Ležérny Baden. Obrázkové mesto na skok od Viedne | REPORTÁŽ

Pinterest LinkedIn Tumblr +

V časoch monarchie bol Baden pre svoj kúpeľný šarm obľúbeným miestom rakúskej smotánky. Mesto neďaleko Viedne dnes navyše oživuje fascinujúci fotografický festival, ktorý sa odohráva priamo v uliciach a nespočetných parkoch.
Pripravili sme pre vás reportáž, ktorá vás rozhodne naláka na toto nádherné mestečko. Vedeli ste, že tam skladali Mozart, či Beethoven? Že je Baden spojený s Viedňou električkou a aké ochorenia pomáha liečiť tamojšia termálna voda?
Poradíme aj tým, ktorí majú radi turistiku a čo sa dá vidieť na okolí. Ukážeme najkrajší výhľad na mesto, zavedieme vás do záhrady ruží…jednoducho, máme pre vás komplexného sprievodcu po jedinečnom Badene.

 

Baden na skok od Viedne

„V živote som si nepomyslel, že môžem byť taký lenivý, ako som tu,” napísal Ludwig van Beethoven v jednom z listov, ktoré poslal priateľovi z badenských kúpeľov neďaleko Viedne.
Množstvo parkov lemovaných lavičkami, kompaktné centrum plné divadiel a múzeí, voňavé lupene v rozáriu a liečivá voda priam nabádajú k tomu, aby človek spomalil a vychutnával si prítomný okamih, hoci aj na jeden deň.

Baden má len asi 26.000 obyvateľov, no je mimoriadne obľúbeným cieľom turistov.
Z Bratislavy sa tam dá dostať vlakom s krátkym prestupom vo Viedni za necelé dve hodiny. Železničná stanica je na skok od centra Badenu, všetko sa dá jednoducho zvládnuť pešo.
Autom si cestu skrátite aj o polovicu.  Z Bratislavy idete po diaľnici A6, potom A4 až k Viedni, ktorú obídete po okraji a idete akoby smerom na juh do Grazu.  Baden je však už pár kilometrov za Viedňou, autom je to cca 100 km z centra Bratislavy.
Dlhším pobytom však nič nepokazíte, práve naopak. Mesto je plné útulných penziónov aj luxusných hotelov s vlastným wellness. Cena je priamo úmerná výške levelu rozmaznávania. Pozrite si pár vybraných hotelov a ubytovaní v Badene.

Baden - Námestie pred Mestským divadlom

Námestie pred Mestským divadlom – v letných mesiacoch pripomína Baden aj vďaka početným palmám stredomorské letovisko,

 

Liečivá voda a pohoda

Najväčším pokladom bývalého letného centra cisárskej rekreácie sú dodnes kúpele s termálnou sírovou vodou siahajúce do rímskych čias. Odísť z Badenu (z nemeckého „baden“ – kúpať sa, pozn. red.) bez tejto aktivity sa aj tak neodporúča. Liečivá voda vyviera zo 14 prameňov a prospieva najmä pohybovému aparátu.

Najznámejšie sú kúpele Römertherme pod najväčšou voľne visutou sklenenou strechou v Európe. V lete láka aj termálne kúpalisko Thermenstrandbad. Jeho otvorenie začiatkom 20. storočia sprevádzala veľká pompa – z dunajského nábrežia sem priniesli 50 vagónov piesku, vďaka čomu vytvorili skutočnú „pláž“, navyše sa tu vtedy prvýkrát mohli ženy a muži kúpať spolu na jednom mieste. Moderné kúpalisko plné bazénov, masážnych trysiek a tobogánov však nestratilo ducha doby, prezliekať sa budete v presvetlenej budove s pôvodnou art deco fasádou.

Baden termálne kúpalisko

Termálne kúpalisko má najväčšiu pieskovú pláž.

 

Vôňa ruží

Baden leží na okraji Wienerwaldu a okrem priameho prístupu do lesa je prepletený parkami ako stvorenými na nekonečné terapeutické prechádzky. Vydajte sa za nosom – len takto neminiete Rozárium v Doblhoffparku. Je to najväčšia záhrada ruží v celom Rakúsku. Florofili si dali tú námahu, aby spočítali, že ich tu rastie viac ako osemsto druhov. Na neďalekom jazere majú zasa svoj raj kŕdle kačiek, ktoré domáci radi sledujú z kaviarne nad šálkou melange.

 

Symfónie na toalete a „Badenka“

Baden odjakživa lákal aj hudobníkov a skladateľov, mesto sa preto hemží úsmevnými anekdotami. Mozart tu za jednu noc zložil Ave Verum.
Beethoven bol zasa známy tým, že keď ho kopla múza, tvoril všade – svoje noty a poznámky čarbal aj na dvere toalety či na okenné rámy. Badenský nájomca tieto diela šikovne predal a skladateľa navyše prinútil, aby mu za „škodu“ zaplatil.
Kurírovať sa sem chodil aj Salieri, či spisovatelia Stefan Zweig a Arthur Schnitzler. O tom, že Baden vždy žil kultúrou, svedčí aj „Badenka“ – električka, ktorá spája Baden s Viedňou. Z námestia pred Múzeum Arnulfa Rainera sa tak za necelú polhodinku dá dostať rovno pred Viedenskú štátnu operu.

Doblhoffpark Baden

Doblhoffpark v sebe ukrýva aj oranžériu a rozárium s osemsto druhmi ruží.

 

Zelená obývačka

Mená slávnych umelcov, ktorí sa vracali do Badenu, sú nezmazateľne zapísané aj v Kurparku. Malebný kúpeľný park je obľúbený pre svoju gaštanovú alej a tropické palmové zákutie, zdobí ho aj šumiaca fontána s historickým kasínom a Sommerarena, kam sa v lete sťahujú operety a predstavenia z mestského divadla.

Najkrajší výhľad na mesto sa núka z Beethovenovej kaplnky na kopci. „Mnohé rakúske mestá sú len čisto kúpeľné a hostia sa po týždni cítia znudene. Tu zažijete klasické koncerty, divadlo, môžete sa prechádzať v lese, skúsiť šťastie v kasíne alebo len tak sedieť na kávičkách. Aj keď tu strávite dlhý čas, vďaka mnohotvárnosti nebudete mať pocit uväznenosti,” hovorí Badenčanka Christine, ktorá sa sem presťahovala pred vyše 20 rokmi.
A propos lesy – stačí sa vyškriabať na okraj kúpeľného parku a otvorí sa pred vami vyše 60 značených trás, ktoré v tieni stromov Wienerewaldu vedú k ruinám, hradom, šľachtickým sídlam aj k najvyššiemu vrchu regiónu – Schneebergu.

 

Noblesné uličky aj hudba v kostiach

Kultúrnym srdcom Badenu je Hlavné námestie s majestátnym barokovým stĺpom Najsvätejšej Trojice. Oproti leží Cafe Central, obľúbená kaviareň, ktorej terasa zväčša praská vo švíkoch, ako aj mnoho budov v noblesnom biedermeierovskom štýle. Ak milujete moderné umenie, nevynechajte návštevu Múzea Arnulfa Rainera – súčasného abstraktného maliara a badenského rodáka, ktoré otvorili v pozoruhodných priestoroch bývalých mníšskych kúpeľov.

Pozrite si aj ďalšie CESTOVATEĽSKÉ TIPY.Lepsiden.sk cestovanie

 

Hudba v kostiach

Tento rok si svet pripomína 250. výročie narodenia Ludwiga van Beethovena. Keďže skladateľ sa v rokoch 1821-1823 do Badenu pravidelne vracal na dlhodobé liečebné pobyty, mesto jeden z domov, ktoré obýval najčastejšie, premenilo na múzeum.
Ukrýva len deväť miestností, ale dávka kreativity, s akou pred časom uskutočnili renováciu, si zaslúži uznanie. Zápisky z denníkov, úryvky zo symfónií v kontexte historických udalostí a interaktívne obrazovky vás budú zabávať dlhé minúty.
Beethoven v Badene skomponoval aj časť 9. symfónie vrátane revolučnej Ódy na radosť. Bolo to v čase, keď už takmer celkom prišiel o sluch. Dokázal to vďaka tomu, že hudbu cítil aj v kostiach – ako tento jav funguje, si môžete vyskúšať v podzemí múzea.

Múzeum v Beethovenovom dome

Múzeum v Beethovenovom dome je malé, ale kreatívne – takto sú predstavení ľudia, s ktorými sa v Badene stýkal.

 

Obrázkové mesto

Baden sa pred tromi rokmi začal v lete pravidelne meniť na „obrázkové mesto“. Za všetko môže fotografický festival La Gacilly Baden, ktorý do ulíc, medzi záhony ruží, na fasády domov či dokonca na hladinu jazera priniesol tie najlepšie fotografie reportérov z celého sveta.
Festival založil Jacques Rocher vo svojom rodisku vo Francúzsku. Známemu rakúskemu fotografovi a vydavateľovi Loisovi Lammerhuberovi natoľko učaroval, až Francúzovi navrhol, aby ho „presťahovali“ aj do Badenu.

Tento rok je hlavnou témou festivalu Na východe veľa nového, ktorá reflektuje spomienku na pád komunistického východného bloku a po prvý raz sa na nej objavujú aj diela slovenského fotografa – Borisa Németha. Fascinujúca prehliadka vyše dvoch tisícok veľkoformátových fotografií upozorňuje aj na provokačné témy súčasnosti vrátane vzťahu medzi človekom a prírodou.
Ak sa odhodláte objaviť celú trasu, pripravte sa na 7 km kráčania, premýšľania a žasnutia. Festival trvá do 26. októbra 2020 a vstup je bezplatný. Na jeseň sa k nemu navyše pridajú oslavy vína, ktoré sa postarajú o príjemnú zábavu.

Foto: LepšíDeň.sk/autorka

festival La Gacilly Baden

Témou festivalu La Gacilly Baden je tento rok Na východe veľa nového.

festival La Gacilly Baden

Vyše 2000 fotografií zmenilo Baden na obrázkové mesto.

Sommerarena v Badene

Sommerarena – letné divadlo s presklenou strechou, ktorá sa v lete otvára,


Zdielať

About Author

Zuzana Zimmermannova

Ako redaktorka na voľnej nohe spolupracuje s mnohými tlačenými aj on-line médiami. Priťahujú ju sociálne témy, reportáže z miesta diania, zákutia ľudskej duše a mysle, ako aj príbehy v každej forme - od knižnej, cez filmovú až po tie vyrozprávané v kaviarenských kreslách. Nedá dopustiť na cesty do diaľok aj za najbližší kopec, tanečné kroky a vôňu mora. Dobrodružstvá z potuliek svetom zdieľa multijazyčne v cestopisoch aj na IG TraWellViews.

Komentáre sú uzavreté.