Páči sa vám detská móda, ktorá kopíruje oblečenie pre dospelých? Toto vás možno prekvapí

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Vkus mamičky sa prejaví aj v tom, ako oblieka svoje dieťa. Na detskom oblečení sa vám môžu páčiť triezve farby a vzory, alebo naopak, dievčatko obliekate výhradne do ružovej, a pred jednofarebnou chlapčenskou mikinou uprednostníte tú s motívom Angry Birds. Dôležité však je, že máte na výber. Nebolo to tak vždy a v minulosti detská móda prakticky neexistovala.

Pri kúpe detského oblečenia určite prihliadate predovšetkým na jeho dve základné vlastnosti – pohodlnosť a praktickosť. Samozrejme, že na slávnostnú príležitosť rady vyparádite svoju princeznú do pekných šiat, pekné šaty však neznamenajú automaticky stratu pohodlia. A ak máte chlapca, možno občas závistlivo pokukujete na dievčenské oblečenie v susedných regáloch, pretože je tam oveľa väčší výber. V porovnaní s minulosťou sa však nemôžeme sťažovať.

 

Ako to bolo kedysi?

Spomínate si na ani nie tak dávne obdobie, keď obchody s detským oblečením ponúkali dva typy teplákov či šiat a nosili sme ich všetci? Ak mamičky chceli svoje deti parádiť, neostávalo im nič iné, než siahnuť po šijacom stroji, háčiku alebo ihliciach. Ale poďme ešte ďalej…

Postoj k deťom bol v minulých storočiach výrazne odlišný ako dnes. Dieťa sa pokladalo za malého dospelého a nikto sa príliš nezaoberal tým, čo má na sebe oblečené, či sa mu oblečenie páči alebo je pre neho komfortné.

Až do konca 18. storočia sa deti obliekali presne tak ako dospelí. Chudobnejším deťom mamička skrátila svoju sukňu alebo otcovu košeľu. Voľné tuniky nosili mladšie i staršie deti bez ohľadu na to, či išlo o dievča alebo chlapca. Do istého veku sa pri obliekaní nerozlišovalo pohlavie.
Praktické oblečenie pre najmenších – dupačky – nahradzoval kus látky ovinutý okolo dieťaťa. Deti z bohatších aristokratických rodín, kde si mohli dovoliť krajčírku, boli na tom oveľa horšie. O nejakom pohodlí sa totiž nedalo ani uvažovať. A teda, keď v dámskej móde dominovali korzety, nosili ich už aj sedemročné dievčatá. Dievčenské i chlapčenské oblečenie bolo napodobneninou oblečenia pre dospelých do posledného detailu.

udržateľná módaPrečítajte si tiež
Viete nakupovať rozumne? Ako sa vás týka udržateľná móda?

 

Detská móda inšpirovaná dospeláckou

Asi pred dvesto rokmi sa začali vyrábať odevy určené konkrétne pre deti – v rôznych veľkostiach, v jasnejších farbách, typických pre to-ktoré pohlavie, a najmä pohodlnejšie. Neboli to síce zatiaľ detské mikiny a tepláky ako ich poznáme dnes, ale oblečenie sa začalo prispôsobovať rôznym aktivitám. Vyrábali sa špeciálne kostýmy určené na plávanie, lyžovanie, jazdu na koni, gymnastiku a pod. Postupne začali vznikať špecializované predajne s detským oblečením. Zo súčasného pohľadu, naozaj moderne začalo vyzerať oblečenie pre deti až po druhej svetovej vojne.

Či sa vám to páči alebo nie, a aj keď ste o tom možno nevedeli, dospelácke prvky sa v detskom oblečení objavujú odjakživa. Hravosť, pohodlnosť a praktickosť prišli až neskôr. Ale ako sme už spomínali, máte na výber…
Momentálne je detská móda samostatnou a vážnou súčasťou módneho priemyslu. Na dizajnové, slávnostné i voľnočasové oblečenie pre deti sa zameriava napr. španielska značka Mayoral.

— PR článok —
Foto:  Dreamstime.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.