezabúdajte na bezpečnosť, tá je na prvom mieste. Nielen bezpečnosť zvieratka, ale bezpečnosť celej posádky. Nezabezpečené zviera môže totiž ohroziť aj ostatných cestujúcich v aute. Ako bezpečne prepravovať zviera v aute?

„Hlavne treba zabezpečiť jeho bezpečnosť, takže malé zvieratá a mačky v prepravke, prípadne v klietke, ktorá by mala byť nejakým spôsobom zabezpečená a psíky buď v prepravke alebo v kufri auta, kde by mali byť taktiež pripútané. Netreba zabúdať aj na bezpečnosť posádky auta. Nehody sa stávajú, aj keď zvieratko vyruší vodiča tým, že na neho skočí alebo ho ináč obmedzí v riadení vozidla,“ vymenúva odborníčka, na čo všetko treba myslieť v prípade bezpečnosti.

Nielen ľudia, ale aj zvieratká nemusia dobre znášať cestovanie. Čo so zvieratkami, ktoré cestu autom neznášajú práve najlepšie? Môžu pomôcť prípravky na upokojenie, ktoré dostať bežne v lekárni. Dnes už existujú preparáty na upokojenie zvieratka počas cesty. Používajú sa napríklad aj na Silvestra, dodáva Lenka Géhry.

dovolenka so zvieraťom

Kocúr Laslo

 

Cesta vlakom a zviera?

Nie všetci cestujú po Slovensku autom. Mnohí dovolenkári zvolia na svoje putovanie naprieč Slovenskom vlak. Čo v takomto prípade, nechať zvieratko radšej doma?
So psíkmi a menšími zvieratami môžete aj do vlaku, treba však dodržať určité pravidlá. „Menšie zvieratká cestujú vlakom v prepravke a väčšie psíky musia mať náhubok,“ hovorí veterinárka. Každý prepravca môže mať svoje pravidlá, ktoré treba rešpektovať, a preto je potrebné si dopredu naštudovať všetko o preprave zvierat konkrétnym prepravcom.
Napríklad Železničná spoločnosť Slovensko má na svojej stránke prepravný poriadok zvierat, v ktorom vysvetľuje pravidlá, podmienky a cenník prepravy zvierat. Pozrieť si ho môžete TU.

 

Ubytovanie so zvieratkom

dovolenka so zvieraťomUbytovať sa so zvieratkom je dnes už podstatne jednoduchšie ako v minulosti. Stále však platí, že ak plánujete dovolenku aj so svojim domácim miláčikom, tak dopredu si preverte u poskytovateľa ubytovania túto možnosť. Niektoré hotely netolerujú žiadne zvieratká, je ich však celkovo menej. Na problém môžete naraziť aj pri privátnych ubytovaniach v niektorých špeciálnych apartmánoch. Naopak ubytovanie v prírode a v chatkách je takmer vždy možné aj s domácim miláčikom.

Ak si ubytovanie objednávate cez internet, tak pri konkrétnej ponuke ubytovania nájdete informáciu o možnosti ubytovania sa so zvieratkom, môžete si tiež ponuky vyselektovať podľa filtra. Pri menších plemenách psov zasa nemusíte vždy za ubytovanie zvieratka platiť, ale opäť platí zásada – overiť si cenu dopredu. Ceny za ubytovanie zvieratka sa teda líšia, môžu sa pohybovať od 5 – 20 eur/noc, prípadne niektoré ponuky ubytovania vám poskytnú nocľah pre vaše zvieratko zdarma.

Veterinárka si slovenské zariadenia chváli, s nepochopením sa zatiaľ ešte nestretla. „Osobne mám s cestovaním iba dobré skúsenosti. Moje psy cesty autom milujú a zvládajú to bez problémov. Myslím si, že na Slovensku vôbec nie je problém ubytovať sa so psíkom alebo s iným miláčikom. Dokonca chodievame na “chatovačky”, kde je viac psov ako nás ľudí a zatiaľ s tým nikto nemal problém. Boli sme aj v hoteloch a tiež bez problémov. Rozdiel býva len v tom, že niekde za zvieratko platíte a niekde nie,“ hovorí o svojich skúsenostiach bratislavská veterinárka.

 

Ako zbaliť domáce zviera na cestu?

Zvieratko toho veľa nepotrebuje, ale určite sa mu na spoločnú dovolenku zopár vecí zíde. Pribaľte mu jeho obľúbenú hračku či loptičku, nezabudnite na misku na vodu a potravu, dostatok jedla, obojok, vodítko a vhod príde aj uterák či deka. Nikdy neviete, ako vás počasie na dovolenke prekvapí a ak sa chcete vyhnúť zašpinenému kobercu či stenám, tak mať v tomto prípade vlastný uterák napríklad pre psíka sa oplatí. Pre istotu si do batožiny pribaľte aj náhubok a očkovací preukaz, v prípade morčaťa, škrečka či zajačika nezabudnite na vhodnú veľkosť klietky. Ak cestujete s mačkou, tak mačacia toaleta a zásoba štrku je samozrejmosťou.

A čo hovorí veterinárka, na čo by nemal majiteľ určite zabudnúť? „Jedlo… (smiech). Myslím si, že to každý miláčik ocení najviac. Netreba však zabudnúť aj na vodu. Ideálne je mať tiež  lekárničku a nejaké tie lieky prvej pomoci, napríklad pri poštípaní (Zodac…),“ upozorňuje Lenka Géhry. Sóda bikarbóna alebo čierne uhlie zas môže pomôcť psíkovi či mačke pri vracaní.

A čoho by sa mali majitelia určite vyvarovať? Každé zvieratko je iné, ale vo všeobecnosti platí, že je dobré zvieratko uchrániť pred stresom, či už zo samotnej cesty alebo z prehriatia, alebo z cudzieho prostredia, prípadne ľudí.

dovolenka so zvieraťom morča Daisy

Morča Daisy.

 

Dopredu si vyhľadajte veterinára v okolí

Aj počas dovolenky môžu nastať komplikácie či menšia nehoda. A vtedy treba vyhľadať veterinára. Problém môže byť nielen s cudzím jazykom, ale aj s tým, že nepoznáme lokalitu a nevieme, kde veterinára hľadať. Príprava aj v tomto smere sa oplatí. „Myslím si, že poviem za všetkých majiteľov akéhokoľvek domáceho miláčika, že keď sa niečo zvieratku deje, tak by sme sa dohovorili akokoľvek. Hádam aj čínsky. Každopádne je dobré mať plán cesty a aspoň trochu zmapované nejaké väčšie mesto po trase, kde veterinár určite bude,“ radí ďalej zverolekárka, ktorá so svojimi psíkmi cestuje už pravidelne.

A ktoré krajiny sú podľa odborníčky vhodné na vycestovanie so zvieratkom? „Všetky, aj keď ja osobne by som necestovala napríklad lietadlom s väčším psíkom, ktorý už musí cestovať v batožinovom priestore. To by som umrela strachom, ale poznám aj ľudí, ktorí s tým nemali problém. Takže všetko sa dá,“ hovorí Géhry.

dovolenka so zvieraťom

Lenka Géhry v ordinácii.

 

Po plávaní v mori opláchnite labky

Niektoré psy milujú vodu, a tak pobyt pri mori môže byť pre nich o to zaujímavejší.  O tom, či zvládajú práve psy takýto druh dovolenky a či je vhodné ich vziať do takýchto krajín, hovorí aj veterinárka: „ Z mojich skúseností je takýto pobyt vhodný. Ak je pes plavec, tak s najväčšou pravdepodobnosťou nebude mať problém s plávaním v slanej vode, jedine niektoré psíky ju aj ochutnávajú a to potom končí vracaním. Ideálne je psa po kúpaní v mori opláchnuť v sladkej vode, aspoň labky, aby nemal potrebu sa prehnane vylizovať.

Ak sa chystáte so psíkom na pláž, dopredu si naštudujte, ktoré pláže sú prístupne aj pre štvornohých miláčikov. Vyhnete sa tak zbytočným problémom, nepríjemným pohľadom od návštevníkov pláže a v konečnom dôsledku aj možnej pokute.
Čo sa týka reštaurácií – to je už veľmi individuálne. Napríklad v Chorvátsku je veľa reštaurácií, ktoré vám na terase dovolia vstup aj so psíkom. Svoju úlohu tu zohráva aj poslušnosť psíka, aby „neotravoval“ ostatných hostí reštaurácie. Nikdy však nenechávajte psíka v aute samého, na priamom slnku, uviazaného pred vchodom reštaurácie či potravín.

Zvýšená starostlivosť o našich štvornohých miláčikov by mala byť v súvislosti s ich labkami. V lete zvyknú viac trpieť. Spýtali sme sa preto, ako sa starať o psie labky počas leta a čomu sa počas horúcich dni vyvarovať. „Určite treba dávať pozor na horúce chodníky, aby si psík labky nespálil. To je to najdôležitejšie. Spálené labky sa veľmi dlho hoja a je to mimoriadne nepríjemné. Správne je skontrolovať si teplotu chodníka rukou, tak, že na ňom vydržíte mať ruku položenú aspoň päť sekúnd,“ uzatvára veterinárka Lenka Géhry.

terapia zvieratami - pesPrečítajte si tiež
Terapia zvieratami. Ako vám domáci miláčik môže zlepšiť život?

A tip na záver
Ak teda máte doma zvieratko, ktoré by mohlo dovolenku v cudzom prostredí zvládnuť a zároveň si ju užijete aj vy, určite si zoberte so sebou svojho miláčika. Môžete zažiť nezabudnuteľné chvíle a úplne inú dovolenku, na akú ste boli doteraz zvyknutí.
Pri zahraničnej dovolenke si skontrolujte očkovanie vášho zvieraťa a zároveň nezabudnite na pas a zvážte, či zvieratko nebude počas dlhšej cesty autom veľmi trpieť.

Myslite aj na to, že na dovolenke nebudete pravdepodobne sami. Je vaše zvieratko spoločenské, dobre sa znáša s deťmi, inými ľuďmi či zvieratami? Myslite na všetko a v prípade, že by sa vám dovolenka príliš skomplikovala, poproste o stráženie vášho domáceho miláčika rodinu, priateľov alebo si vyberte z ponuky zvieracích hotelov. Ideálne však vyberajte podľa referencií.

Foto: autorka, LepšíDeň.sk


Zdielať

About Author

Martina Baumann

Už odmalička som mala po ruke pero a diár, aby som si zapisovala všetko, čo mi práve napadlo. A už v tom čase som vedela, že keď vyrastiem, tak ma bude živiť práve písanie. Podarilo sa! Najradšej píšem vlastné zážitky z cestovania alebo rozhovory so zaujímavými ľuďmi. Medzitým som stihla vyštudovať žurnalistiku, vyskúšať si prácu v tlačovej agentúre, byť editorkou, redaktorkou, šéfredaktorkou, stať sa PR špecialistkou a vyskúšať si aj hovorcovskú stoličku. Okrem písania mám rada aj našich dvoch kocúrov, psa a slovenské víno. Presne v tomto poradí :-)

Komentáre sú uzavreté.