Mačka, pes, morča… Ako často treba kúpať domáceho miláčika?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Máte domáceho miláčika a riešite hygienu? Ako často kúpať domáceho miláčika? A potrebuje to aj mačka, ktorá sa čistí sama? Môžem použiť aj bežné šampóny na ľudí? Ako postupovať a čomu sa radšej vyhnúť, aby sme svojmu miláčikovi neublížili?
Máme pre vás pár tipov – ako kúpať mačku, psa, ale napríklad aj morča.

 

Ako často kúpať domáceho miláčika?

Niekedy je domáca hygiena zvieratiek doslova tvrdý oriešok. Niektoré to doslova neznášajú, majú z vody panický strach. U iných to ide, ale s ťažkosťami a po kúpaní ste občas mokrejší viac ako váš pes či mačka 🙂 Alebo máte pochybnosti, či to robíte správne – ako my naposledy, keď sme umývali naše morča Daisy.

Frekvencia kúpania je samozrejme individuálna a závisí od čistoty zvieraťa, zdravotného stavu či celkového životného štýlu. Napríklad u psov pokojne stač raz mesačne, inak môžete spôsobiť podráždenie, šupiny alebo plesne.

Psíky

U psov to nemusíme preháňať. Príliš časté kúpanie by im mohlo poškodiť kožu a srsť. Ale v daždivých dňoch, prípadne keď napadne sneh a ten sa začne topiť – vtedy musíte psíka kúpať takmer každý deň. Z dermatologického hľadiska však veterinári odporúčajú kúpať ich čo najmenej, len ak je to nevyhnutné.
Pri kúpeli sa srsť odmasťuje, čo niektoré plemená neznášajú dobre. Preto použite následne premasťovacie prípravky.

 

Mačky

Mačky si môžu vydýchnuť – ich netreba kúpať takmer vôbec, alebo naozaj len ojedinele. Navyše väčšina mačiek vodu doslova neznáša. Mačka je čistotné zviera, o svoju srsť sa neustále stará. Napríklad naše mačky Oga a Guľka takmer vždy po jedle.
Pokiaľ ide o mačku žijúcu v byte, dôkladný kúpeľ nie je de facto potrebný. U mačiek žijúcich vonku ich stačí utrieť mokrou handrou a zvyšok si vyčistí sama mačka. Aj v prípade parazitov stačí aplikovať antiparazitické prípravky, ktoré sa obídu bez umývania.

 

Morča

Ani morčatá netreba pravidelne kúpať, ale občas môžete – napríklad keď napáchnu z nevyčistenej klietky, alebo majú najmä zadnú časť žltšiu od moču. Nikdy nepoužívajte šampón pre ľudí. Morčaťu škodí, svrbí ho pokožka, škriabe si to a môžu vzniknúť kožné problémy. Použite radšej špeciálny šampón pre hlodavce.
Morča po kúpaní vždy dôkladne osušte a môžete ho učesať, aby sa mu neschlpila srsť. Ak uschne, potom sa ťažšie vyčesáva a rozčesávanie môže aj bolieť.

ako kúpať domáceho miláčika - morča Daisy

 

Ako správne umývať?

Takmer vždy si vystačíte iba s čistou teplou vodou, ktorou opláchnete nečistoty. Ak musíte zvieratko umyť dôkladnejšie, určite nepoužívajte šampón pre vás, ale kúpte špeciálny pre zvieratá. Tieto šampóny majú totiž to správne pH, ktoré je ideálne pre pokožku zvieraťa a nebude ho dráždiť a svrbieť.

Vždy šampón dobre opláchnite zo srsti a zvieratko svedomito osušte. Ak by ste nechali zviera vlhké, zvlášť v teplom prostredí hrozí zaparenie pokožky, ktoré môže prejsť do veľmi nepríjemného bakteriálneho zápalu kože. U psích šteniatok zasa hrozí prechladnutie.

Dávajte pozor na uši, do tých by sa nemala dostať voda. Najmä u morčiat, ktoré by dokonca mohli zahynúť. Okolie učí teda umývajte opatrne a po kúpeli dobre osušte uterákom. Niektorí používajú špeciálne kvapky, ktoré preventívne pôsobia proti zápalom a čistia vnútorné ucho od mazu a špiny.

Mačka by sa nemala kúpať pod tečúcou vodou. Nezabudnite jej pred kúpaním vyčesať srsť, inak by sa mohla nepríjemne zamotať. Nepoužívajte na sušenie fén, príliš teplý vzduch môže pokožku veľmi vysušiť a podráždiť.

koberce a chlpy od domácich miláčikovPrečítajte si tiež
8 tipov, ako odstrániť srsť a chlpy od domácich miláčikov.

 

Má vaše zvieratko strach z vody?

Nuž, nie všetci domáci miláčikovia milujú vodu a neraz je to doslova boj kto z koho. Určite nebuďte nikdy násilný, agresívny, či nahnevaní. Choďte na to pomaly a pokojne, prihovárajte sa svojmu miláčikovi (zvieraciemu myslíme J) a dajte tomu čas. Áno, možno nevyjde prvý pokus, ani druhý, ale hrubou silou to určite nedosiahnete, skôr naopak. Postupne zvykajte psa/mačku na vodu. Opláchnite len malú časť tela, motivujte ho, chváľte a odmeňte maškrtou. Podľa odborníkov sa dá takto dosiahnuť u všetkých zvierat, že sa nechajú okúpať a len vo výnimočných prípadoch strach z vody pretrváva dlhodobejšie.

ako kúpať domáceho miláčika - pes

Foto: LepšíDeň.sk, Unsplash.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.