Ľan. V lete chladí, v zime zahreje, pristane každému interiéru a je ekologický!

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Kvalitná bielizeň z ľanu zaujme nielen svojou surovou krásou, ale je aj veľmi praktická. Je to tkanina, ktorá je jemná na dotyk, veľmi odolná a antialergická. Pokiaľ ste to ešte neurobili, je tu niekoľko skvelých dôvodov, prečo do svojho zimného interiéru zahrnúť ľan.

Všestranný ľan
ľanové obliečkyĽan sa používa na výrobu posteľnej bielizne, záclon, uterákov, kuchynského textilu a dokonca – v kombinácii napríklad s vlnou alebo bavlnou – ako poťahový materiál na pohovky a kreslá. Aj keď je ľahký a vzdušný, zostáva jednou z najodolnejších látok proti oderu a rozťahovaniu. Bielizeň, obrusy a uteráky nám tak budú slúžiť mnoho rokov.
Ľan nás tiež v lete menej zahrieva a dokonale absorbuje vlhkosť. Z tohto dôvodu  je tiež prirodzene termoregulačný, čo znamená, že v teplejších mesiacoch vlhkosť odvádza a v zime izoluje pred chladom. Ľan je prirodzeným predstaviteľom elegancie a zároveň tkaniny, ktorú používajú ľudia, ktorí sa starajú o zdravý a ekologický spôsob života.

„Plátenné výrobky sú vhodné do interiérov v škandinávskom, rustikálnom a boho štýle, teda jednoduchý nábytok, prírodné drevo, betón a keramika,“ zdôrazňuje Marta Kmošenová, odborníčka z Bonami.sk. „Je to tiež prvá voľba pre minimalistov a ľudí, ktorí sa najlepšie cítia v neutrálnych, vybielených farbách. Hre s rôznymi materiálmi a textúrami sa vyhýba nuda. Prirodzené riasenie textílie je teda pozitívnou vlastnosťou a jediná nevýhoda – ľahké pokrčenie – sa ukazuje ako výhoda. Ak sme schopní to akceptovať, potom podľa najnovších trendov nemusíme bielizeň vôbec žehliť.“

ľan všestranná látka

 

Ľanová bielizeň

Ľanová posteľná bielizeň poskytuje výnimočný komfort spánku. Ľan vyrobený z dutých vlákien pôsobí ako prírodný izolátor. V lete poskytuje príjemný pocit chladu, zatiaľ čo v zime pomáha udržiavať správnu telesnú teplotu. To nie je všetko – ľanová látka pokožku nedráždi a pri kontakte s telom nikdy neelektrizuje. Ľanová posteľná bielizeň sa preto odporúča alergikom a ľuďom s citlivou a jemnou pokožkou. Je to tiež skvelý materiál pre deti a dojčatá. Oplatí sa pamätať na to, že každé pranie zušľachťuje ľanovú látku a čoraz viac ju zjemňuje – náklady na ľanovú bielizeň sú preto úplne opodstatnené.

ľanové obliečky, spálňa

 

Kuchynský textil z ľanu

V kuchyni určite stojí za to používať obrúsky, utierky, obrusy alebo zástery z ľanu, pretože ľanové plátno sa vyznačuje vysokými hygienickými kvalitami. Nefarbená bielizeň s pomerne hustou väzbou je možné prať pri vysokej teplote a dokonca aj sterilizovať – aj keď v tomto ohľade by sa mali vždy dodržiavať odporúčania výrobcu.
Kvôli baktericídnym vlastnostiam látky existujú aj plátenné nákupné tašky a ozdobné vrecká na skladovanie potravinárskych výrobkov vrátane chleba, zemiakov, cibule, húb alebo ovocia. Ľan prirodzene chráni potraviny pred plesňami a hnilobou, spomaľuje sušenie a tiež reguluje vlhkosť. Ľanové kuchynské doplnky sú tiež veľmi dekoratívnym kuchynským vybavením, ktoré zdôrazňuje rustikálny a ekologický charakter interiéru.

ľanové vrecúška do kuchyne

 

Závesy z ľanu

Závesy vyrobené z ľanu sú mimoriadne vzdušné, jemne rozptyľujú prirodzené svetlo a zaisťujú voľnú cirkuláciu vzduchu. Ľanové vlákno navyše obsahuje ligníny, ktoré absorbujú UV žiarenie. Ľanové závesy by mali visieť všade tam, kde chceme miestnosť chrániť pred prudkým slnkom: v obývacej izbe orientovanej na juh, v detskej izbe alebo v spálni.
Je to tiež tkanina pre alergikov, pretože na jej tkanivách sa nehromadí prach. Ak chcete zdôrazniť prirodzenú štruktúru bielizne, je najlepšie použiť jednofarebnú tkaninu. Odfarbené odtiene béžovej a šedej ladia s interiérmi v rôznych štýloch a prepúšťajú dostatočné množstvo svetla.

ako odstrániť škvrny od potuPrečítajte si tiež
7 tipov, ako odstrániť škvrny od potu na oblečení.

 

Ľan v kúpeľni

Ľanové osušky sú ideálne aj do kúpeľne. Ľanová látka nielenže absorbuje viac vlhkosti ako bavlna, ale sa aj rýchlejšie odparuje. Ľanové uteráky a župany môžu absorbovať až 20% svojej hmotnosti a zostať suché na dotyk.

„Ľan sa oplatí používať aj z ekologických dôvodov,“ dodáva odborníčka z Bonami. „Je to materiál na rastlinnej báze, ktorý sa úplne rozkladá a nezanecháva žiadny nebezpečný odpad. Pri výbere ľanových výrobkov, najmä tých pre deti, stojí za to skontrolovať osvedčenia výrobcu. Medzinárodná bezpečnostná značka pre textilné výrobky je OEKO-TEX® STANDARD 100. Výrobky certifikované v triede I sú bezpečné pre dojčatá a malé deti do 3 rokov, zatiaľ čo výrobky s triedou výrobkov IV sú určené na dekoratívne použitie. „

výrobky z ľanu

Bonami sofa rozkladacia z futónom

— PR článok —
Foto: Bonami.sk


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.