7 tipov, ako odstrániť škvrny od potu na oblečení

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Mávame ich každý, nie je to žiadna hanba, len prirodzená reakcia nášho tela. Potíme sa na chrbte, pod pazuchami, muži aj na bruchu a hrudi…a na daných miestach neraz ostávajú škvrny od potu. Zažltnuté, často nevyjdú ani po praní, sú tam stále vidno akoby mapy, kde sa pot vsiakol do látky. Vyskúšajte pár osvedčených trikov, ako sa šetrne zbaviť nepríjemných škvŕn od potu na svojom obľúbenom oblečení.

 

7 trikov na škvrny od potu

Žltá škvrna v podpazuší nie je žiadna tragédia, len treba vedieť, ako  na ňu. Mnohé prírodné a bežné prostriedky máte aj teraz doma, tak vyskúšajte niektorý. Existujú aj chemické prípravky, ktoré kúpite v obchode, ale načo míňať, škodiť prírode a nesiahnuť po domácich bojovníkoch?

1. Vlažná voda a tekutý prášok

Ak ste počas dňa prepotili blúzku, tričko, či košeľu, hneď po príchode domov oblečenie namočte do vlažnej vody s trochou tekutého pracieho prášku. Nechajte odstáť, potom preperte v čistej vode a dajte sušiť.
Ak ste na tento rok nemysleli, pri neskoršom radikálnejšom špeciálnom čistení myslite na pôvodnú farbu a podľa toho vyberajte prípravky. Niektoré sú totiž natoľko účinné, že okrem nechcených škvŕn odstránia čiastočne aj pôvodnú farbu oblečenia 🙂

 

2. Ocot alebo soľ

Každý ich má v kuchyni a sú naozaj účinné. Silu octu poznali už naše staré mamy. Pripravte si roztok z 1 litra vody a 3 lyžíc octu. Premiešajte a na niekoľko hodín do toho namočte kus oblečenia so škvrnami od potu. Potom oblečenie normálne vyperte na klasický program s práškom a avivážou.
Soľ vám pomôže podobne – v litri vody rozmiešajte hrsť soli a oblečenie do toho namočte na celú noc.

ako odstrániť škvrny od potu

3. Jedlá sóda alebo kyselina citrónová

Jedlá sóda pomáha najmä pri zaschnutých špinách. Škvrnu namočte do vody a sódu naneste priamo na dané miesto. Nechajte pôsobiť cez noc.
Kyselinu citrónovú používajte len na biele oblečenie. Do horúcej vody nasypte 10 gramov kyseliny citrónovej a dobre premiešajte. Oblečenie namočte na 45 minút a potom ho klasicky vyperte v práčke.

 

4. Klasické mydlo

ako odstrániť škvrny od potuÁno, aj klasické mydlo na pranie je zázrak – skvele si poradí so špinavou bielizňou. Napríklad tradičné jadrové mydlo s jeleňom používali už naše babičky a jeho účinnosť dokázali aj nové výskumy. Je šetrné k prírode, za dobrú cenu a takmer 70% mydla je bezfarebnej farby.
Naplňte vedro horúcou vodou, nahrubo doň nastrúhajte jadrové mydlo a bielizeň v tom nechajte asi pol dňa. Potom ho vyperte.

 

5. Prášok do pečiva

Ten sa hodí nielen na pečenie, ale tiež dobre odstraňuje zaprané škvrny od potu a dezodorantu. Nasypte 2 balíčky prášku do pečiva do vedra s 5 litrami vody. Tá by mala mať teplotu asi 50 stupňov Celzia. Premiešajte, aby sa prášok rozpustil a potom do vedra vložte oblečenie. Nechajte pôsobiť asi 40 minút a nakoniec klasicky vyperte v práčke.

 

6. Čpavok

Čpavok vie doslova vygumovať nepríjemné a zažltnuté škvrny od potu. Votriete roztok, ktorý ste pripravili z jedného dielu amoniaku a jedného dielu studenej vody priamo na škvrnu a dáte vyprať. Pomáha aj pri škvrnách od krvi, čučoriedok, kávy, krému alebo moču. Tiež odstraňuje zápach chlóru.

nadmerné potenie a domáce prostriedkyPrečítajte si tiež
Trápi vás nadmerné potenie? Vyskúšajte domáce prírodné prostriedky.

 

7. Aspirín

Výborný pri rôznych bolestiach, ale tiež pomocník v boji proti škvrnám. Rozdrvte dve tabletky aspirínu v šálke horúcej vody a roztok nalejte priamo na škvrny. Nechajte pôsobiť asi dve hodinky a potom vyperte bežným spôsobom v práčke.
A propos, aspirín tiež dobre odstraňuje vodný kameň, rôzne usadeniny, môžete ho pridať do šampónu na vlasy a zbavíte sa tak lupín.

Foto: Pixabay.com, Unsplash.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.