Vrbové – slovenská Pisa a rodisko dvoch kráľov

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Mesto Vrbové leží na úpätí Malých Karpát neďaleko Piešťan. Môže sa pochváliť viacerými zaujímavosťami – nielen šikmou vežou, ale aj tým, že je rodiskom dvoch kráľov. Kráľa Madagaskaru Mórica Beňovského a futbalového kráľa Slovenska Jozefa Adamca 🙂

 

Vrbové – slovenská Pisa

Vrbové na mapeVrbové má približne 5600 obyvateľov a prvá písomná zmienka pochádza z roku 1113. Oslobodenie od mýta a tridsiatku (cla) cisárom Žigmundom v roku 1437 pomohlo jeho rozvoju, neskôr sa z Vrbového stalo remeselnícko-obchodné centrum širšieho okolia.

Vrbové v závetrí Malých Karpát je tak trošku ukryté pred motoristami smerujúcimi po diaľnici D1 z Bratislavy do Žiliny. Na úrovni výjazdu do Piešťan možno odbočiť aj do Vrbového a približujúc sa k jeho námestiu hneď uvidíme aj šikmú vežu kostola, ktorá je najväčšou atrakciou mesta,“ popisuje vášnivý cestovateľ a vydavateľ Daniel Kollár v časopise Krásy Slovenska, ktorý kontinuálne vychádza už vyše 100 rokov.

K ďalším pozoruhodnostiam Vrbového patrí kúria Mórica Beňovského a nižšie oproti nej synagóga na Ulici M. A. Beňovského. Vo Vrbovom sa zvyknú konať aj zaujímavé podujatia ako hudobný festival Vrbovské vetry, bežecké preteky Vrbovská pätnástka, kynologické preteky, jarmoky a tiež Gorazdovo umelecké Vrbové.

 

Šikmá veža 

Móric Beňovský Vrbové

Móric Beňovský, v pozadí šikmá veža.

V hornej časti Námestia slobody pred rímskokatolíckym Kostolom sv. Martina stojí dominanta a symbol mesta – zvonica, postavená v roku 1835 majstrom Vernerom z Čachtíc. Ide o štvorbokú budovu v klasicistickom slohu, ktorá má pôdorys 6,5 x 6,5 m. Výška od päty veže vrátane kríža je 38 m. Po výdatnom daždi v októbri roku 1930 sa však stavba náhle naklonila.

Príčina bola v podmoknutí pôdy a v pomerne úzkych základoch stavby. V nasledujúcom roku ju staticky zabezpečili. Najskôr sa uvádzalo, že odklon veže bol okolo 70 cm. V roku 1997 sa zistilo, že veža je odklonená od zvislej osi o 98 cm smerom na juhozápad, čo v podstate potvrdilo aj nasledujúce meranie v roku 2000, ktoré vykázalo odchýlku 99 cm. Z tohto dôvodu je Vrbové nazývané i slovenská Pisa (šikmá veža v Pise má odklon od zvislice 4,4 m).

 

Pozoruhodná synagóga

Ďalšou pozoruhodnosťou Vrbového je synagóga, ktorú postavili v historizujúcom orientálnom slohu v rokoch 1882 a 1883. Nachádza sa v centre mesta v hornej časti Ulice M. A. Beňovského a dodnes je jednou z jeho najzaujímavejších stavieb. Svedčí o minulosti silnej židovskej komunity, ktorá na konci 19. storočia tvorila takmer tretinu obyvateľstva tohto mesta.

Vrbové je aj rodiskom cestovateľa a dobrodruha Mórica Beňovského (1746 – 1786), ktorý sa v 18. storočí stal kráľom ostrova Madagaskar. Pravdepodobne bol prvým Slovákom, ktorý navštívil tri svetadiely. V rokoch 1769 až 1784 prešiel Kamčatku a Madagaskar a navštívil Spojené štáty americké. Móric Beňovský je pochovaný ďaleko od svojej vlasti, na africkom ostrove Madagaskar.

Od sklonku 19. storočia sa šľachtická kúria, situovaná v radovej uličnej zástavbe na rozhraní Námestia slobody a Ulice M. A. Beňovského, začala označovať ako rodný dom Mórica Beňovského. Z tohto dôvodu v roku 1908 na jej priečelie osadili pamätnú tabuľu. V rokoch 1995 až 1998 budovu zrekonštruovali a architektonicky dotvorili i nádvorie, kde sa v súčasnosti usporadúvajú kultúrno-spoločenských podujatia. V roku 2006 v priestoroch kúrie otvorili stálu historickú expozíciu o Móricovi Beňovskom a dejinách Vrbového.

Synagóga vo Vrbovom

 

Kráľ futbalu

Vrbové sa môže pochváliť ešte jedným kráľom – kráľom futbalových strelcov Slovenska. Bol ním Jozef Adamec (1942 – 2018), uznávaný futbalový kanonier a dlhoročný hráč jedného z najslávnejších slovenských klubov – Spartaka Trnava. V jeho drese získal päť majstrovských titulov Československa a preslávil sa aj tromi gólmi v jednom zápase do siete Brazílie. Nie náhodou sa v minulosti chlapci pri futbalových zápasoch hrávali práve na Adamca a my sa naňho môžeme zahrať na miestnom futbalovom štadióne, kde tento slávny futbalista vyrastal.

S mestečkom Vrbové sa spájajú aj ďalšie menej či viac známe osobnosti. Napríklad spisovateľ Elo Šándor, či Anton Rákay. Tiež básnik a historik Ján Baltazár Magin a saleziánsky misionár Karol Nižňanský.
Vrbové je rodiskom Rabína Yosefa Chaima Sonnenfelda, povestného vrchného rabína Jeruzalema. No najslávnejším rabínom bol Rabín Yitschack Weiss, autor mnohých významných diel.

krásy slovenska predplatné

V spolupráci s časopisom Krásy Slovenska
Objednajte si predplatné tohto dvojmesačníka.
Zdroj a foto: Krásy Slovenska/Daniel Kollár, Wikimedia


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.