Cestovanie lietadlom je pohodlný a relatívne rýchly spôsob dopravy, ktorý vás dostane aj na opačný koniec sveta. K plavkám na letnú dovolenku alebo na výlet si určite nezabudnite pribaliť aj dobré cestovné poistenie. Čo sa však týka batožiny, môže to byť trochu zložitejšie, pretože každá prepravná spoločnosť má iné podmienky týkajúce sa príručnej aj podpalubnej batožiny.
Ak sa preto balíte pred cestou na dovolenku do lietadla a nepoznáte váhové a rozmerové limity, prinášame vám niektoré dôležité informácie.
Odlietate z Bratislavy?
Na letisku v Bratislave môžete využiť služby prepravných spoločností Ryanair, Smartwings, Wizz Air a Air Cairo. Každá spoločnosť má trochu iné limity týkajúce sa prepravy batožiny, resp. jej rozmerov a váhového limitu.
Ak letíte s Ryanair, môžete si ako príručnú batožinu zobrať 1 kus batožiny s rozmermi 40 x 20 x 25 cm. Pokiaľ ste si kúpili prioritný nástup do lietadla, môžete si vziať až 2 kusy takejto batožiny alebo batožinu a menší kufrík na kolieskach (55 x 40 x 20 cm).
Podobne je na tom aj spoločnosť Wizz Air. Zadarmo si môžete vziať jednu príručnú batožinu do rozmerov 40 x 30 x 20 cm s hmotnosťou do 10 kg. Pri zakúpení prioritného nástupu máte možnosť vziať si 2 kusy príručnej batožiny.
Spoločnosť Smartwings vám umožní zobrať si príručnú batožinu s hmotnosťou do 5 kg a rozmermi maximálne 56 x 45 x 25 cm. Bezplatne prepravíte aj podanú batožinu, pokiaľ neprekročí hmotnosť 15 kg.
Z Bratislavy do Hurghady sa dostanete so spoločnosťou Air Cairo. V tomto prípade si môžete vziať príručnú batožinu s hmotnosťou do 8 kg a podanú batožinu s hmotnosťou do 30 kg. Ak letíte z iného letiska inou spoločnosťou, môžete si tieto limity overiť na stránke prepravcu alebo letiska.
Čo si zbaliť do príručnej batožiny?
V príručnej batožine by ste mali mať všetky cenné veci, ako peniaze, platobné karty, doklady, šperky, okuliare, kontaktné šošovky, elektroniku a podobne. Teda všetko, čo je zakázané prepravovať v podanej batožine.
Na dovolenku či výlet si, samozrejme, beriete aj hygienické potreby, teda napríklad šampón, zubnú pastu a podobné veci, ktoré sú tou najlepšou poistkou pre všetky prípady. Istotou pre bezpečnosť cestujúcich sú tieto tekutiny, pasty, gély a iné, prevážané v príručnej batožine a v samostatných nádobách s objemom do 100 ml, resp. 100 g. Z dôvodu bezpečnosti musia byť v priehľadnom a opätovne uzatvárateľnom plastovom vrecku, ktoré má kapacitu do 1 litra.
Inou formou istoty by malo byť aj komplexné ročné cestovné poistenie, ktoré si vybavíte rýchlo a online.
Naopak, čo si so sebou do lietadla určite nevezmete, je zapaľovač. Je zrejme jasné, že do lietadla vás nepustia ani s predmetmi, ktoré spadajú do kategórie zbrane, výbušniny, omračujúce zariadenia, predmety s ostrým hrotom, pracovné nástroje, tupé predmety, ktoré môžu spôsobiť zranenie a podobne.
Prečítajte si tiež
Stratili mi alebo poškodili batožinu. Čo mám robiť?
Cestovné poistenie pre svetobežníkov
Milujete cestovanie a spontánne výlety pri objavení lacných leteniek? Ak je cestovanie vaša najväčšia záľuba, cestovné poistenie pre vás nie je nič nové. Najmä pri cestovaní lietadlom sa určite oplatí najvyšší balík poistenia, ktorý okrem poistenia liečebných nákladov, úrazového poistenia, poistenia zodpovednosti či právnej ochrany zahŕňa aj poistenie batožiny a poistenie cestovania lietadlom. Poistenie sa dá uzavrieť online pred vycestovaním, takže všetko vybavíte o niekoľko minút.
Ak ale cestujete častejšie, alebo sa v zahraničí zdržujete aj dlhšie, ako trvá bežná dovolenka, stavte na ročné cestovné poistenie. V AXA takéto poistenie platí 1 rok od začiatku platnosti, takže nejde o poistenie na dobu neurčitú, po roku ho môžete predĺžiť. Výhodou je, že nebudete musieť pred každou cestou uzatvárať nové poistenie a dlhodobé poistenie je aj výhodnejšie.
— PR článok —
Foto: Olena Yakobchuk / Shutterstock.com, Song_about_summer / Shutterstock.com