8 tipov, ako odstrániť srsť a chlpy od domácich miláčikov z kobercov

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Jedným z najobľúbenejších interiérových doplnkov súčasnosti sú jednoznačne koberce. Vkusne zútulnia priestor, do ktorého vnesú aj farbu. Okrem estetickej funkcie majú aj viacero praktických výhod. Najmä v zimnom období je nesmierne pohodlné, keď môžeme kráčať po pohodlnom a teplom koberci.
Keď však príde reč na čistenie, odstrániť uviaznuté vlasy či chĺpky zo srsti domácich miláčikov býva vyčerpávajúce. Mnohí z nás sa vidia s vedrom naplneným vodou, ako ohnutí na kolenách kefou drhneme vlákna.
Máme pre vás šikovné tipy, ako si vďaka lacným pomocníkom celú prácu zefektívnite a uľahčíte.

 

Ako vyčistiť koberce od chlpov z domácich miláčikov

Koberce sú štýlovým doplnkom interiéru a treba sa o ne starať. Pravidelné čistenie si však vyžaduje čas a mnohokrát aj premáhanie samých seba. Dostávanie vlasov či srsti z vlákien pomocou čistiaceho prostriedku zriedeného s vodou je azda najzdĺhavejší spôsob. Našťastie, jestvuje niekoľko praktickejších a rýchlejších trikov, ako udržať čistotu kobercov. Ktoré to sú?

vysávač1. Lepiaci valček

Ide o skvelého pomocníka, ktorý dokáže zachytiť vlasy či srsť domácich miláčikov aj z kobercov. Aby ste sa vyhli stálemu odliepaniu použitých vrstiev, najideálnejšou verziou je valček s gélovým povrchom. Niektorí výrobcovia dokonca ponúkajú valčeky s umývateľným povrchom či teleskopickou tyčou, čo je pri čistení kobercov veľmi praktické.

vysávač2. Lepiaca páska

S kúskom širšej lepiacej pásky ovinutej okolo dlane spôsobom, že lepiaca strana bude na vrchu, získate výborný lapač vlasov a srsti. Spôsob čistenia za pomoci pásky je vhodnejší pre malé koberce a rohože.

vysávač3. Topánky alebo papuče

Ak máte obuv s úplne čistými rovnými gumenými podrážkami, môžete vyskúšať nasledovný trik. Po tom, ako navlhčíte podrážky čistou vodou, prejdite sa po znečistenom koberci. Budete prekvapení, koľko nečistôt zachytia. Rovnako účinné sú navlhčené gumené podrážky papúč nosených výhradne len v interiéri.

koberec od domácich miláčikov

 

vysávač4. Stierky na okná

Stierky na okná sú taktiež súčasťou bežných domácností. Ich výhodou je, že sú vyrobené z materiálov, ktoré po navlhčení vodou zachytia vlasy i chĺpky zvierat.

vysávač5. Aviváž

Do fľaše s rozprašovačom naplnenej vodou pridajte približne štvrtinu viečka aviváže. Po pretrepaní niekoľkými strekmi aplikujte na koberec. Po vyschnutí prejdite koberec vysávačom. S avivážou zmiešanou s vodou sa však neodporúča čistiť tkaniny, ktorých výrobca prostredníctvom štítku varuje pred použitím čistiacich prostriedkov.

vysávač6. Prášok do pečiva

Prášok do pečiva má v domácnosti všestranné využitie a funguje aj pri odstránení nečistôt z kobercov. Táto kuchynská prísada totiž z vlasov a chĺpkov absorbuje tuk, čím sa stávajú jemnejšie a dajú sa ľahšie zachytiť. Postup je nasledovný. Práškom sa posype koberec a po krátkej chvíli pôsobenia sa povysáva. Ak ku kypriacemu prášku pridáte aj vonnú esenciu, výsledok bude nielen čistý, ale i voňavý koberec.

sóda bikarbónaPrečítajte si tiež
Sóda bikarbóna a jej 30 užitočných využití.

 

vysávač7. Špongia

Obyčajná pomôcka na čistenie riadu je veľmi účinná aj na údržbu kobercov. Stačí, ak do vedra vody pridáte buď čistič na koberce, alebo trocha saponátu. Špongia vytiahne vlasy i srsť. Pred samotným čistením za pomoci špongie však koberec povysávajte. Čistenie tak bude rýchlejšie a účinnejšie.

vysávač8. Metla na vlasy

Gumenú metlu najčastejšie vídame v kaderníctvach. Gumený materiál vynikajúco zachytáva vlasy, ktoré sa následne veľmi dobre odstraňujú. Metla je tak okamžite pripravená na ďalšie použitie. Keď ňou prejdete po koberci, dobrý výsledok máte zaručený.

Foto: Pixabay.com


Zdielať

About Author

Veronika Oleňová

Láska k písaniu sa u mňa rozvinula na základnej škole. Dnes pôsobím ako redaktorka, ktorá má záľubu v lifestylových témach. Vo voľnom čase sa upínam najmä ku knihám, tie sú pre mňa nekonečnou studnicou prekvapení a zaujímavostí.

Komentáre sú uzavreté.