Terapia zvieratami. Ako vám domáci miláčikovia môžu zlepšiť život?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Hovorí sa, že pes je najlepším priateľom človeka. Nech urobíte čokoľvek, vždy, keď sa vrátite domov z práce, privíta vás vrtiac chvostom a zaplaví vás nekonečným množstvom bezpodmienečnej lásky. Každý majiteľ domáceho miláčika vie, že nielen psík ale akékoľvek iné zvieratko, ktoré s vami žije v jednej domácnosti, sa do srdca zapíše už navždy. Nezáleží na tom, či chováte psa, mačku alebo papagája. Človek si so zvieraťom dokáže vytvoriť jedinečné puto.
Vedeli ste však, že zvieratko nie je len skvelý priateľ a spoločník, ale môže byť zároveň aj terapeutom? Takým malým, chlpatým, nemým doktorom? Áno, volá sa to animoterapia, čiže terapia zvieratami. Napríklad už spomínaná canisterapia (s pomocou psíkov), hipoterapia (kone), či felinoterapia (mačky).

Liek na izoláciu a osamelosť
terapia zvieratami papagájNejeden z nás bol v súčasnej situácii nútený izolovať sa od okolia. Táto nepríjemná situácia má však aj svoje pozitíva. Napríklad, ak ešte domáceho miláčika nemáte, práve teraz je ideálny čas na to, aby ste si jedného či dokonca dvoch adoptovali. Inokedy totiž každé ráno musíme odchádzať do práce a do školy, v súčasnosti však mnohí z vás pracujú z domu.
Nový člen domácnosti sa teda oveľa ľahšie adaptuje na nové prostredie a užije si viac z vašej pozornosti, ako keby ste boli každý deň v práci mimo domova. Ako sme už spomínali, zvieratko poslúži nielen ako skvelý spoločník, ale v náročných chvíľach aj ako terapeut.

 

Prítomnosť domáceho miláčika vplýva pozitívne

Ako informuje portál The Guardian, už desaťročia je známe, že prítomnosť domáceho miláčika má na človeka nesmierne pozitívny vplyv. Redukuje pocit osamelosti, úzkosti, zlepšuje náladu a prinúti človeka lepšie si usporiadať svoj deň. Vzhľadom na to, že zvieratko potrebuje pravidelnú starostlivosť, je potrebné ho pravidelne kŕmiť, venčiť a venovať sa mu.
Aj to je nesmierna výhoda, ak totiž nebývate v rodinnom dome a nemáte možnosť ísť na dvor či do záhrady, psík vás niekoľkokrát denne vytiahne na prechádzku. Či je pandémia alebo nie. K tomu, aby sme si udržali nielen fyzické, ale aj psychické zdravie predsa potrebujeme byť aktívni.

Okrem toho, zvieratá pôsobia ako skutoční, odborne vycvičení terapeuti. Pomáhajú ľuďom zvládať úzkosť a dokonca navštevujú aj nemocnice, kde pacientom zlepšujú náladu a pomáhajú im vyrovnať sa s ochorením. Dokonca, môžu pomôcť aj deťom s problémami v učení alebo v správaní a pomáhajú lepšie zvládať hnev a iné negatívne emócie. Napríklad, ako uvádza portál Daily Infographic, mačacie pradenie má schopnosť človeka okamžite upokojiť a zredukovať stres.

Nezáleží však na tom, či je vaše zvieratko profesionálne trénované, terapeutický účinok je citeľný aj bez toho. Stačí, ak zvieratko pohladkáte, objímete, pokúsite sa ho naučiť nejaký nový trik alebo sa s ním budete hrať.

terapia zvieratami - mačka

 

Zvieratko je nielen spoločník, ale aj terapeut

Profesionálna práca so psíkom sa nazýva canisterapia. Tú môže vykonávať akýkoľvek pes. Nezáleží na tom, či je to labrador alebo mopslík. Domáci miláčikovia majú totiž akýsi šiesty zmysel, vďaka ktorému vedia vycítiť, v akom rozpoložení sa ich majiteľ práve nachádza a reaguje na jeho potreby.
Napríklad, pes porozumie niekoľkým slovám, rozozná tón vášho hlasu a pohľadom na vás sa snaží vašu náladu a správanie dešifrovať. Okrem toho, jednou zo základných ľudských potrieb je dotyk a kontakt a domáci miláčikovia môžu túto potrebu naplniť. Stačí teda ak domáceho miláčika pohladkáte či ináč s ním nadviažete kontakt.

pes je guruPrečítajte si tiež
Pes vás naučí, ako môžete žiť ešte lepšie.

Ako uvádza portál Helpguide, je vedecky dokázané, že či už vlastníte mačku alebo psa, hra s domácim miláčikom zapríčiní, že sa vám do tela vyplaví serotonín a dopamín. Tieto hormóny sú zodpovedné za pocit šťastia a uvoľnenosti.
Okrem toho, majitelia domácich zvierat nad 65 rokov navštevujú lekára o 30% menej a majú nižší krvný tlak či hladinu cholesterolu. Ako sme už spomínali, nemusí to byť len pes alebo mačka. Z fyzických a psychologických benefitov sa môžu tešiť aj majitelia morčiat, škrečkov či dokonca aj rybičiek. Pozitívny vplyv na človeka môže mať totiž napríklad aj pozorovanie pohybu zvierat v akváriu.

Pýtate sa, ako vám môže pomôcť akvárium plné rybičiek, ktoré sa veru hladkať nedajú? Zvieratá, medzi nimi aj ryby, nám pomáhajú sústrediť sa na prítomnosť. Zviera totiž nezaujíma, čo sa dialo včera a ani sa neobáva o budúcnosť. Žije v prítomnosti a teší sa zo spoločnosti svojho majiteľa. Domáci miláčikovia nám pomáhajú uvedomiť si, že dôležitá je prítomnosť a schopnosť užívať si daný moment.

 

Terapia zvieratami – ako to pomáha?

terapia zvieratami - kôň Aké zvieratká nám teda ešte môžu pomôcť?
Značnej popularite sa teší napríklad hipoterapia, teda liečba prostredníctvom koní. Je to veľké zviera a ak sa ocitnete v jeho prítomnosti, je potrebné, aby ste mu venovali celú vašu pozornosť. Je preto jednoduché aspoň na chvíľu zabudnúť na iné trápenia. Okrem toho, starostlivosťou nielen o kone, ale trénovaním akéhokoľvek iného zvieratka sa učíme trpezlivosti a zároveň podporujeme svoje sebavedomie.

Pomôcť môžu aj malé zvieratká, ako sú napríklad králiky, morské prasiatka, škrečky či papagáje. Napríklad, o papagájoch je známe, že sú schopné vysokej úrovne empatie a ich emocionálna podpora môže byť neoceniteľná. Starostlivosť o ne je neraz jednoduchšia ako starostlivosť o mačku či psa, prináša však rovnaké benefity, ako v prípade väčších zvierat. Obávať sa nemusia ani tí, čo majú alergiu na srsť. Ako ideálny domáci miláčik a pomocník v ťažkých časoch môže poslúžiť napríklad aj plaz.

Samozrejme, domáci miláčik nie je len zábavka, ale záväzok na celý jeho život. Je preto dôležité zvážiť všetky svoje možnosti, najmä však to, či sme schopní sa o zvieratko postarať tak, ako to potrebuje.

Zdroj: Eduworld.sk, Helpguide.org, Wideopenpets.com, DailyInfographic.com
Foto: Pixabay.com, Unsplash.com


Zdielať

About Author

Petra Sušaninová

Komentáre sú uzavreté.