Top jedlé oleje pre zdravie a krásu. Čo obsahujú a aké majú účinky?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Dnes už je bežné používať v kuchyni rôzne kvalitné prírodne oleje. Ich základom sú zdravé tuky a ďalšie látky, bez ktorých by náš organizmus nemohol správne fungovať. Napriek spoločnému základu, každý z olejov je svojim zložením jedinečný.
A práve preto by sme ich mali v rámci zdravej výživy obmieňať a vhodne kombinovať. Poznáte najvhodnejšie oleje pre zdravie a krásu? Čo obsahuje ľanový, olivový, cédrový, konopný či rybí olej? Ako vám môže pomôcť?

 

Ľanový olej

Namiesto najznámejšieho, najviac používaného a tiež zdravého olivového oleja skúste najbližšie do šalátu primiešať ľanový olej. K top olejom sme ho zaradili kvôli tomu, že je najbohatším zdrojom omega-3 mastných kyselín, konkrétne kyseliny alfa-linolénovej ALA. Ide o esenciálnu mastnú kyselinu, a teda telo si ju nedokáže vyrobiť samo a musí prijímať v potrave. V tele sa premieňa na omega-3 mastné kyseliny s dlhým reťazcom –  kyselinu ikozapentaénovú (EPA) a kyselinu dokozahexaénovú (DHA) – ktoré sú veľmi dôležité pre správnu činnosť mozgu a imunitného systému. A na niektoré prostaglandíny E3.

Aj napriek ideálnym podmienkam, prijatú ALA kyselinu dokáže naše telo premeniť a prospešne zužitkovať maximálne na 15 %. Zvyšok slúži ako zdroj energie, a tak ako všetky prebytočné nenasýtené mastné kyseliny v našom tele, podieľa sa na vzniku voľných radikálov. Ale pri bežných množstvách a striedmom užívaní ľanového alebo akéhokoľvek iného oleja sa ľakať nemusíte. Pozitívne účinky vysoko prevažujú nad negatívnymi. Navyše, ľanový olej obsahuje tiež lignany, a práve tie sú v boji proti škodlivým voľným radikálom veľmi úspešné.

Zo zdravotných benefitov ľanového oleja spomeňme aspoň to, že pôsobí antidepresívne, detoxikačne, likviduje rakovinotvorné a nádorové bunky, zrýchľuje metabolizmus a chudnutie, zmierňuje bolestivú menštruáciu a bolesť hlavy pri migréne, znižuje krvný tlak, srdcovú frekvenciu a zlepšuje funkčnosť ciev. Zvonka sa používa na rýchlejšie hojenie rán.

oleje pre zdravie - ľanový olej

 

Konopný olej

V zdravom oleji je dôležitá nielen prítomnosť, ale aj vzájomný pomer jednotlivých esenciálnych mastných kyselín. Esenciálne mastné kyseliny v ideálnom pomere pre ľudský organizmus obsahuje konopný olej. Omega-6 prevažujú 3:1 nad omega-3 mastnými kyselinami, pričom optimum je 4:1 a menej. Omega-6 sú pre telo rovnako nevyhnutné ako omega-3, ale v prílišnej prevahe zvyšujú riziko zápalov a zápalových ochorení. Kvôli nepriaznivému pomeru v príjme týchto dvoch mastných kyselín sa tiež znižuje schopnosť premeny ALA na EPA a DHA kyseliny.

Konopný olej sa zároveň vyznačuje vysokým obsahom globulínov. Globulíny sú treťou najbežnejšou proteínovou skupinou v ľudskom tele. Okrem iného sa spolupodieľajú na tvorbe protilátok, a teda významne prispievajú k aktívnemu a silnému imunitnému systému. V konopnom oleji sa nachádza aj vzácny typ globulárneho proteínu, edestín.

Ďalšou látkou, ktorú v iných olejoch nenájdete, je kanabidiol (CBD). Nemá žiadne psychoaktívne účinky. Práve naopak, nervové bunky chráni pred nedostatkom kyslíka a rôznymi jedmi. Ďalej pôsobí napr. proti kŕčom, zápalom, bolestiam, depresii alebo úzkosti. Momentálne sa využíva na liečbu epilepsie, cukrovky, roztrúsenej sklerózy, niektorých psychických chorôb,… a tiež ako alternatíva pri liečbe rakoviny.

oleje pre zdravie - konopný olej

 

Rybí olej

Využívate často rybárske navijaky, prúty, háčiky a celú škálu ostatných rybárskych potrieb? Rybárčenie je pekné hobby a vrelo ho odporúčame. Ryby by ste však nemali len loviť, ale ich aj jesť. Sú priamym zdrojom DHA a EPA kyselín. Proces premeny ALA kyseliny na jej metabolické deriváty už prebehol v tele ryby, a to s oveľa vyššou účinnosťou ako sa to deje u človeka. Najväčšia koncentrácia sa nachádza v tuku tučnejších morských rýb, žijúcich voľne v chladných vodách. Zo sladkovodných rýb je vhodný dravý pstruh.

Samozrejme, jednoduchším riešením je zadovážiť si vysoko čistený rybí olej z obchodu so zdravou výživou ?. Rybie oleje niektorých výrobcov sú zbavené zápachu, alebo s pridanou prírodnou, napr. citrónovou príchuťou, alebo s aromatickými bylinkami (klinček, tymián, oregano,…). Zápachu a zvláštnej pachute v ústach sa teda obávať nemusíte.

Rybí olej je známy aj vďaka vitamínu D. Nedostatok D-čka spôsobuje vznik a rozvoj chorôb postihujúcich bezmála všetky funkcie organizmu. Pre naše zdravie má zásadný význam. Zabezpečuje napr. správnu hustotu kostí a pekný, pevný zdravý chrup.

oleje pre zdravie - rybí olej

 

Cédrový olej

Ak vám nie je zdravá výživa cudzia, určite máte doma v poličke aj menej známy olej z plodov borovice sibírskej. V množstve stopových prvkov, aminokyselín a vitamínov sa cédrovému oleju nevyrovná žiadny z olejov. Ide najmä o vitamíny skupiny B a D, vitamín A, E a F. Pre porovnanie: Cédrový olej má päťkrát viac vitamínu E ako olivový.

Čo je to vitamín F? Zastaralý názov pre esenciálne mastné kyseliny – teda pre omega-3 (ALA) a omega-6 (LA) kyseliny vrátane ich metabolických derivátov (EPA, DHA, GLA, ARA).

V cédrovom oleji sa nachádza esenciálna aminokyselina tryptofán, ktorá podporuje tvorbu serotonínu, a tým pádom aj dobrú náladu a zdravý spánok. Cédrový olej potláča kašeľ, tvorbu hlienov a zápalov, preto sa obzvlášť odporúča užívať pri chrípke, nachladnutí, bronchitíde alebo alergiách. Ďalej podporuje trávenie, detoxikuje, udržiava optimálnu funkciu štítnej žľazy,… a má pozitívne účinky na vlasy a nechty.

pestrecový olejPrečítajte si tiež
Pestercový olej. Účinky a ako ho užívať?

 

Olivový olej

Tuky sa delia na nasýtené a nenasýtené. K nenasýteným tukom patria okrem polynenasýtených omega-3 a omega-6 mastných kyselín aj mononasýtené omega-9 mastné kyseliny. Najbežnejšie sa vyskytujúcou omega-9 mastnou kyselinou je kyselina olejová. V rôznom pomere sa nachádza v drvivej väčšine rastlinných olejov, ale aj v živočíšnom tuku a sadle. Nie je esenciálna (telo si ju vie vytvoriť), no napriek tomu pre zdravie veľmi dôležitá. Znižuje krvný tlak a hladinu „zlého“ cholesterolu.

Spomínali sme olivový olej. Aj on je výnimočný, pretože obsahuje len 7 % omega-6 mastných kyselín, zato kyselina olejová ho tvorí až z 3/4. Z omega-9 mastných kyselín sa netvoria prozápalové látky, ani látky zvyšujúce zrážanlivosť krvi.

Problémy s nadmerným krvácaním, alebo s pečeňou či hrubým črevom minimalizuje v olivovom oleji prítomný vitamín K. Z antioxidantov sa v ňom nachádzajú napr. vitamín E a najmä extrémne účinný hydroxytyrosol. Vedci zistili, že tento superantioxidant zvyšuje aktivitu génov zodpovedných za tvorbu mitochondrií (energetické centrá bunky). Viac mitochondrií znamená viac energie, ktorú má človek potenciálne k dispozícií. A čím sú mitochondrie mocnejšie, o to viac dokážu chrániť pred voľnými radikálmi.

Olivový olej zabraňuje zanášaniu krvných ciev, vzniku krvných zrazenín, kardiovaskulárnym ochoreniam a znižuje riziko infarktu a mŕtvice. Ďalej zlepšuje pohyb čriev, pamäť a kognitívne schopnosti. Je výborným pomocníkom v boji proti cukrovke, obezite a rakovine hrubého čreva, prostaty a prsníka. Pleť udržuje bez vrások a pevnú.

— PR článok —
Foto: Dreamstime.com, Unsplash.com, Pixabay.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.