Bylinky pri dojčení. Ktoré vám pomôžu a ako ich treba užívať?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Na spoločné chvíle s bábätkom sa tešíme dlho pred jeho príchodom na svet. Medzi tie najintímnejšie a zároveň najdôležitejšie momenty patria tie strávené pri dojčení. Niekedy to však nejde úplne prirodzene a prírode treba trochu pomôcť.
Viete, ktoré bylinky pri dojčení sú prospešné? Naozaj pomôže rasca, fenikel, či aníz? Poradíme.

 

Senovka grécka

Senovka grécka je zelená rastlinka, ktorú by ste si na lúke poľahky zmýlili s ďatelinou. Vo svete je známa ako korenie a veľmi obľúbená je najmä v ázijskej gastronómii. Okrem iného ju nájdete aj v zmesi indického kari korenia. Pri varení po nej radi siahnu aj v Egypte, Turecku či Arménsku. U nás je viac známa v podobe semien, ktoré ženy poznajú ako pomocníka pri problémoch s dojčením.

Semená senovky, totiž obsahujú izoflavóny (nazývané aj rastlinnými fytoestrogénmi), množstvo flavonoidov, a rôzne látky, ktoré sú prirodzenou súčasťou materského mlieka (fosfor, železo, draslík, bielkovinyaminokyseliny). Listy senovky sú zase zdrojom vlákniny a vitamínu C.

V akej podobe sa dá senovka užívať? Na Slovensku ju zoženiete vo forme sypaného čaju alebo praktických kapsúl. Je súčasťou rôznych doplnkov výživy. Ak si chcete overiť či ste zvolili dostatočnú dennú dávku, skúste privoňať v svojej pokožke. Keď voní trochu korenisto (podobne ako kari), prijímate jej dostatok. Či senovka tvorbe mlieka skutočne prospela, spoznáte však najlepšie podľa spokojnosti svojho bábätka.

Iné účinky senovky gréckej:

  • u žien upravuje hormonálnu nerovnováhu, znižuje syndróm PMS, zmierňuje menštruačné bolesti, chráni pred vznikom nádorov prsníkov
  • zmierňuje búšenie srdca a chrápanie
  • znižuje horúčku, pôsobí protizápalovo a posilňuje nervovú sústavu
  • má analgetické účinky a zlepšuje pamäť
  • odvar zo senovky upokojuje boľavé hrdlo, pomáha pri angíne a uľahčuje vykašliavanie
  • podľa najnovších výskumov znižuje tuk a cholesterol v krvi, upravuje hladinu krvného cukru

bylinky pri dojčení senovka

 

Benedikt lekársky

Pichľavá bylinka známa aj ako horký bodliak pochádza pravdepodobne z oblasti Stredomoria. Na liečebné účely sa používa už veľmi dávno. Vo svete sa pestuje pre svoje antibakteriálne a silné diuretické vlastnosti. Vďaka schopnosti podporovať tvorbu žlče sa radí medzi obľúbených pomocníkov pri rôznych problémoch tráviaceho traktu.

Pri podpore dojčeniatvorbe materského mlieka sa odporúča benedikt lekársky kombinovať so senovkou gréckou. Keďže majú veľmi podobné účinky, fungujú spolu relatívne rýchlo. Prvé účinky je možné pocítiť už v priebehu 24 hodín.
Z benediktu lekárskeho si môžete zaliať čaj, resp. odvar, vypiť ho ako tinktúru či užiť vo forme tabliet.

bylinky pri dojčení - benedikt lekársky

 

Bylinky, ktoré nájdete doma

Pri hľadaní prírodných receptov na podporu laktácie nemusíte chodiť ďaleko. Niektoré používate denne a máte ich bližšie ako si myslíte.

Rascu, fenikel a aníz by sme pravdepodobne našli v každej slovenskej kuchyni. Okrem toho, že majú dobrý vplyv na tvorbu materského mlieka, uvoľňujú hladké svalstvo a pôsobia proti plynatosti. Od bolesti brucha uľavia nielen vám, ale cez mlieko aj bábätku. 

Medzi menej známe spôsoby ako naštartovať činnosť mliečnych žliaz patrí konzumácia ľanových semiačok. Ľan sa u nás pestuje bežne. Zohnať teda kvalitné semienka nie je ťažké. Navyše obsahujú zdraviu prospešné Omega-3 mastné kyseliny, vitamíny a pre dojčiace ženy dôležité železo, vápnik a zinok.

bylinky pri dojčení - rasca

Zdroje: Herbaria.info, Mamila.sk, Babatko.rodinka.sk, Zdravoteka.sk, Chutno.sk
Foto: Pixabay.com a autorka


Zdielať

About Author

Nikoleta Straková

Copywriterka a blogerka, milovníčka voňavej kozmetiky a dlhého spánku. Má rada koláče a spokojných klientov. Baví ju robiť svojimi textami ľuďom lepší deň :-)

Komentáre sú uzavreté.