Mak-up pod rúškom. 4 užitočné tipy a rady ako sa vyhnúť podráždenej pleti

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Rúška sa stali súčasťou našich životov. Nosíme ich už niekoľko týždňov a tak skoro sa ich asi nezbavíme. Sú dôležitou ochranou pred koronavírusom a súčasná situácia spravila z rúšok chtiac-nechtiac nevyhnutný módny doplnok.
Pri starostlivosti oň však netreba zabúdať ani na to, čo je pod ním. Veď ženy odnepamäti hľadali cestu ako sa skrášliť. Tak prečo nie dnes? Ako teda ladiť make-up pod rúškom? Na čo myslieť?

Make-up pod rúškom. Áno či nie?
To je prvá a základná otázka – oplatí sa vôbec robiť make-up pod rúškom, keďže ho nie je vidno? Stojí to za námahu? Väčšina odborníkov na pleť sa teraz zhoduje na tom, že pri nosení rúška je dobré nechať pokožku od líčenia oddýchnuť.
Čo ale v situácii, keď si to naša práca alebo denný program vyžaduje? S rúškom sa dostanete do práce, ale v kancelárii si ho môžete dať dolu a možno budete mať skype call, či videohovor cez zoom. A aj tam chcete vyzerať dobre, nie?
Ponúkame vám krátky návod ako zostať upravená aj počas pandémie a pri nutnosti zakrývať si tvár.

 

Podráždená pokožka pod rúškom

mejkap pod rúškomDlhodobé nosenie rúška nám môže spôsobiť aj určité problémy s pleťou, pokožkou, takže nezaškodí niekoľko dobrých rád.
V prvom rade dezinfikujte rúško pravidelne, alebo ho meňte za nové. Najúčinnejšia dezinfekcia je v rúre na pečenie. Predhrejte ju na 80 stupňov a vložte dnu rúško na pol hodiny. Zničí to vírusy.
Tiež môžete rúško vydezinfikovať sprejom s alkoholom, ale dôkladne a rovnomerne.
Látkové rúško je tiež dobré vyvariť alebo vyprať pri teplote vyššej ako 70 stupňov.

Kožní lekári už majú viacero prípadov, že sa ľuďom tvoria pod rúškami drobné infekcie, najmä okolo úst. Dôvodom je staré rúško, neprané, nedezinfikované. Pod rúškom sa totiž viac potíme a čím bude teplejšie, tým to bude horšie. Lepšie sú teda papierové, chirurgické rúška ako látkové.
Ak sa vám objaví začervenanie okolo úst, malé vyrážky, podráždená pokožka, dobre si dané miesto umyte a vydezinfikujte. Môžete použiť zinkovú pastu, prípadne aloe vera, čajovníkový olej, či detský púder. Pri ťažšom priebehu sú podľa dermatovenerologičky Michaely Dubčekovej potrebné antibiotiká alebo vyhľadať dermatológa.

 

4 tipy pre make-up pod rúškom

Vo všeobecnosti platí, že ak nosíte častejšie a dlhšie rúško, čistite si pleť minimálne dvakrát denne, pokojne viackrát. Výživný krém nahraďte radšej hydratačným, ktorý obsahuje kyselinu hyalurónovú, vitamín E, panthenol alebo aloe vera. V noci pleť regenerujte a doprajte pleti sérum, masku i pleťovú vodu, ktorej používanie by malo byť samozrejmou súčasťou bežnej starostlivosti o pleť. Tá má štandardne 4 kroky: čistenie pleťovým gélom alebo mliekom, tonizácia pleťovou vodou, hydratácia denným krémom a výživa/regenerácia nočným krémom.

ikona rúško1.tip – nezabúdajte na hydratáciu

 Nosenie rúška je tou najzákladnejšou ochranou, akú svojmu okoliu môžete dopriať. Jeho dlhodobý kontakt s pleťou vám však robí aj jednu medvediu službu. Často spôsobuje podráždenie pokožky a jej vysúšanie. Preto, kým siahnete po „farbičkách“ najprv jej dodajte bohatú dávku hydratácie v podobe séra a kvalitného denného krému. Pokožka pod rúškom sa totiž nadmerne vysušuje.

 

ikona rúško2.tip – vyberajte kvalitné produkty

 Príroda má hrať prím nielen vo vašom jedálničku, ale aj pri výbere kozmetiky. Make-up na báze prírodných zložiek je k pleti priateľskejší, menej ju zaťažuje a viac chráni. Pri voľbe krycieho krému voľte ľahšie textúry, pod ktorými bude môcť pokožka dýchať.

 

ikona rúško3.tip – zamerajte sa na oči

 Najväčším hendikepom a zároveň výzvou týchto dní je urobiť si také líčenie, ktoré aj bude vidieť. Rúško nám musí zakrývať ústa aj nos. Veľa možností nám teda nezostalo.
Inšpirujte sa ženami z iných kultúr, ktoré si tvár zakrývajú bežne. Sústreďte sa na oči a zvýraznite na nich to najkrajšie. Nezabudnite ani na úpravu obočia. Konečne máte dôvod naučiť sa dymové líčenie alebo prácu s očnými linkami.

ktoré rúško je účinnéPrečítajte si tiež
Ktoré rúško je účinné a ochráni ma?

 

ikona rúško4. tip – nepodceňujte záverečnú starostlivosť

Tento bod sa oplatí dodržiavať bez ohľadu na to či ste sa líčili pod rúško alebo nie. Kvalitné odlíčenie je alfa a omega zdravej a krásnej pleti. Každý make-up musí ísť dole najneskôr večer pred spaním. Vyčistenú pleť poctivo zhydratujte a ošetrite vyživujúcim regeneračným krémom.

 Foto: Pexels.com


Zdielať

About Author

Nikoleta Straková

Copywriterka a blogerka, milovníčka voňavej kozmetiky a dlhého spánku. Má rada koláče a spokojných klientov. Baví ju robiť svojimi textami ľuďom lepší deň :-)

Komentáre sú uzavreté.