Bojnický zámok. Rozprávkový a romantický klenot

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Nádherný, najkrajší, „rozprávkový” – to je len pár prívlastkov pre Bojnický zámok, ktorý patrí k najnavštevovanejším a najkrajším zámkom nielen na Slovensku, ale aj v strednej Európe. Je klenotom Bojníc, kúpeľného mesta pri Prievidzi.
Asi najreprezentatívnejšou miestnosťou je Zlatá sála s Anjelským stropom, ktorý je zlátený lístkovým zlatom. Steny skrášľujú najcennejšie obrazy zámku. Konajú sa tam svadobné obrady.

Zámok postavili na travertínovej kope nad Bojnicami, na ktorej stál v 11. storočí stredoveký hrad. V minulosti ho vlastnili najslávnejšie šľachtické rody, pričom jeho poslednými vlastníkmi boli Pálffyovci. Typickú siluetu romantickej predstavy stredovekého hradu zvýrazňujú strmé strechy paláca, kaplnky a veží. Podľa nich ich ľahko identifikujeme už zďaleka, napr. z Hornonitrianskej kotliny.
Oválny pôdorys zámku kopíruje tvar travertínovej kopy. Po celom obvode je zámok ohraničený priekopou, ktorá je len na severovýchodnej strane zavodnená.

 

Ako sa dostať na Bojnický zámok?

Do Bojníc sa dostanete viacerými cestami.
Ak idete autom, existujú 3-4 prístupové cesty. Napríklad od Bratislavy, Trnavy môžete ísť po diaľnici, pred Trenčínom odbočíte doprava na Bánovce nad Bebravou, ďalej smerom na Nováky a Prievidzu.
Od Nitry sa oplatí odbočiť doľava na Zlaté Moravce a pokračovať na Partizánske a potom Nováky, Prievidzu.
Z východu odbočte z R1 pri Žiari nad Hronom smer Prievidza a zo severu od Žiliny choďte smer Rajecké Teplice, Rajecká Lesná, Nitrianske Pravno a Prievidza.
Z Prievidze vedie Bojnická cesta priamo k Bojnickému zámku, sú to necelé 2 km.

Autori turistického sprievodcu Od hradu k hradu (z vydavateľstva Dajama) odporúčajú spojiť návštevu dvoch hradov v blízkosti. Asi 20 km od Bojnického zámku sa v srdci Strážovských vrchov nachádza legendami opradený hrad Uhrovec. Od neho sa môžete vybrať pešo alebo na bicykli na východný okraj pohoria až k romantickému Bojnickému zámku. Prechádzali by ste cez Nitrianske Rudno okolo vodnej nádrže, čo je ďalšie plus pre milovníkov turistiky a prírody 🙂

Legendami opradený hrad Uhrovec

Legendami opradený hrad Uhrovec.

 

Takýto je Bojnický zámok

Do zámku sa vstupuje na severnej strane cez bránovú vežu s predbráním. Od veže smerom na juh sa nachádza novogotická galéria zakončená polkruhovou Hunyadyho vežou. Na východnej strane na bránovú vežu nadväzuje hospodárske krídlo s vysunutým severným parkánom.

Od veľkej päťbokej veže obvodový lem zámku pokračuje severovýchodným hospodárskym krídlom, hranolovou vežou a východným hospodárskym krídlom. Na vonkajšej strane týchto stavieb sa rozkladá priestranné nádvorie s parkom ohraničené parkánovým múrom. Na juhu je ukončené kaplnkou prístupnou z jedného z troch vnútorných nádvorí zámku.

Prvé nádvorie s cisternou má v areáli zámku centrálnu polohu, stojí na mieste prvotného hradu.
Druhé nádvorie so vstupom do kaplnky a balustrádovou terasou je jazdeckým schodiskom prepojené s vyššie ležiacim tretím nádvorím s traktom grófskeho príbytku.

Zlatá sála s Anjelským stropom.

Zlatá sála s Anjelským stropom.

 

Oplatí sa vidieť a zažiť

Dominantnými architektonickými prvkami Bojnického zámku sú dve mohutné veže s kruhovým pôdorysom. Západne od prvého nádvoria sa týči novogotická schodisková veža a na opačnej strane nádvoria stojí valcová veža. Medzi horným a dolným zámkom boli postavené dve priečne priechodné krídla. K južnému krídlu prilieha barokový altánok.

V zámku sú sústredené zbierky Slovenského národného múzea. V expozícii možno vidieť pôvodné zariadenie a umelecké predmety z prelomu 19. a 20. storočia.
K najväčším unikátom patrí neskorogotický súbor obrazov – tzv. Bojnický oltár od florentského majstra N. di Cione Ortagna z polovice 14. storočia.
Súčasťou prehliadky zámku je návšteva kvapľovej jaskyne pod zámkom, s ktorou je prepojená 26 m hlboká hradná studňa.

Na zámku sa robia denné a večerné prehliadky. Môžete si tam kúpiť suvenírovú bankovku Bojnický zámok. Na ich stránke Bojnice Castle nájdete všetky potrebné informácie. Prehliadka stojí 10€ pre dospelého, zľavy majú deti, seniori a ZŤP.

Zaľúbený Pálffy
K zámku a majiteľom sa viažu rôzne legendy, jednu o zaľúbenom Pálfym ponúka aj spomínaný skvelý sprievodca Od hradu k hradu z vydavateľstva Dajama.
Gróf Pálffy žil dlho sám a pri všetkých svojich povinnostiach nemal čas na lásku. No raz na jednom francúzskom zámku ho zasiahol Amorov šíp. Uvidel krásnu kontesu de Jean Ville, pri ktorej sa mu rozbúšilo srdce. Začal sa zaliečať krásnej dcére zámockého pána, avšak jej otec bol proti. Nechcel ju vydať za niekoho z ďalekého Uhorska, ktorý nemá ani zámok podobný tým francúzskym.
Aj grófa Pálffyho poburovala predstava, že by svoju vyvolenú priviedol od oltára na nevľúdny, zúbožený hrad. A tak sa rozhodol pre ňu najprv pripraviť bývanie, ktoré by sa ponášalo na jej rodisko. Kým v Bojniciach búrali staré a stavali nové, čas plynul ako voda v Loire, ku ktorej sa jedného dňa dostavil pre nevestu bielovlasý pytač. Tá však už dávno mala iné starosti. Na grófa nepočkala, ruku dala druhému a okolo nej sa tmolil kŕdeľ detí. A tak skormútenému grófovi zostal ako pamiatka na jeho jedinú lásku Bojnický zámok, ktorého úplného dokončenia sa nedožil, pretože zomrel vo Viedni v roku 1908.
Pohľad na Bojnický zámok z parku.

Pohľad na Bojnický zámok z parku.

 

Zaujímavosti z histórie Bojnického zámku

Stredný paleolit

Bojnické travertínové kopy s jaskyňami a teplými minerálnymi prameňmi boli osídlené pravekými ľuďmi. V travertínovej kope pod Bojnickým zámkom a v Prepoštskej jaskyni pod farským kostolom sa našli stopy po neandertálcoch.

Hrad z kameňa

Príslušníci rodu Hont-Poznanovcov pôvodné drevené hradisko nahradili hradom z kameňa. Jeho prvými majiteľmi boli synovia veľmoža Kazimíra z Bíne. Pred rokom 1300 hrad násilne získal Matúš Čák a vlastnil ho až do svojej smrti v roku 1321.

Kráľovský hrad

Po vymretí rodu Noffryovcov sa hrad aj s panstvom stal kráľovským majetkom. Kráľ Matej Korvín v roku 1489 hrad daroval svojmu synovi ľavobočkovi Jánovi Korvínovi. Po smrti kráľa Mateja Korvína sa v roku 1494 bojnického panstva zmocnili Ján a Štefan Zápoľskovci.

Pálffyovci

V roku 1637, rok po vymretí rodu Thurzovcov, dal kráľ Ferdinand III. hrad do zálohu Štefanovi II. Pálffymu, ktorý ho v roku 1643 získal do dedičného užívania. V rukách jeho potomkov zostal až do roku 1939.

Smolenický zámokPrečítajte si tiež
Od hradu k hradu. Smolenický zámok a Ostrý Kameň.

Baroková prestavba

Pálffyovci uskutočnili v 2.polovici 17.storočia barokovú prestavbu hradu. V rámci nej v roku 1662 vznikla baroková kaplnka s jedinečnou štukovou a maliarskou výzdobou.

Romantický zámok

Posledný majiteľ Ján František Pálffy začal v roku 1889 rozsiahlu prestavbu hradu na romantický novogotický zámok. Zomrel dva roky pred jej ukončením v roku 1910.

Vo vlastníctve štátu

Na základe Benešových dekrétov sa zámok stal majetkom štátu. V máji 1950 zámok vyhorel. Po rozsiahlej obnove ukončenej na jeseň roku 1951 zriadili v zámockých priestoroch Krajské vlastivedné múzeum. Prvá expozícia bola sprístupnená verejnosti 2. septembra.

Foto: BojniceCastle/Fotogross.sk, Dajama,
Wikipedia/Martin Hlauka (Pescan), Wikipedia/Pufacz
 Bojnický zámok kedysi


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.