Zanechal „normálny“ život a splnil si sen | Knižný tip

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Zrazu si uvedomil, že nežije dobrý život. Taký, ktorý by mu prinášal pohodu a šťastie. Cítil, že potrebuje dobiť batérie, že mu čosi chýba. Ráno vstával s nevôľou, netešil sa do práce, len si to chcel odrobiť. Akoby stratil smer…
A tak si povedal, že to treba zmeniť. Aby konečne začal žiť a splnil si sen…

Nájsť odpovede na jednoduché otázky je občas to najťažšie na svete. Je však dobré, ak nám správnu cestu a inšpiráciu ukazujú iní. Možno z iného pohľadu. Z inej, zaujímavejšej perspektívy, čo nám napokon umožní pozrieť sa na seba v novom svetle…
Presne taký je príbeh v útlej knižke Návrat do kaviarne na konci sveta.

 

…a splnil si sen

Všetko sa to začalo pred desiatimi rokmi, keď manažér John zablúdil do Kaviarne na konci sveta. Zišiel z cesty a chcel si len vypiť kávu. V útulnej kaviarničke našiel na jedálnom lístku tri nezvyčajné otázky:
Prečo si tu?
Bojíš sa smrti?
Vedieš naplnený život?
A tieto otázky mu načisto zmenili život.

V rozhovore s majiteľmi kaviarne si uvedomil hodnotu života a začal ho naplno vychutnávať. Čas si rozdelil medzi prácu a cestovanie, o ktorom roky sníval. Teraz rok pracuje a rok cestuje. Kedysi bol vystresovaným manažérom, ale dnes vedie šťastný a vyrovnaný život.

 

Návrat do Kaviarne na konci sveta

Návrat do Kaviarne na konci sveta Na potulkách po Havaji znovu narazil na známu kaviarničku. Tí istí majitelia, len iné vystresované osadenstvo. John sa opäť zastaví a spolu s ním si užívame domácku a prekrásnu atmosféru na pobreží Havaja, nové príbehy a nové podnety, ktoré nám prenikajú priamo do duše a sú nesmierne dôležité pre správny výber cesty životom.

V kaviarni je aj nešťastná Jessica. Od rána do večera je uväznená v stresujúcom zamestnaní, robí všetko, čo ľudia od nej očakávajú, a pritom zabúda na vlastné ciele a želania. John sa stane jej mentorom a pomôže jej rozpamätať sa na to, čo má pre ňu skutočne význam.

Sledujeme ich rozhovory a sami môžeme v nich nájsť odpovede na naše vlastné otázky. Ako uniknúť každodennej rutine a znovu objaviť zmysel života? Čo je naozaj dôležité a pre čo sa oplatí žiť?

 

Po vzore Alchymistu či Malého princa

Návrat do Kaviarne na konci sveta – presne ako prvá kniha Kaviareň na konci sveta – vás do ničoho nenúti, nevnucuje vám čosi, len vás pozýva na prechádzku, ktorá vám môže veľa odovzdať. Je to poetický príbeh, pomaly a príjemne plynúci. Niečo na spôsob Malého princa, či kultového Alchymistu.

Na prvý pohľad to vyzerá ako motivačná kniha, no nie je to celkom tak. Strelecky napísal poetický príbeh, v ktorom pekne vystihol aj magickú atmosféru opusteného motorestu. Príbehu pridávajú na čare aj ilustrácie a dôležité je, že John píše jednoducho, pútavo, pôsobivo. Vďaka jeho slovám môžete nazrieť do svojho vnútra a spoznať sa. Možno to bude príbeh, ktorý zmení aj vás, alebo vám aspoň ukáže inú cestu, po ktorej sa oplatí vykročiť…

Slzy sú drahocenné znamenie.
Naznačujú, že čosi považujeme za dôležité.

 

Niečo sa prosto musí zmeniť

John StreleckyAutor knihy Návrat do Kaviarne na konci sveta John Strelecky má na konte viaceré motivačné knihy, workshopy a prednášky, ktoré pomáhajú ľuďom zistiť, kto vlastne sú a čo chcú v živote dosiahnuť.
V Nemecku, Holandsku, Francúzsku a vo Švajčiarsku založil klub John Strelecky & Friends, ktorý ponúka tréningy a koučing hľadania zmyslu života.
O svojej životnej púti píše: „Prešiel som zaujímavú cestu, kým som sa stal spisovateľom. Začalo sa to tým, že som zanechal „normálny” život a rozhodol som sa, že si splním celoživotný sen a precestujem celý svet. Mnohí známi mi hovorili, že som pristarý na to, aby som opustil lukratívnu kariéru a správal sa ako nezrelý študent.”

Často počul slovo „blázon“, keď sa ľudia dozvedeli, čo má v pláne. Podarilo sa mu vyškriabať z chudoby a pomyslel si, že keď to už raz dosiahol, škoda to všetko zase zahodiť. Dospel do bodu, keď si jednoducho nevedel predstaviť, že pôjde tou istou cestou ako doteraz a bude s tým spokojný. „Aj keď bolo to škriabanie nahor ťažké, niečo v mojom živote sa muselo zmeniť,” dodáva John Strelecky.

Foto: Tatran, JohnStrelecky.com


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.