Suchá pleť a 4 jednoduché prírodné recepty

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Zvykne vás trápiť suchá pleť? Olupuje sa, robia sa vám na nej šupinky a príliš rýchlo vysušuje? Najmä po 30 roku života sa u žien začne pokožka vysušovať, hoci vyzerá čisto, vyživovaná, je dobre prekrvená. No postupne vidno, že na lícach a pod očami je jemne napnutá. Následne sa rýchlejšie tvoria vrásky (najmä okolo očí a úst).

Najhoršie je, že takáto suchšia pleť je citlivejšia na vonkajšie vplyvy. Slnko, vietor a mráz ju niekedy môžu podráždiť, občas sčervená, prípadne podlieha zápalovým stavom. Takáto pokožka je nedostatočne chránená pred únikom vody, a preto je potrebné pri nej používať rastliny s hydratačnými vlastnosťami, rovnaké ako pri normálnej pleti, ale oveľa častejšie.

Suchá pleť a 4 prírodné recepty

Čo pomáha? Napríklad ľan siaty, lipa malolistá, ibiš lekársky, mydlica lekárska, podbeľ liečivý alebo aloa pravá. Tieto bylinky a rastliny znižujú intenzitu a náchylnosť suchej pleti k lúpaniu, nadmernej citlivosti a vzniku zápalových stavov. Protizápalové účinky majú aj kvety čiernej bazy a rumančeka pravého.

ikona tvar1. Bylinkové čistiace mlieko

  • 2 lyžičky čerstvých alebo sušených kvetov rumančeka (namiesto rumančeka je možné použiť kvety čiernej bazy alebo kvety lipy)
  • ½ pohára plnotučného mlieka

Bylinky zalejeme mliekom a 30 minút zohrievame vo vodnom kúpeli, čiže v nádobe, ktorá je vložená do väčšej nádoby s vriacou vodou. Mlieko nesmie vrieť ani sa na ňom nesmie vytvoriť koža. Po uplynutí tohto času odvar na 2 hodiny odstavíme a scedíme.
Skladujeme v chladničke najviac týždeň. Emulziu nanášame na tvár tampónom a nadbytočné množstvo odstránime kúskami vaty. Odporúča sa najmä na suchú a citlivú pleť.

prírodné recepty na suchú pleť

ikona tvar2. Čistiaci prípravok z rumančeka a otrúb

  • 100 g pšeničných otrúb
  • 1 fľaša liehového extraktu rumančeka (azulén z lekárne)

Hrsť pšeničných otrúb zmiešame s malým množstvom vody a pridáme 20 až 30 kvapiek rumančekového extraktu. Po vymiešaní umývame prípravkom tvár krúživými, jemne masírujúcimi pohybmi. Potom opláchneme veľkým množstvom vlažnej prevarenej vody.
Táto procedúra je vhodná najmä na suchú a nedostatočne prekrvenú pleť. Prípravok je vhodný na každodenné používanie.

ikona tvar3. Upokojujúca maska z aloe vera

  • stredne veľký čerstvý list aloe vera
  • 2 lyžice mäkkého tvarohu
  • 1 lyžička medu

List aloy ošúpeme, nasekáme na drobné kúsky, roztlačíme a pridáme mäkký tvaroh a med. Po dôkladnom vymiešaní kašu nanesieme na tvár a po 20 minútach umyjeme vlažnou vodou.

suchá pleť 4 prírodné recepty

ikona tvar4. Maska na suchú olupujúcu sa pleť

  • po 1 lyžičke sušeného pamajoránu (oregana), lístkov šalvie, listov podbeľa, mletých semien rasce, kvetov rumančeka, mletého ľanového semena a mletých semien senovky
  • 1 pohár vriacej vody
  • 2 lyžice sušeného mlieka

Zmiešané bylinky zalejeme vriacou vodou. Keď pomerne riedka zmes ochladne, pridáme sušené mlieko a miešame, až kým nevznikne hustá kaša. Kúsok gázy s otvormi pre oči a ústa priložíme na tvár a nanesieme masku. Po hodine obklad zložíme a tvár umyjeme teplou vodou.

Zdroj a foto: kniha Krása z prírody, wikipedia, Freepik.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.