Turistický výstup na Kriváň, najkrajší vrch Slovenska a symbol našej slobody

Pinterest LinkedIn Tumblr +

V západnej časti vysokých Tatier sa nachádza jeden z prírodných symbolov Slovenska – vrch Kriváň. Impozantný končiar sa ako symbolický vrch Slovanov a slobody Slovákov stal významným motívom poézie štúrovského pokolenia. Čitatelia najstaršieho časopisu o krásach Slovenska ho dokonca zvolili za najkrajší vrch Slovenska.
Poďte spolu s nami a vydavateľstvom kníh o Slovensku Dajama na Kriváň. Prevýšenie je dosť veľké, cez 1300 metrov a východiskovým bodom budú Tri Studničky. Celkovo vám výstup potrvá necelých sedem hodín, takže ide o náročnejšiu celodennú vysokohorskú túru. Výstup aj zostup sú namáhavé, buďte opatrní najmä pri zhoršenej viditeľnosti.

 

Vyrážame na Kriváň

kniha Vysoké tatryNajčastejším východiskom výstupov na Kriváň je lokalita Tri studničky vo výške 1 141 m. Tak ju odporúča aj turistický sprievodca Vysoké Tatry zo série S batohom po Slovensku.
Na rázcestí blízko starej horárne TANAP‑u si z bohatej ponuky turistických trás vyberieme zelenú značku, ktorá najprv s modrou, vyššie už len sama stúpa dlhým úsekom serpentín do prevažne zalesneného svahu vrchu Grúnik.

Vo výstupe pokračujeme najprv serpentínami cez kosodrevinu, potom šikmým traverzom v južnom úbočí Vyšnej Priehyby. Pod Priehybou sa chodník mierne stáča doľava do širokého Krivánskeho žľabu pokrytého blokmi a sutinou.
V jeho hornej časti sa zelená turistická trasa napája na modrú značku vedúcu od Jamského plesa na vrchol Kriváňa.

výstup na Kriváň - prevýšenie

Výstup na Kriváň – prevýšenie.

 

Cez Daxnerovo sedlo

Žľab opustíme strmým stúpaním po pohyblivých skalách. V Daxnerovom sedle sa prvýkrát pozrieme za hrebeň Malého Kriváňa (vo výške 2 334 m), do hlbokého záveru Važeckej doliny s nádherným Krivánskym Zeleným plesom.

Daxnerovo sedlo je nevýrazné sedlo, ktoré pomenoval Miloš Janoška v roku 1920 na počesť Štefana Marka Daxnera, organizátora a vedúceho veľkej národnej vychádzky na Kriváň v roku 1870. Na vrchol vtedy vystúpilo 32 účastníkov, medzi ktorými bolo šesť žien a osobnosti ako Pavol Dobšinský, Adolf Záturecký a Pavol Kuzmány.
Krivánske Zelené pleso je pekné zelenkasto sfarbené morénovo‑karové jazero ležiace v najvyššom trogu Važeckej doliny pod Kriváňom. Je dlhé 400 m, široké 149 m a dosahuje hĺbku 23 m.

Krivánske Zelené pleso

 

Výhľad z Kriváňa

V záverečnom úseku výstupu pôjdeme najprv po skalnatom hrebeni, vyššie vystúpime do strmého juhozápadného úbočia vrcholovej pyramídy. Výhľady z Kriváňa vo výške 2 494 metrov sú prekrásne na ktorúkoľvek stranu.
Na západe uvidíme celý Liptov, vpravo od kotliny sa rozkladajú hôľne Západné Tatry s ľahko rozpoznateľnou Bystrou, ktorá pretŕča ponad Liptovské kopy.

Obraz krajiny na východnej strane má úplne iný charakter – tvorí ho „more“ skalnatých vysokotatranských štítov. Na severe sa rozprestierajú poľské Tatry, južný horizont uzatvára masívny chrbát Nízkych Tatier, z ktorého vpravo vyčnieva Ďumbier a Chopok.
Vľavo okolitú krajinu prevyšuje Kráľova hoľa s televíznou vežou na vrchole.

Kriváň
Kriváň je rozložitý štít ležiaci v západnej časti Vysokých Tatier a symbol Slovenska. Charakterizuje ho mierne naklonený vrchol. Úchvatne pôsobí najmä z liptovskej strany. Zakrivenie, od ktorého pochádza aj jeho názov, najlepšie vidieť z Pribyliny alebo Hýb.
Od čitateľov časopisu Krásy Slovenska získal titul najkrajší vrch Slovenska. K argumentom patrili fakty, že:

  • jeho hrebene sa rozvetvujú na všetky svetové strany
  • má ťažší a ľahší výstup
  • má bohatú históriu
  • je opradený povesťami
  • na jeho úpätí leží krásne Krivánske Zelené pleso
  • má bohatú kvetenu
  • v doline Nefcerka sa nachádza najvyšší slovenský vodopád
  • patrí k pamätným vrchom – známy je výstup štúrovcov v roku 1841
Vrcholová časť výstupu na Kriváň

Vrcholová časť výstupu na Kriváň.

 

Zostup z Kriváňa

Z vrcholu Kriváňa sa až po hornú časť Krivánskeho žľabu vrátime po trase výstupu. Pod Malým Kriváňom zostaneme na modrej značke, po ktorej strmo zostúpime na Pavlov chrbát a z neho na Predný handel, t. j. spodnú časť Važeckej doliny.
„Je to asi 2,5 km dlhá dolina. Jej bezprostredné okolie tvorí národnú prírodnú rezerváciu s charakteristickým glaciálnym reliéfom. Chránia sa tu vzácne lesné porasty s mohutnými limbami na balvanovitom podklade. V minulosti toto územie narušilo pasenie a požiare,“ približuje Ján Lacika v knihe Vysoké Tatry zo série S batohom po Slovensku.

Nad Jamami (1 572 m) chodník odbočuje doľava do kosodreviny. Vedie na rázcestie pri Jamskom plese, ktoré je ukryté v tmavom smrekovom lese. Ak si chceme toto malebné jazero pozrieť zblízka, musíme prejsť niekoľko desiatok metrov po Tatranskej magistrále z smerom na Podbanské.

Od Jamského plesa má chodník približne vrstevnicový priebeh, strmší zostup nás čaká až v jeho záverečnom úseku, ktorým sa cez les dostaneme k horárni Tri studničky a po 10 minútach chôdze k zastávke SAD a parkovisku pri bývalej Chate kpt. Rašu.

Ďalšie tipy na cestovanie po Slovensku.Malý Manín - tajuplná príroda Slovenska

Tatranská magistrála
Je to červeno značkovaný turistický chodník prechádzajúci pozdĺž celých Tatier. Pri jej výstavbe v rokoch 1931 až 1937 využili aj staršie chodníky. Odvtedy prekonala niekoľko úprav a jej celková úroveň sa pravidelne vylepšuje. Jej trasa vystupuje až do alpínskeho stupňa, pričom najvyšší bod dosahuje v Sedle pod Svišťovkou (vo výške 2 020 m). Okrem praktického výškového spojenia zohráva aj rolu atraktívnej vyhliadkovej trasy.

LepšíDeň.sk v spolupráci s vydavateľstvom Dajama.
Foto: Dajama, Wikimedia/Igino

mapa výstupu na Kriváň


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.