Kúpele Sliač patria medzi najvýznamnejšie kúpele na Slovensku. Sú známe svojou unikátnou minerálnou vodou, ktorá je prirodzene teplá a obsahuje oxid uhličitý.
História kúpeľov siaha až do 13. storočia, pričom najväčší rozmach zažili v 19. a 20. storočí. Navštevovali ju aj známe osobnosti politiky, či literatúry – nižšie nájdete niekoľko mien. V posledných rokoch tam zažili mnoho problémov, no Sliač má rozhodne potenciál stať sa jedným z najprestížnejších kúpeľných miest v strednej Európe. Vďaka unikátnej minerálnej vode a nádhernému prírodnému prostrediu, i architektúre.
Kúpele Sliač
Najstaršia písomná zmienka o minerálnych prameňoch v Sliači je z roku 1243 z obdobia vlády Bela IV. Hlavný kúpeľný dom postavili v rokoch 1925 – 1931 v štýle funkcionalizmu a dodnes patrí k architektonickým skvostom Slovenska. Okolie kúpeľov tvorí rozsiahly park s exotickými drevinami a krásnym výhľadom na rieku Hron.
Kedysi niektoré z prameňov považovali za škodlivé, kvôli výparom z vôd. Je doložené, že usmrtili vtáctvo a drobné zvieratá, no ľudia si neskôr všimli, že voda z prameňov má aj blahodarné účinky.
Až v 18.storočí dokázal Matej Bel, že samotná voda nie je škodlivá, ale plyn, ktorý sa z vody uvoľňuje. Myslel si, že je to síra, resp. sírovodík, ale až v devätnástom storočí prišli ľudia na to, že oxid uhličitý je ten plyn, ktorý zvieratá a vtáky usmrcuje, vysvetlila Henrieta Luptáková v relácii Slovensko v obrazoch.
Liečivá a výnimočná voda
Sliač je jediné kúpeľné miesto v Európe, kde sa využíva prírodná minerálna voda s vysokým obsahom oxidu uhličitého, ktorá nie je chemicky upravovaná. Voda vyviera s teplotou 33 °C, čo umožňuje jej priame využitie v liečebných kúpeľoch bez potreby zahrievania.
Táto voda pomáha pri kardiovaskulárnych ochoreniach, vysokom krvnom tlaku, problémoch s pohybovým aparátom a tiež pri regenerácii po operáciách.
Oxid uhličitý je základom kúpeľnej liečby a považuje sa za poklad. V jediných kúpeľoch na Slovensku sa uvoľňuje spolu s vodou priamo zo žriedla a aby mohli pacienti a návštevníci bezpečne užívať túto liečivú silu vody, oxid uhličitý sa odfiltruje ešte predtým, ako sa voda dostane na povrch.
Najvyššie položený prameň sa nachádza vo výške 348 metrov nad morom. Nesie meno po Milanovi Rastislavovi Štefánikovi a táto voda je naozaj mimoriadne chutná. Má okolo 12 stupňov Celzia a obsahuje aj železo a kremík.
Železo je výborné pri chudokrvnosti, nechutenstve, dokonca pri dlhšom užívaní aj ako prevencia pri osteoporóze. Ateroskleróze.
Nemali by ste však vypiť viac ako 1,5 litra tejto vody denne.
Liečivé účinky
Kardiovaskulárny systém – znižuje krvný tlak, zlepšuje činnosť srdca a ciev.
Cievne ochorenia – pomáha pri ateroskleróze, poruchách prekrvenia končatín.
Metabolické poruchy – priaznivo pôsobí pri cukrovke a vysokom cholesterole.
Pohybový aparát – uvoľňuje svaly, zlepšuje regeneráciu po úrazoch a operáciách.
Stres a nervový systém – relaxačný účinok, znižuje stres a únavu.
Významné osobnosti, ktoré navštívili Sliač
- František Jozef I., rakúsko-uhorský cisár sa tu liečil v 19. storočí.
- Božena Němcová na Sliač prišla dvakrát, aby práve tu počúvala a zozbierala najkrajšie slovenské rozprávky.
- Ľudovít Štúr, slovenský národný buditeľ a politik.
- Andrej Sládkovič, evanjelický kňaz, básnik, kritik literárnych a dramatických prác, publicista a prekladateľ.
- Pavol Országh Hviezdoslav, básnik, dramatik, člen Revolučného Národného zhromaždenia ČSR a čestný predseda Matice slovenskej.
- Tomáš Garrigue Masaryk, prvý československý prezident, tam absolvoval pobyt.
- Edvard Beneš, ďalší československý prezident, ktorý často navštevoval Kúpele Sliač.
- Ľudmila Podjavorinská hľadala v kúpeľoch oddych a relax.
- Gottwald a Brežnev – kúpele boli populárne aj medzi komunistickými lídrami.
Prečítajte si tiež
Ktoré kúpele na Slovensku si vybrať?
Lokalita, zloženie vody a liečivé účinky.
Srdiečkové cesty pre turistov
V prostredí kúpeľov Sliač sa nachádzajú aj takzvané srdiečkové cesty. Počet srdiečok označuje náročnosť a dĺžku turistickej trasy.
Trasa s 1 srdiečkom má 2400 metrov, s 2 srdiečkami takmer 5 km a troj-srdiečková už má skoro šesť kilometrov. Čiže môžete si vybrať podľa kondičky alebo času, ktorú si zvolíte.
Názov srdiečkové trasy súvisí s minulosťou. Keď sa v Sliačskych kúpeľoch ako jediných na Slovensku liečili najmä ľudia so srdcovo cievnymi ochoreniami, pacientom ordinovali aj pohyb v prírode pod dohľadom lekárov a fyzioterapeutov. A tak chodili na rôzne túry.
Zdroj a foto: LepšíDeň.sk, kupelesliac.sk