Domáci miláčikovia slávnych a slávne zvieratá, na ktoré sa nezabúda

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Pes Hačikó, či Lajka, ktorá vyletela do vesmíru. Ovca Dolly, ktorá bola prvým vyklonovaným cicavcom. Či kocúr Larry, vrchný lovec myší na Úrade vlády Spojeného kráľovstva, ktorý žije na Downing Street 10. Poznáte slávne zvieratá? A viete, ktoré slovenské i zahraničné celebrity sa zamilovali do domácich miláčikov?

Mnohé vedecké štúdie dokazujú, že domáce zvieratá zohrávajú významnú rolu už v živote detí, ale aj neskôr v dospelosti. Prispievajú k našej pohode a spokojnému životu. Tím odborníkov zistil, že u dievčat sa vyvinul bližší vzťah k domácim miláčikom ako u chlapcov. Pravdepodobne to súvisí s ich budúcou rolou matky.

Zvieratá tiež pozitívne vplývajú aj na vývin detí s rôznymi poruchami. Keďže zmierňujú úzkosť a znižujú hranicu stresu, sú veľkou oporou mnohých adolescentov, ktorí často prežívajú rôzne nové a nečakané životné situácie, s ktorými sa musia vyrovnávať.

„Zvieratá sú čudné. Psy na teba vzhliadnu zdola. Mačky na teba pozerajú zvrchu. Len prasa sa na teba díva ako na seberovného.“
Winston Churchill

 

Obľúbení miláčikovia?

Čo všetko môže kandidovať na post domáceho miláčika? Doslova akýkoľvek živý tvor, teda: ryby, obojživelníky, plazy, vtáky aj cicavce – čiže všetky stavovce. Stúpa záujem aj o bezstavovce: kôrovce, mäkkýše a hmyz. Nie je výnimkou, že v rodinách chovajú viacero druhov zvierat.

Najobľúbenejším domácim miláčikom je verný priateľ človeka, pes. Za ním nasleduje mačka, ktorá je menej náročná na starostlivosť. Bežne sa chovajú papagáje, akvarijné rybky, zakrslé králiky, morčatá, škrečky a myši, tiež je záujem o obojživelníky a plazy. Stúpa dopyt po neobvyklých exotických domácich miláčikoch, ktoré ste mali možnosť donedávna vidieť len v zoologických záhradách. Napríklad skunk, vodný dráčik, miniprasiatko, leguán alebo ježko.

morčiatka

 

Slávny kocúr na Instagrame

Obľúbení domáci miláčikovia celebrít zapĺňajú stránky časopisov, získavajú pozornosť a priazeň čitateľov. Dokonca disponujú vlastnými profilmi na stránkach sociálnych sietí. Ich obľuba stúpa a množstvo ľudí na celom svete sleduje ich osudy. Stávajú sa akýmsi vzorom a občas aj motívom pre nerozhodných.
Chcem takého psíka, ako má…
Chcem presne takú mačku, ako má… (doplňte si meno celebrity 🙂 )

Viete čo je to antropomorfizmus?
Jednoducho povedané poľudšťovanie, v prípade zvierat môžeme hovoriť aj o prenášaní ľudských vlastností a osobitostí na zvieratá. Od vzniku sociálnych sietí zažíva antropomorfizmus nebývalý rozkvet. Fotografie a videá zvierat vzbudzujú často pocit, že zvieratá myslia a žijú ako ľudia.

Na Facebooku aj Instagrame má svoj profil aj kocúr Belarus, ktorý pochádza zo San Francisca a trpí strabizmom, teda výrazne škúli. Napriek tomu to našťastie neovplyvňuje jeho mačacie videnie, iba jeho vzhľad. Len na Instagrame má okolo 388 000 sledovateľov.

slávne zvieratá

Kocúr Belarus

 

Celebrity a domáci miláčikovia

Mnohé známe osobnosti inklinujú k svojim domácim miláčikom, a tak sa stávajú rovnako slávnymi, ako oni sami. Často podporujú zvieratá z útulku, ktoré si osvojujú a tým dávajú dobrý príklad tým, ktorí zvažujú zaobstaranie zvieratka. Útulky na Slovensku i v zahraničí sú preplnené nechcenými, opustenými a v minulosti týranými zvieratami, predovšetkým psíkmi a mačkami. Preto sa snažia rôznymi spôsobmi apelovať na ľudí, aby si vzali radšej zviera z útulku.

K známym zvieracím záchranárom  patrí na Slovensku napríklad spevák Peter Nagy. Pred niekoľkými rokmi si s priateľkou adoptovali sučku Foxy, ktorá mala jasné príznaky týrania. Dnes je z nej zdravý, sebavedomý a hlavne šťastný psík, ktorí si užíva lásku a pozornosť svojich majiteľov.

Sisa Lelkeš Sklovská miluje mačky odmalička. Považuje ich za úžasné tvory a občas k nim doladí aj svoje oblečenie.
Aj speváčka Dara Rolins je milovníčkou štvornohých kamarátov a spolu s dcérou Laurou sa stará o rozkošnú fenku Foxy.
Líder kapely Elán Jožo Ráž je vášnivým psíčkarom a podľa jeho slov má rád zvieratá preto, že nič nepredstierajú.
Veľkým koníčkom MMA bojovníka Karlosa Terminátora Vémolu je chov exotických zvierat. Uprednostňuje vodné živočíchy a rád sa s nimi pochváli na sociálnych sieťach. Uňho doma nájdete žraloky i krokodíla, no tiež levicu aj klokana.

Pes Foxy Petra Nagya

Pes Foxy Petra Nagya

 

Zahraničné celebrity

Elvis Presley a šimpanz

Elvis Presley a šimpanz Scatter

Zo zahraničných osobností sa svojou láskou k zvieratám, predovšetkým k mačkám,  netají slávny a mimoriadne úspešný celosvetovo obľúbený spevák Ed Sheran. Krásna herečka Drew Barrymore za svoj život údajne zachránila viac ako desať zvierat. Populárny herec Zac Efron si v roku 2019 adoptoval fenku amerického pitbulteriéra menom Maca, ktorá už čakala na uspávaciu injekciu. Aj herečka a speváčka Selena Gomez miluje psov a domov darovala spolu už siedmim adoptovaným zvieratám.

Ak sa pozrieme späť do minulosti, tak aj Elvis Presley – kráľ rokenrolu, mal mnoho zvierat, ale najviac miloval svojho šimpanza Scattera. Prílišné rozmaznávanie a tiež alkohol (obľúbil si rum, ktorý dostával za odmenu) ho však zmenili na nezvládnuteľné zviera. Nakoniec chradol v klimatizovanej klietke, do ktorej musel byť zatvorený.
Francúzska herečka Brigit Bardot sa preslávila ako milovníčka mačiek a tiež ako veľká bojovníčka za práva zvierat.

 

Majú priveľa peňazí a nevedia, čo s nimi?

Nie každý však chce zvieratko z útulku a môže zatúžiť aj po drahšom zvieratku s rodokmeňom. Nemusíme mu to hneď zazlievať, pretože pri takomto výbere je zväčša možné vopred poznať fyzické a predpokladať povahové vlastnosti zvieraťa. Ak má niekto záujem o konkrétne plemeno, má k tomu asi aj logický a citový dôvod. Preukaz pôvodu zaručuje viac vecí, nielen prestíž a vstupenku na rôzne súťaže a výstavy.

Známym osobnostiam je často vyčítané, že si vyberajú drahé exotické zvieratá preto, lebo už nevedia čo s peniazmi. Dôležité však je, či im zabezpečujú adekvátne životné podmienky a starostlivosť, akú si konkrétne druhy vyžadujú. Občas sa stane, že dostanú exotické zviera ako netradičný dar od svojich priateľov či priaznivcov. Ak si s ním nevedia poradiť, jednoducho ho darujú niektorej zoologickej záhrade, kde sa oň dokážu náležite postarať.

Ed Sheeran slávne zvieratá

Ed Sheeran a jeho mačací miláčik

 

Slávne zvieratká

Ďalšou zaujímavou skupinou sú zvieratá, ktoré sa preslávili bez toho, aby mali slávnych majiteľov. V minulosti si získavali pozornosť verejnosti svojimi odvážnymi činmi, vernosťou svojmu majiteľovi, či tým, ako poslúžili vedeckým účelom.

Pes Lajka, ktorý sa dostal do vesmíru, bol odchytený na jednej z moskovských ulíc, kde sa potuloval. Lajku vzali do výskumnej stanice, kde s ňou boli ďalšie dva psy, Albina a Muška. Všetky tri psíky mali pouličný pôvod, vek medzi 3-6 rokov a ideálne miery, teda menší vzrast a váhu do 7 kg.

3. novembra 1957 sovietska umelá družica Zeme Sputnik 2 vyletela na obežnú dráhu do vesmíru. Po šiestich hodinách od štartu Lajka, túlavá sučka kríženca huskyho a teriéra, ktorú nakoniec z troch psíkov vybrali, umrela. Jej telíčko lietalo vesmírom ešte pol roka, kým sa Sputnik 2 rozpadol a zhorel, čo bolo 14. apríla 1958. Lajka bola prvá živá bytosť, ktorá sa dostala na obežnú dráhu Zeme. Už pri štarte sa vedelo, že Lajka zahynie a neskôr zhorí, pretože návrat na Zem nebol možný. Lajka podľahla veľkému stresu a prehriatiu. Jej tep po vzlete dosahoval 240 úderov za minútu.

Pes Lajka slávne zvieratá

Pes Lajka

 

Šimpanz Ham a pes Hačikó

31.januára v roku 1961 si drobný šimpanzí samček Ham obliekol pretlakový oblek, na čo sa pripravoval celé dva roky. Trénovali ho pracovníci Hollmanovho leteckého centra v Novom Mexiku, aby dokázal reagovať na zvukové a svetelné signály. Jeho let v kapsuli sa skončil uprostred Tichého oceánu, našťastie statočné zvieratko pád prežilo. Do vesmíru sa však Ham už radšej nikdy nevrátil.

Pes Hačikó bol stelesnením najväčšej lásky a oddanosti, akej je zviera schopné voči svojmu človeku. Desať rokov Hačikó čakával deň čo deň pred vchodom do železničnej stanice Šibuja v japonskom Tokiu a čakal na príchod svojho zosnulého pána, profesora Elizabera Uena. Jedného dňa ho tam našli mŕtveho.
V súčasnosti vstup do železničnej stanice stráži socha zlatohnedého psa plemena akita inu ako memento oddanosti a absolútnej lásky. Tento príbeh bol aj sfilmovaný a mnohí ľudia zatúžili vlastniť toto plemeno. Je to pes verný, inteligentný a málo šteká. Je tiež mimoriadne tvrdohlavý a neplatí naňho tvrdé zaobchádzanie.

 

Aj francúzska novinárka, scenáristka a bojovníčka za práva žien Margaret Durandová mala domáceho maznáčika – levicu, ktorej dala meno Tiger, čím poukázala na svoju záľubu v paradoxoch. Levicu dostala ako dar od guvernéra francúzskej Západnej Afriky ako maskota pre svoju politickú kampaň v roku 1910. Jej kandidatúra do parlamentných volieb bola zamietnutá, no levica jej ostala. Svoju levicu vodila na vôdzke po parížskych uliciach, ona si pyšne vykračovala a nijako sa pri prechádzke neobmedzovala.

„Zo všetkých tvorov, ktoré Boh stvoril, sa len jeden jediný nemôže nikdy stať otrokom. Je ním mačka.“
Mark Twain

 

Slávne zvieratá a zvieratá slávnych

 „Jedna mačka nevyhnutne vedie k ďalšej…“ to sú slová svetoznámeho spisovateľa, držiteľa Nobelovej ceny za literatúru, Ernesta Hemingwaya. Vravieval tiež, že domov bez mačiek je veľmi opusteným miestom. Slávny spisovateľ veľmi obdivoval tieto hrdé a pyšné zvieratá.

Vo vydavateľstve Albatros vyšla v roku 2019 kniha autorky Štěpánky Sekaninovej pod názvom „Slávne zvieratá a zvieratá slávnych“. V knihe sa dočítate o rôznych druhoch zvierat, ktoré sa stali miláčikmi známych a slávnych osobností. Žiaľ, život v zajatí sa im stal často osudným a umierali predčasne za rôznych okolností.
Knihu Slávne zvieratá a zvieratá slávnych ilustrovali známi českí aj slovenskí výtvarníci a výtvarníčky.

A propos, zvieratá obsadzujú aj priečky slávnej Guinessovej knihy rekordov za svoje najväčšie miery (váhu, dĺžku tela, chvosta alebo parožia) tiež za triky, ktoré ovládajú, či svoju popularitu na sociálnych sieťach.

Láska k zvieratám
Prečo vlastne tak veľmi túžime po domácich miláčikoch? Pretože potrebujeme, aby nás niekto bezpodmienečne miloval. Každá ľudská bytosť potrebuje lásku, pochopenie a vernosť. Rozumieť si s niekým aj bez slov a mať po svojom boku niekoho, kto prišiel na svet, aby nám ho urobili krajším a príjemnejším.
Navyše existuje aj terapia zvieratami, pri ktorej vám domáci miláčikovia zlepšujú život v mnohých smeroch.
A tiež, neraz nás niečo nové naučia.
Preto zvieratá tak  často držíme v našom láskyplnom zajatí…

Celebrity ukazujú svojich domácich maznáčikov:

 

Zdroj: Štěpánka Sekaninová: Slávne zvieratá a zvieratá slávnych
Foto: Wikimedia.org, Instagram, Pixabay.com, Japantravel.com, Pinterest.com, Kozmonautika.sk


Zdielať

About Author

Lenka Ménová

Volám sa Lenka Ménová a mojim rodiskom i súčasným bydliskom je východ Slovenska. Som absolventkou FF PU v Prešove, odbor Masmediálne štúdiá. Medzi moje koníčky patrí v prvom rade tvorba (nielen) pre deti - píšem básničky, pesničky, rozprávky a príbehy. Fascinuje ma živá i neživá príroda a venujem sa tvorbe miniature gardens. Kreatívne varenie je moja veľká záľuba - inšpirujem sa predovšetkým tradičnou ruskou, poľskou, balkánskou, francúzskou a talianskou kuchyňou. Okrem mojich štyroch detí mi robí radosť kocúr Merlin a andulky Harry a Yella.

Komentáre sú uzavreté.