Druhy materiálov pre obliečky. Ktorý je pre vás vhodný?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Nemôžete sa rozhodnúť pre jeden druh v ponuke rozmanitých druhov lôžkovín? Čo očakávate od obliečok? Aká je teplota vzduchu v miestnosti, kde spíte?
To sú otázky, ktoré si môžete začať premýšľať počas čítania nasledujúceho článku. Pozrite sa, aké trh ponúka druhy obliečky a aké majú jednotlivé materiály benefity.

 

Bavlnené obliečky

Najbežnejšie obliečky sú jednoduché, plátené, zo stopercentnej bavlny. Bavlna je prírodná látka, ktorú je možné prať, žehliť a sušiť na veľmi vysoké teploty. Vďaka tomu sa využíva na výrobu lekárskeho vybavenia a prestieradlá sa používajú aj v nemocniciach. Jej vlastnosti sa menia tým, ako sa o ňu staráte. Ak používate zmäkčovače a aviváže, sú bavlnené obliečky veľmi pohodlné. Niektorí ľudia bavlnu tiež škrobia, zvlášť bielu. Je potom žiarivejšia, ale môže škriabať.

druhy materiálov obliečok

 

Bavlnený satén

Na trhu je bežne dostať syntetický satén, ktorý však nemá vlastnosti bavlneného saténu. Bavlnený satén oproti syntetike nechladí, je príjemne hladký a má veľa vlastností ako plátno. Je možné ho prať na vyššie teploty (do 60 ° C), žehliť na druhý stupeň a sušiť na normálnu teplotu.

 

Damaškové obliečky

Damašek je luxusná a kvalitná bavlna, ktorej špecifikom je vzor na jej povrchu. Ten vzniká už počas tkania, pretože sú vlákna jednofarebné. Strieda sa osnovná a útková väzba, čo vytvára kontrast. Damašková bielizeň má podobné vlastnosti, ako klasická bavlna. Látka je hladká, jemná a hrejivá. Damašek je možné vyvárať a prať na vysoké teploty, žehlenie na vyššie teploty tiež nie je problém. Môžete ho aj sušiť v sušičke na stredný stupeň.

 

Krepové obliečky

Krep je vyrobený z najjemnejších česaných bavlnených vlákien, ktoré majú v tkanine špecifické zvrásnenie. Krepové obliečky absorbujú tekutiny, teda aj pot. Sú vhodné pre všetky ročné obdobia, rýchlo schnú a nemusia sa žehliť. Pokiaľ ho žehlíte, zvládne veľmi vysoké teploty. Krep je možné prať v teplote do 60 ° C a sušiť na normálnu teplotu.

druhy materiálov pre obliečky

 

Flanel

Ide o pevnú bavlnenú látku vysokej gramáže. Látka je vhodná hlavne v zime, kedy zahrieva. Je hladká a príjemná na dotyk. Rovnako ako iné druhy bavlny je možné flanelové obliečky prať na vyššie teploty (do 60 ° C) a žehliť na najvyšší stupeň.

 

Ľanové obliečky

Milovníci rustikálneho štýlu sa nadchnú pre ľanové obliečky najmä v prirodzenej farbe. Ide o prakticky nezničiteľný materiál s vysokou pevnosťou. Aj po rokoch intenzívneho používania vydrží stále pevný. Má skvelé termoregulačné schopnosti, preto je vhodný na leto i zimu. Odvádza tiež tekutiny, napríklad pot. Hoci sa nedá prať na vyvárku, je vhodný pre alergikov, pretože odoláva roztočom i prachu. Ľan perte do 60 ° C a žehlite maximálne na druhý stupeň.

ťažká deka vám pomôžePrečítajte si tiež
Ťažká deka. Viete, že pomáha proti depresii a nespavosti?

 

Mikroplyšové obliečky

Mikroplyš je priedušný, hrejivý, hladký a má dobré termoregulačné schopnosti. Ideálny je však na zimu. Ide o syntetické vlákno, ktoré nemôžeme prať na teplotu vyššiu ako 40 ° C. Obliečky z mikroplyšu rýchlo schnú a nie je nutné ich žehliť.

 

Mikrovlákno

Mikrovlákno je moderný materiál, ktorý sa ľahko prispôsobí teplote okolitého prostredia, preto v zime hreje a v lete chladí. Rovnako ako v prípade mikroplyšu ide o umelý materiál, čo znamená, že by ste ho nemali prať na teplotu vyššiu ako 40 ° C. Mikrovlákno je možné sušiť v sušičke na normálny stupeň, avšak nežehlíme ho.

— PR článok —
Zdroj a foto: Goldea.sk


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.